Почетна » Спремите се за финанијски шок звани божићна и славска трпеза

Спремите се за финанијски шок звани божићна и славска трпеза

од Други Пишу
0 коментар

Обављају се последње припреме за Бадњи дан и Божић, увелико се купују намирнице за посне и мрсне трпезе. Поскупљења су обележила 2022. годину, а настављају се и у 2023. Оно главно на празничном менију – печење и риба у просеку су поскупели за 30-50% у односу на прошлу годину. Не треба заборавити да се након Божића наставља низ славских окупљања на којима ће се мрсити – од Светог Стефана преко Светог Јована до Светог Саве. Домаћинима ће се у јануару драстично стањити новчаник.

Екипа Нова.рс обишла је београдску пијацу „Каленић“, а по ономе што смо видели, тешко да би игла имала где да падне. Продавци кажу да оваква гужва није ништа јер ће тек сутра, на Бадњи дан, бити навала мушерија са свих страна.

Бадњаци, свеће, жито, риба, пасуљ, суво воће, зимница – нема чега нема, а какве су цене?

Када смо прошле године у ово време обилазили Каленић пијацу, кило пасуља који се углавном купује током поста, могло се наћи за 300 динара. Данас је ситуација и те како другачије, па тако килограм „тетовца“ или „градиштанца“ кошта од 500 до 600 динара.

Најразноврсније суво воће као што су суве шљиве, кајсије, урме, смокве, представљају традиционалне грицкалице на божићној трпези, а њихова цена, изгледа, варира од године до године.

Тако је, на пример, прошле године у ово време кило смокава коштало 400 динара, док су суве шљиве износиле 500 динара. Паковање ораха од 500 грама коштало је 500 динара, док сте за 400 динара могли да купите килограм урми, а кајсије за 750.

Ове године је ситуација другачија. Цена сувог воћа скочила је од 50 до 100 динара по килограму, у зависности од врсте. Суве смокве у паковању од 100 грама сада коштају од 150 до 200 динара, суве шљиве од 170 до 230, док је кајсија од 300 до чак 380 динара за 100 грама.

С обзиром на то да се на Бадње вече завршава божићни пост, верници на својим празничним трпезама обавезно имају посни пасуљ и печену или пржену рибу.

Риба је, како видимо у рибарницама на пијаци, за време овог поста поскупела и до 50 одсто. Док је прошле године килограм шарана коштао између 400 и 500 динара, данас морате издвојити чак 700 динара за килограм ове рибе.

Иако је некада пастрмка била скупља у односу на шарана, ове године је њена цена повољнија. Београђани на пијацама килограм могу купити по цени од 550 динара, док је прошле године коштала око 450 динара.

Килограм смрзнутог ослића прошле године коштао је 520 динара у просеку. Цена ове рибе сада је 600 динара, а успели смо да је пронађемо у рибарници на почетку Каленић пијаце.

На овој београдској пијаци је и широк избор зимнице, па тако килограм киселог купуса кошта 150-200 динара.

Жито у чаши као декорација празничном столу кошта око 200 динара, а бадњак можете наћи за 150-250 динара. Цене су махом остале исте као и прошле године, за ове производе.

Мрсна трпеза – мрсно поскупљење
Наиме, прошле године килограм печене прасетине коштао је око 1.400 динара, док је килограм јагњетине могао да се нађе по цени од око 1.700 динара.

Ове године, ситуација у печењарама око Каленића је другачија. Наиме, прасетина сада кошта 1.700 динара по килограму, док је јагњетина 2.300 динара.

Јагњетина је, како видимо, скупља за 35%, а прасетина за више од 20.

А ако желите да купите цело прасе, платићете у просеку 1.600 динара по килограму.

Андрија Лазаревић  Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар