Почетна » СКАНДАЛ: Украдено чак 50 милиона евра на лото преварама?!

СКАНДАЛ: Украдено чак 50 милиона евра на лото преварама?!

од admin
0 коментар

Државна лутрија од 2005. користи софтвер загребачке фирме „Нирвана“, а отад је извучено 69 „седмица“ чији добитници никад нису објављени

Државна лутрија Србије за играње лотоа већ пуних 10 година користи софтвере сумњиве загребачке фирме „Нирвана“. За то време у Србији је извучено 69 „седмица“ у вредности од најмање 50 милиона евра, а за разлику од других земаља у којима се игра лото, код нас се ни за једног добитника никада није сазнало ко је.

Сумња у регуларност лотоа потврђена је на извлачењу у среду 29. јула, када се пети број комбинације појавио најпре на екрану, па је тек онда куглица са тим бројем извучена из бубња. Марко Ницовић, бивши шеф београдске полиције, истиче да сада постоји основана сумња и у све претходно извучене „седмице“.

Грешка тешко могућа

– Осим самих директора Државне лутрије, тамо већ 10 година нико није смењен. У Лутрији ради иста екипа људи, један уигран тим чији рад озбиљно треба преиспитати. Ако се има у виду и да већ 10 година послују с истом фирмом из Загреба, коју криве за последњи пропуст, онда стварно можемо посумњати у све досад извучене „седмице“ – прича Ницовић.

Више јавно тужилаштво у Београду издало је налог полицији за прикупљање потребних информација, а премијер Александар Вучић изјавио је да нико неће избећи одговорност уколико се утврди да је било злоупотребе. Вучић је казао и да је стање у Државној лутрији Србије „за нијансу мање лоше од катастрофалног, али је и даље катастрофално“.

– Ако је било извршења кривичног дела, ти људи ће одговарати – рекао је премијер, додајући да је приход Државне лутрије око милион евра, а да ни динар није дат држави.

Аналитичар Драгомир Анђелковић каже да верује премијеру Вучићу када каже да све у вези са спорним извлачењем игре на срећу лото мора да се истражи.

Нема заштићених

– Тиме се показује озбиљност државе. И не сме бити заштићених јер би се у супротном држава осрамотила. Грађани таман почну да враћају ионако пољуљано поверење у институције, а онда овакви случајеви поново све баце у воду – нагласио је Анђелковић.

Иначе, за кривично дело обмане у играма на срећу запрећена је казна затвора од три месеца до пет година.

Неумољива статистика
ЧАК 97 ОДСТО ШАНСЕ ЗА НАМЕШТАЉКУ

– Чак и статистички гледано, шансе да је извлачење намештено у овом случају износе више од 97 одсто.

– Када се пети број појавио на екрану, у бубњу је било 35 лоптица. Шанса да се од тих 35 бројева извуче баш исти онај који се већ појавио на екрану износи 2,85 одсто – објашњава за Курир Ðорђе Дугошија, професор математике и математичког програмирања на Математичком факултету у Београду.

Кадар Г17 плус
Кришто их ангажовао

Спорна хрватска компанија „Нирвана“ склопила је уговор са Државном лутријом Србије 2005, док је њоме управљао Бојан Кришто, кадар Г17 плус. Кришто је касније премештен у ЈП Аеродром „Никола Тесла“, али се ни ту није прославио. Привредни суд у Београду осудио га је на новчану казну од 150.000 динара због привредног преступа из Уредбе о начину и контроли обрачуна и исплату зарада. Иначе, телефон компаније „Нирвана“ више није у функцији.

Курир

Можда ти се свиди

Оставите коментар