Почетна » Стари одмор из 2021. може да се користи и у 2023: Које су препоруке Владе

Стари одмор из 2021. може да се користи и у 2023: Које су препоруке Владе

од Други Пишу
0 коментар

Многи запослени због епидемије вируса корона нису могли да искористе годишњи одмор у прошлој години. На удару су највише били здравствени радници, у црвеним зонама, који су радили скоро без паузе. Ништа лакше није било ни запосленима у привреди, посебно у фармацеутској индустрији, трговини. Некима је због инфекције вирусом корона остао стари одмор, другима због изолације и контакта са зараженим, а било је и оних који су добровољно пристајали да раде без одмора, јер је био мањак радне снаге.

Влада Србије препоручила је свим послодавцима да запосленима који због епидемије вируса корона нису могли да искористе одмор за 2021. годину омогуће да га започну и искористе до краја ове године, односно до 30. јуна наредне године. Закључак Владе објављен је у Службеном гласнику 11. марта 2022. године. Таква препорука била је и прошле године.

„Препоручује се послодавцима на територији Србије да запосленима који због природе посла у ванредним околностима услед епидемије заразне болести ковид – 19 или због привремене спречености за рад услед обољења од заразне болести ковид-19, као и због одређивања изолације нису искористили припадајући годишњи одмор да им се омогући да га искористе“, речено је за Еуронеwс Србија у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Послодавци имају опцију да омогуће запосленима да до краја године искористе годишњи одмор или да први део одмора, у трајању од најмање две радне недеље непрекидно, искористе закључно са 31. децембром 2022. године, а преостали део закључно са 30. јуном 2023. године.

Неки послодавци се оглуше о препоруку Владе

Накнада зараде за време коришћења годишњег одмора утврђује у складу са Законом о раду, у висини просечне зараде у претходних 12 месеци.

Ранка Савић из Асоцијације слободних и независних синдиката каже да тај синдикат обраћао Министарству за рад, али да су тражили и подршку Министарства здравља да се омогући запосленима да искористе годишњи одмор од прошле године.

„Потпуно је оправдана и исправна препорука да се могу годишњи одмори накнадно искористити, јер нико нема право да ускраћује запосленом његово законом утврђено право на коришћење годишњег одмора. И ми смо својом иницијативом допринели доношењу такве одлуке, кроз ургирање у министарствима и Влади Србије“ навела је Савић за Еуронеwс Србија.

Подсећа да многи запосослени током епидемије вируса корона нису могли да користе годишњи одмор јер им је било ускраћено, а било је и оних који су добровољно пристајали да остану да раде, јер је био мањак запослених у свим секторима.

Сличну препоруку Влада Србије донела је и прошле године за кориштење одмора из 2020. и већина послодаваца је ту препоруку прихватила, али је било и оних где то није поштовано.

„Када је нешто на нивоу препоруке и није обавезујуће, онда имамо шаролику ситуацију. Неки послодавци су поштовали препоруку и омогућили кориштење старог годишњег одмора, док неки нису. Свуда где имамо организоване синдикате послодавци су 100 одсто се придржавали препоруке. Има ситуација, јављали су ми се радници, где то није поштовано. Некима је плаћено, а негде је прошло и без плаћања и без одмора. Увек се ломи преко леђа радника“, рекла је Савић.

Шта каже Закон о раду

Закон о раду јасно каже да запослени могу да користе одмор из два или више делова у договору са послодавцем. Први део одмора у континуитету у трајању од најмање две недеље у току календарске године, а други део најкасније до 30. јуна наредне године.

Фирма која уради супротно ризикује да буде кажњена, а казне иду и до милион динара. Уколико запослени сматра да су његова права из радног односа повређена, може се обратити надлежној инспекцији, преноси Euronews.

Еуронеwс/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар