ПроГлас сматра да је формирање привремене прелазне владе разуман и најмање болан излазак из садашње кризе, зато што је то једини начин да се остваре два основна циља: испуњење студентских захтева и стварање елементарних услова за одржавање слободних и поштених избора, на основу којих би били формирани легитимни органи власти.
Величанствени свенародни сусрет студената и грађана на Сретење у престоници нашег првог устава још једна је потврда да је садашња власт изгубила легитимитет. Политичка криза је у Србији достигла врхунац. Србија има владу у оставци коју Скупштина никако да констатује јер се већ недељама не заказује. Државни универзитети су у блокади већ три месеца. У обустави наставе налази се и највећи број запослених у основним и средњим школама. Адвокати су на половини једномесечног штрајка који је највећим делом паралисао и целокупно правосуђе. Први пут у историји српских позоришта одржава се седмодневни генерални штрајк. У подршци студентским захтевима, периодичним обуставама рада придружује се и све већи број других професија. На трговима и улицама преко 300 места и градова Србије одржавају се свакодневни протести. Србија се налази у тачки коју је најекспониранији судија Уставног суда назвао „максималном дисфункционалношћу читавог система“ и у којој је једино оправдано решење привремена прелазна влада.
Привремена прелазна влада треба да почива на принципима:
Временске орочености – њен мандат треба да траје не краће од 3 и не дуже од 9 месеци;
Ограниченог мандата – с обзиром на основне циљеве, таква влада треба да има незнатно проширени мандат техничке владе;
Минималног броја кабинета – треба формирати само она министарства која су неопходна за несметано остваривање основних циљева;
Најширег друштвеног поверења – на челу ресора треба да буду особе несумњиве стручности и потврђеног друштвеног угледа и ауторитета;
Једнократног ангажмана – изабрани министри би се изјавом обавезали на то да ни у ком својству неће учествовати на првим наредним изборима, нити ће бити чланови прве наредне владе.
Студентски пленуми су се у више наврата недвосмислено изјаснили и о другим нужним предусловима за излазак из садашње дубоке кризе – несметан и ефикасан рад јавног тужилаштва и истинито, непристрасно, потпуно и благовремено информисање јавног медијског сервиса. ПроГлас, стога, позива Врховног јавног тужиоца и генералног директора РТС-а да се повуку са својих функција како би на њихова места могли да буду именовани вршиоци дужности, чији би избор био извршен према наведеним принципима временске орочености, најширег друштвеног поверења и једнократног ангажмана.
ПроГлас је формиран са идејом борбе за системске промене, а не борбе за било какве позиције и функције. ПроГлас је, стога, спреман да организује округли сто на тему изласка из кризе и детаљног устројства привремене владе, као и да учествује у евентуалном посредовању о њеном формирању. Истовремено, ПроГлас обавештава јавност да нико од његових иницијатора неће бити део привремене прелазне владе формиране на наведеним принципима.