Почетна » Спремају се „Националне читанке“ за основце и средњошколце

Спремају се „Националне читанке“ за основце и средњошколце

од Други Пишу
0 коментар

Министарство просвете објавило је позив на јавну расправу о измена Закона о уџбеницима на основу којег би се у основне и средње школе увеле националне читанке.

У Нацрту закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима стоји да је национална читанка не уџбеник већ „обавезно наставно средство“ за све ученике основног и средњег образовања и васпитања који наставу похађају на српском језику, пише Н1. Обухвата садржаје програма неколико предмета, у зависности од разреда – српски језик, односно српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, ликовна култура и музичка култура.

Подсећамо да су друга наставна средства, по закону, радна свеска, збирка задатака, географски, историјски атлас, граматика, речници…

У нацрту је наведено да читанка обухвата садржаје предмета – првог и другог разреда основног образовања и васпитања; затим трећег и четвртог разреда основног образовања и васпитања; затим свих разреда другог циклуса основног образовања и васпитања (виши разреди) и свих разреда средњег образовања и васпитања.

У нацрту се додаје да ће средства за финансирање припреме и набавке националне читанке за све ученике основних и средњих школа који рад остварују на српском језику обезбедити у буџету Србије.

Како стоји у предлогу, национална читанка „користи се у циљу развијања личног и националног идентитета, развијања свести и осећања припадности Републици Србији, поштовања и неговања српског језика и матерњег језика, традиције и културе српског народа и националних мањина на простору Републике Србије, развијања интеркултуралности, поштовање и очување националне и светске културне баштине“.

Министарство просвете позвало је све грађане и стручну јавност да се упознају са текстом Нацрта закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима, као и да дају своје предлоге и сугестије и пошаљу их имејл адресу: јавна.расправа@просвета.гов.рс, са назнаком: „Нацрт закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима”. Јавна расправа спровешће се, како су навели, до 27. априла.

Најављивани национални уџбеници, а сада…
Слична идеја постојала је и раније, а с њом се сагласио и министар просвете 2021. Наиме, председник Србије Александар Вучић пре две године покренуо иницијативу да држава припрема и штампа уџбенике из српског језика и књижевности, историје и географије.

В.д. директор Службеног гласника Младен Шарчевић изјавио је у јануару за лист „Политика“ да су се тада разматрале две опције – прва је да издају по једну школску књигу за сваки разред, а друга да штампају само три уџбеника: за млађе и старије основце и за средњошколце.

„Национални уџбеници неће бити на тржишту, статус ће им бити попут изборне школске књиге, а обавезаћемо наставнике да их користе. Видећемо на који начин ће то држава да уреди… Неће бити директног оцењивања за знање из њих, као за класичне предмете. Они ће бити допуна редовном градиву, наставници ће тражити да их ученици користе у изради пројеката, на пример, а онда ће у оквиру оцене пројектне активности ући и оцењивање знања из националног уџбеника“, рекао је тада бивши министар просвете за Политику.

Међутим, према планираним променама закона, реч ће бити о о обавезном наставном средству, не о уџбенику.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Н1/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар