“Депонија” смећа на простору који дели недовршену Другу кулу, тачније Поликлинику Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС) и зграду породилишта у ГАК Вишеградска, довољно говори о радовима на највећој здравственој установи у земљи, који месецима стоје. Наиме, и оно што је завршено на Првој кули пропада. Пацијенти се жале да у тоалетима недостаје сапуна и убруса или су под кључем због квара. Истовремено док се чека завршетак радова на Другој кули поједине клинике, попут кардиолошке и ендокринолошке су на привременом локацијама. Пацијентима и многим лекарима је потребна мапа крену у потрагу за потребном болницом.
У речи пацијената, наших читалаца, уверили смо се када смо обишли нову зграду УКЦС. У Ургентном центру, који је први комплетно пресељен у још увек делимично завршену Прву кулу, није било гужве, али су се грађани које смо затекли жалили да ипак чекају два, три и више сати на преглед, јер, како кажу, нема специјалиста.
Тоалети у квару и без сапуна
Током вишесатног чекања, многи су ишли по неколико пута до тоалете, али безуспешно. Од три мокра чвора за пацијенте у приземљу, два су под кључем.
“У квару су, идите у онај за особље”, рекла нам је медицинска сестра у пролазу.
Током обиласка нашли смо један који је отворен. У њему међутим нема сапуна за прање руку. И док у једној кабини има тоалет папира, у другој је убрус на канти за смеће у ћошку, па ко жели, може да се послужи.
На први поглед, унутрашњост завршеног дела нове зграде изгледа беспрекорно, а ипак пуно је “рупа”. Оболели сатима чекају лекаре.
“Седим већ два сата, чекам кардиолога интернисту, али никако да ме прозову, за сво ово време нисам видела да је један лекар ушао у амбуланту, а нема нас много који чекамо, једва 10 људи. Не разумема шта раде и зашто им оволико треба, ако су распоређени да у овој смени раде амбулантне прегледе”, љутито прича Симонида Поповић, која је на преглед дошла из Лазаревца.
Нико не зна где је која клиника
Споља, Прва кула која је до пола завршена, изгледа као из футуристичког филма. Ипак, због одлагања радова, већина клиника је и даље на чекању за усељење.
“Ендокринологија вам је унутра, али не све, неки прегледи се обављају у старој згради, горе уз улицу”, одговорила нам је докторка, коју смо замолили за путоказ до ендокринолошке клинике.
Када смо њену колегиницу питали за кардиолошку клинику, објаснила нам је да је у новој згради само део.
“У новој, Првој кули, је део кардиологије, заправо мислим да су само лежећи пацијенти, а прегледи се обављају и даље у згради старог Ургентног центра, не знам, проверите, зависи шта и ко Вам треба”.
Такође и ендокрина хирургија више од годину дана чека комплетно пресељење у нову зграду Прве или у реконструисану Другу кулу, Поликлинику УКЦ Србије. Неке од ових болница су “разбијене”, подељене, односно пресељене делимично у друге објекте, где су лекари приморани да у скученом простору збрињавају оболеле, док кардиолози делимично раде на ендокринологији, а рецимо доплер вена раде дерматологији.
Сви су расељени и не зна се ко, шта и где ради, тврде лекари. То како их проналазе пацијенти је посебно проблематична прича.
„На кожном су неким пацијентима радили доплер вена, оболели људи не знају где да иду на гастроскопију, све је измешано. Не умемо ни ми да им објаснимо, јер не знамо. Доктора за катетеризацију нигде нема. Пацијенти успевају да нас нађу по имену, али кад некоме напишем да се јави рецимо доктору из дневне болнице, жале се да тамо никад никога нема”, објашњава за Нова.рс докторка са ендокринологије.
Пацијенти су у тоталној конфузији када крену у потрагу за клиникама, које је одавно требало да буду пресељене. Нема никаквих назнака када ће бити завршена реконструкција Друге куле. Мајстора у тој згради нема месецима.
Скеле, кранови, малтер… А где су радници?
“Питај Бога када ће почети радови”, добацује један од радника, на скели Прве куле, на нашу констатацију да су се радови једва померили са места.
“Почели смо тек недавно да радимо на овом делу зграде, а нова, Друга кула чека, не знам кад ћемо стићи до ње, то нико не зна. Оно је огроман простор и треба много времена и пара да се заврши”, рекао нам је С. М.
Скеле, кранови, цеви, малтер, све асоцира на вредан рад који се приводи крају, али радника нема.
Немар и запуштеност довели су и до забрињавајућег гомилања ђубрета у подножју Друге куле, УКЦ Србије, на простору који дели са највећим породилиштем у Србији, ГАК Вишеградска.
Комунални, медицински и све врсте отпада, таложе се у “каналу” поред “блиставе” Друге куле Клиничкг центра, довољно дубоко завучени да се са улице не виде, па се депонија на овом месту несметано шири и расте.
Наиме, Прва кула УКЦ Србије, са 86.000 квадратних метара, са 825 кревета и 34 операционе сале, делимично је отворена у фебруару 2022. године, у присуству председника Александра Вучића. У ову зграду прво је пресељен Ургентни центар, а потом и део других клиника, чије зграде сада служе за администрацију или чекају пренамену.
Подсетимо, на отварању Прве куле, најављено је да ће у најкраћем року у нову зграду бити пресељене комплетно Клинике за гастроентерологију, кардиологију, грудну хирургију, ендокринологију, као и Одељење за фертилитет и Центар за трансплантацију, али већина ових служби је још на чекању.
Реконструкција и доградња Друге куле – Поликлинике УКЦ Србије у Београду, објекта саграђеног током 70-их и 80-их година прошлог века, започета је још 2018. године. Претходно је почетак радова најављиван још за мај 2016. године, када је на седници Одбора за здравље и породицу Скупштине Србије, истакнуто да је завршена комплетна пројектна документација за ову зграду.
На наша питања о застоју радова на кулама, из УКЦ Србије, али ни из Министарства здравља, нису одговорили до објављивања овог текста.
Foto: Nova.rs
Ана Марковић Нова