Због прекорачења дозвољене количине пестицида Холандија је са тржишта повукла смрзнуте вишње пореклом из Србије, објавио је РАСФФ – европски систем за брзо узбуњивање и обавештавање о храни.
Због прекорачења дозвољене количине пестицида Холандија је са тржишта повукла смрзнуте вишње пореклом из Србије, објавио је РАСФФ – европски систем за брзо узбуњивање и обавештавање о храни, пише Н1.
Због прекорачења дозвољене количине пестицида Холандија је са тржишта повукла смрзнуте вишње пореклом из Србије, објавио је Европски систем за брзо узбуњивање РАСФФ.
Реч је о пестициду диметоату (диметхоате) који је, како се наводи, откривен у већој количини од дозвољене.
Контролу воћа је, према подацима са РАСФФ, урадио – сам произвођач.
У узорку који је узет 6. марта откривени су остаци овог пестицида у количини од 0,044 мг по килограму, док је дозвољена количина 0,01 мг по килограму.
Ризик по здравље потрошача је дефинисан као „озбиљан“.
Диметоат, иначе, спада у инсектициде и, према подацима уџбеника Пољопривредног факултета у Новом Саду „Фитомедицина„, користи се у сузбијању шеточине трешњине муве.
„Ове муве су најначаније штеточине трешње и вишње. Две врсте се јављају заједно, али је бројност Р. цераси најчешће већа. Р. цингулата је пореклом из Америке, у Европи је прво описана 1983. године а у нашој регији се редовно јавља од 2000. године. Његов значај се повећава услед каснијег и дужег лета“, наводи се у уџбенику.
Међу инсектицидима регистрованим у Србији против трешњине муве је управо и – диметоат.
РАСФФ је, иначе, систем брзог узбуњивања и обавештавања за храну и храну за животиње, који је успостављен као мрежа за извештавање о директној или индиректној опасности за здравље људи која потиче од хране и хране за животиње у Европској унији.
Foto: Jelena Simić