Фондација Славко Ћурувија саопштила је да је заједно са Цртом поднела тужбу Управном суду против решења Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) којим је РЕМ поново доделио националну фреквенцију телевизијама које годинама не поштују минимум прописаних услова за пружање медијске услуге.
У тужби се наводи да је РЕМ одлуку да додели дозволе телевизијама Пинк, Хепи, Прва и Б92 донео на основу селективног и нетачног тумачења чињеница, чиме су прекршени критеријуми и правила којима је регулисан поступак за доделу дозвола за емитовање.
Иако је Правилником дефинисано да РЕМ оцењује у којој мери је подносилац пријаве поштовао програмски елаборат на основу кога му је издата дозвола, као и да ли је до момента одлучивања подносиоцу пријаве изречена нека од мера предвиђених законом, РЕМ је ове чињенице приликом доношења одлуке игнорисао, наглашавају из Фондације.
У тужби се истиче и да стручна служба РЕМ у извештајима о надзору емитера годинама уназад констатује да ове телевизије не поштују елаборате на основу којих им је издата дозвола, да немају обавезне програмске садржаје, те да не испуњавају минимум прописаних услова за пружање медијске услуге.
Како се наводи, РЕМ је приликом доношења одлуке о додели дозвола у потпуности занемарио ове извештаје и водио се критеријумом да ли је ово тело изрекло неку меру емитеру иако то није једни начин за утвђивање поштовања елабората.
Оцењујући да ли су телевизије са националном покривеношћу током периода важења претходне дозволе поштовале прописе, професионалне и етичке медијске стандарде, РЕМ је искључиво узео у обзир оне мере опомене и упозорења које су им изрицане током претходне две године занемаривши све претходно изречене мере које указују на то да Пинк, Хепи и Прва не мењају своју праксу кршења прописа ни после изречених мера.
РЕМ није узео у обзир казне и мере које су други државни органи изрекли овим емитерима, а у тужби се наводи да су све четири телевизије у претходној години пресудама прекршајних судова биле и новчано кажњење због кршења Закона о оглашавању, додају из Фондације.
Да би чињенично стање потпуно утврдио, РЕМ је био дужан да сагледа читаву праксу понашања након изречених свих казни и свих мера које су током периода важења претходне дозволе изрицане имаоцима дозволе што РЕМ није учинио, закључују из Фондације.
Фондација Славко Ћурувија и Црта сматрају да је овако донета одлука незаконита и да угрожава јавни интерес и Уставом зајемчена права грађана да буду истинито, потпуно и благовремено обавештавани о питањима од јавног значаја, а да су средства јавног обавештавања дужна да то право поштују.