Почетна » Сме ли послодавац да тражи од радника назад део плате и шта се догодило у фабрици Минт

Сме ли послодавац да тражи од радника назад део плате и шта се догодило у фабрици Минт

од Други Пишу
0 коментар

Нормалне и законите ствари у односу послодавац-радник све чешће се сматрају бонусом, попут осмочасовног радног времена, слободног времена, права на паузу, права на слободна два дана током недеље. Раднице кинеске компаније Минт (Минтх), која има погоне у Лозници и Шапцу, ипак су изашле у јавност када им је послодавац, за којег наводе да се не жале на услове рада а „имају и грејање“, тражио да део плате који су зарадиле кроз прековремени рад у фабрици – врате. И док стручњак за радно право истиче да оваква рачуница није законита, у компанији Минт наводе да је сваки прековремени рад плаћен, а да се поврат новца захтевао јер је радницама обрачунском грешком за октобар – исплаћена дупла накнада.

Послодавац је уредно исплатио радницима фабрике увећан износ плате на име прековременог рада и потом тражио да му накнаду за прековремени рад – врате, рекле су раднице шабачке фабрике за портал Нова.рс.

„Речено нам је да нећемо бити исплаћени за прековремене сате, из не знам ког разлога. Међутим, систем је сам одрадио обрачун као и претходних месеци, тако да смо ми добили плату која нам и следује – основна плата плус прековремени сати. И сад нам траже да те паре вратимо. Да ли то има смисла? Ја морам да вратим близу 18.000 динара које сам ја лично зарадила“, рекла је једна од радница за овај портал.

Друга је навела да мора да врати чак 54.000 динара.

„Не могу да се жалим на услове раде. Нису лоши. Имамо и грејање, радимо осам сати дневно и заиста је плата редовна. Али чекајте, ако нас питате да ли хоћемо да радимо прековремено и ми кажемо да хоћемо и одрадимо цео месец прековремено и сад нећете да нам платите? Заправо, платили су нам, али ће их одузети од наредне плате пола, па од следеће још пола“, навела је она.

Како су нам нормалне, законске ствари постале „додатни плус“ на плату, попут осмочасовног радног времена и грејања?

Марио Рељановић са Института за упоредно право за портал Н1 констатује да су „најнормалније обавезе послодавца постале чудо и то је веома тужно“.

„Када је реч о конкретном питању, сваки послодавац дужан је да води евиденцију о часовима прековременог рада и на основу тога да исплаћује увећану зараду за број остварених прековремених часова. Тако да ми није јасно како је могло да дође до било какве грешке. Из изјава запослених видимо да је ‘грешка’ у томе што је послодавац исплатио прековремени рад а да је претходно најавио да га више неће исплаћивати – што је наравно незаконито – па сада жели да ‘поврати’ некако новац који је ‘грешком’ исплатио“, наводи Рељановић.

У праву, додаје, постоји институт који се зове „правно неосновано обогаћење“, када неко стекне неку вредност (новчану или другу) без правног основа.

„У том случају онај ко је (грешком или у заблуди) дао нешто без правног основа, има могућност да тражи повраћај те вредности. Овде међутим то није случај, радници су зарадили своје увећане зараде и постоји јасан правни основ за оно што су добили. Послодавац не може на законит начин да им тражи да то врате, а посебно је незаконито ако обустави део наредних зарада да би ‘пребио дуг’ који има са радницима – тако нешто је противно и начелу плаћања за остварени рад, и начелу заштите зараде (крши дакле Закон о раду двоструко)“, упозорава Рељановић.

Радници би, истиче, требало да одмах о свему обавесте инспекцију рада.

„А, ако је истина оно што наводе да инспектори рада не могу (не смеју) ништа да предузму због локалних политичких моћника, претпостављам да им остаје само да сви туже послодавца или да ступе у штрајк. Па ће можда 1000 истовремених тужби и/или неколико дана без производње деловати отрежњавајуће на оне који тако флагрантно и безобзирно крше законе“, закључује наш саговорник.

У компанији Минт, међутим, наводе да кршења закона – није било.

Минт: Увек исплаћујемо прековремени рад и наставићемо и убудуће
У вези са захтевом да раднице фабрике врате послодавцу део плате исплаћен на име прековремених сати, портал Н1 обратио се и комапнији  Minth Automotive Europe

Стални представник компаније Минт Србија Мери Ху (Марy Ху), у одговору за портал Н1 наводи да је компанија Минт основана у Србији 2018. године, да је започела пословање 2019. године.

„Компанија је до сада уложила више од 700 милиона евра у Србију, а планира да у будућности инвестира више од 2,1 милијарде евра. Као страни инвеститор, Минт поштује сва правила, прописе и законе Републике Србије. Као послодавац, Минт води рачуна о својим запосленима. Увек исплаћујемо сваком запосленом сваки прековремено одрађен радни сат, јер верујемо да свако треба да буде адекватно награђен за свој труд и рад“, навела је Ху у писаном одговору порталу Н1.

Нажалост, како истиче – „дошло је до грешке у систему и прековремени сати су за октобарску плату обрачунати двоструко“.

„Због тога су запослени примили већи износ него што је требало. Одмах смо обавестили све запослене о овој грешци и пружили им детаљно објашњење. Запосленима су достављени одговарајући документи, са јасном напоменом да се изјасне да ли желе да се вишак одбије од следеће плате или у ратама кроз наредне исплате плата. Наша компанија, као што смо и навели, увек је исплаћивала прековремени рад и наставиће то да чини и у будућности“, поручила је Мери Ху.

hutterstock/Gorodenkoff

Даниела Илић Красић  Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар