Почетна » СРЕЋНА СЛАВА МИХОЉДАН – ПРЕПОДОБНИ КИРИЈАК ОТШЕЛНИК

СРЕЋНА СЛАВА МИХОЉДАН – ПРЕПОДОБНИ КИРИЈАК ОТШЕЛНИК

од admin
0 коментар
121334687 2824522427767035 1933352333545058464 n

 Српска православна црква и њени верници сваког 29. септембра по јулијанском календару, односно 12. октобра по грегоријанском календару, молитвено прослављају дан посвећен Преподобном Киријаку Отшелнику, познат и као Михољдан. Преподобни Киријак Отшелник, познат и као Свети Киријак Анахорет (грч. Κυριακός ο Αναχωρητής – од грч. ἀναχωρητής “анахорет”, “отшельник”, човек који се повукао од света, пустињак, испосник, усамљеник) рођен је 448. године у Коринту од оца Јована који беше свештеник и мајке Евдокије, за време владавине цара Теодосија Млађег. Време је проводио читајући Свето Писмо и још у младости постављен беше за чтеца Саборне цркве у Коринту, те када му је било 18 година крену у Јерусалим и посети света места, а презиме у манастиру Светог Сиона, где се поче подвизивати.

Потом оде у пустињу преподобном Јевтимију, а затим би послат код Светог Герасима на реци Јордан, где остаде у манастиру. Предан је био молитви и посту Свети Киријак, а након што се преподобни отац Јевтимије упокоји, пресели се Киријак у његову лавру у пустињи, где се заветовао на ћутање. После неког времена преселио се у Сукијски манастир, где га примише као искушеника и где је обављао све послове и дужности које му дадоше, а након четири године поставише га за ђакона, а затим када му беше 40 година за презвитера и канонарха, те тако проведе 18 година.

Али зажеле да води строжији живот и напусти манастир када му беше 70 година, те оде у пустињу, а са њим пође и један ученик и настанише се у пустињи Натуфа. Чинио је чудеса Свети Киријак и прочу се међу народом као велики подвижник, те му мноштво народа долазаше што ради благослова, исцељења, разговора или савета.

121334687 2824522427767035 1933352333545058464 n

Али Свети Киријак није желео славу, те се повуче још дубље у пустињу, звану Руви, и самоћу, а верни народ га и тамо пронађе, где настави болесне да исцељује. Немаше мира ни у пустињи Руви, преподобни Киријак настани се у Сусаким, пусто и забачено место где не беше ни једног отшелника, удаљеном од Сукијског манастира. Али након седам година које проведе преподобни Киријак у Сусакиму настаде у тим крајевима глад и помор, те га монаси молише да пређе код њих у манастир. Преподобни Киријак се настани у отшелничкој пећини у којој је раније живео преподобни Харитон у близини манастира.

 
Борио се против Оригенове јереси преподобни Киријак, а када вође јереси умреше и јеретичко друштво се распаде, те престаде прогон православних, у 99 години преподобни Киријак опет оде у Сусаким и тамо проведе осам година у молитвеном тиховању. Остаде Свети Киријак до дубоке старости крупан и снажан, иако је био у посту и бдењу, те се годинама хранио само сировим зељем. И предано се борио за правослаље и против јереси. Упокојио се 557. године у манастиру Светог Харитона у Јерусалиму, где је и сахрањен, у 109 години.
 
Тропар, глас 1.: Пустињиј житељ и в тјалеси ангел, и чудотворец показалсја јеси богоносе оче наш Киријаче; постом, бденијем, молитвоју небеснаја дарованија пријим, исцјељајеши недужнија и души вјероју притекајушчих к тебје. Слава давшему тебје крјепост, слава вјенчавшему тја, слава дјејствујушчему тобоју всјем исцјељенија.
 
(Тропар, глас 1.: Као пустињски житељ и у телу Анђео и чудотворац, показао си се богоносни оче наш Киријаче. Постом, бдењем и молитвама, небеске дарове си примио, исцељујући болести оних који ти са вером долазе. Слава Ономе који ти је дао снагу, који те је прославио и који кроз тебе дарује свима исцељење.)
 
Кондак, глас 8.: Јако поборника крјепкаго и заступника, чтушчи тја свјашченаја лавра всегда, празднујет љетне памјати: Но јако имјеја дерзновеније ко Господу, от врагов находјашчих собљуди ни, да зовем ти: Радујсја, оче треблажене.
(Кондак, глас 8.: Као моћног заштитника и заступника, поштује те свештена твоја лавра свагда, празнујући твоје годишње успомене: Пошто имаш слободу пред Господом, сачувај нас од ђавола који нас наладају, да ти кличемо: Радуј се, оче, триблажени.)
 
Снежана Недић

Можда ти се свиди

Оставите коментар