Сутра је Спасовдан: Рука Светог Саве предводи литију СПЦ у Београду, ово је траса

litijamosti svetog saveslavaspasovdanspc
Други Пишу
мај 28, 2025

0 коментара

5 мин читања
65

Српска Православна Црква позива Београђане да својим присуством и молитвама учествују у традиционалној Спасовданској литији, која ће се ове године одржати сутра, 29. маја са почетком у 19 часова.

Како наводи СПЦ, овогодишњи крсни ход, који још од 1862. године пролази улицама српске престонице, предводиће рука и железо Светог Саве, „заједно са његовим наследником, патријархом Порфиријем“.

„Рука која више од осам векова благосиља и грли српски род, а која је једини део Светитељевих моштију преостао код нас иза њиховог спаљивања на Врачару кобног 27. априла 1594. године, стићи ће из манастира Милешеве у престони Београд у среду, 28. маја, у 17.30 часова. Тим поводом ће испред Вазнесењске цркве бити приређен свечани дочек. Уследиће празнично вечерње богослужење“, наводи СПЦ.

На сам празник Вазнесења Господњег, у четвртак, 29. маја, са почетком у 9 часова, патријарх Порфирије ће предводити Литургију у Вазнесењској цркви покрај Светитељевих моштију и уз саслужење више архијереја и свештенства. Патријарх ће затим у 12 часова, у Скупштини града Београда обавити чин благосиљања славских дарова, најављују из СПЦ.

Спасовданска литија кретаће се добро познатом путањом од раскрснице улица кнеза Милоша и краља Милана до Светосавског храма на Врачару. У литији ће, као и претходних година, поред предстојатеља Српске Цркве, који ће овом приликом носити жезал Светог Саве, као и епископа, свештенства, монаштва и великог броја богољубивих душа, учествовати и представници републичких и градских власти, припадници Војске Србије, Жандармерије, оркестра полиције, чланови певачких и фолклорних друштава, ђаци и студенти.

Мошти Светог Саве биће изложене у његовом храму на Врачару на поклоњење и целивање вернима и наредних дана уз свакодневна богослужења.

Начин прославе градске крсне славе, који се и данас практикује, осмислио је 1862. године митрополит београдски Михаило Јовановић, по чијем предлогу је и изграђена Вазнесењска црква у Београду. Последња литија по доласку комуниста на власт у Југославији, одржана је 1947. године и том приликом су њени учесници били каменовани од стране скојеваца, да би убрзо и само одржавање литије било забрањено.

Из ове цркве, која чува градску Славу, 1992. године поново је кренула литија коју је предводио патријарх Павле. Од обнављања традиције, сваке године о Спасовдану, после свете Литургије, верници предвођени патријархом српским и свештенством, иду у литији београдским улицама

Литија креће из Вазнесењске цркве. Раније је ишла улицама Кнеза Милоша, Краља Милана, Теразијама, Париском и Улицом кнеза Симе Марковића до Саборне цркве Светог архангела Михаила и Патријаршијског двора, да би се одатле преко Зеленог венца вратила до Вазнесењске цркве. У току поворке застајало се три пута: први пут код Теразијске чесме, извора воде, да се свештенство и народ помоле Богу за здравље београђана; други пут код Саборне цркве и Патријаршијског двора, где су се молили Богу за поштеду Београда од страдања, за мир и за напредак; и последњи пут у југозападном делу дворишта Вазнесењске цркве, пред каменим крстом где су се присутни молили Богу за покој душа свим палим јунацима Београда. Тиме се литија завршавала.

Од 2021. године, литија иде од Вазнесењске цркве улицама Кнеза Милоша и Краља Милана, да би преко Славије и Булевара ослобођења дошла на плато испред Храма Светог Саве.

foto: A.K./ATAImages

Д.Д   Данас

Последње