Почетна » Све о вакцини против грипа, имамо две опције: Ко би морао да је прими, где и да ли се плаћа?

Све о вакцини против грипа, имамо две опције: Ко би морао да је прими, где и да ли се плаћа?

од Други Пишу
0 коментар

У свим домовима здравља, на вакциналним пунктовима широм Србије, данас је почела имунизација против грипа. Тачније, грађани свих узраста, бесплатно, уз здравствену књижицу, могу да приме вакцину против грипа. Приликом вакцинације имају избор, бирају домаћу „Торлакову“ тровалентну или увозну четворовалентну вакцину. Лекари апелују на ризичне групе, пре свега хроничне болеснике и труднице, да се што пре вакцинишу.

За сезону 2024/2025, како наводе у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, планирано је и уговорено укупно 339.100 доза вакцине против грипа, међу којима су четворовалентне (Инфлувац тетра) америчког произвођача Абботт Биологицалс и домаће тровалентне (Торваxфлу), које производи Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”.

Грађани који желе да приме једну од ове две вакцине, то ће моћи да ураде у наредних неколико недеља на вакциналним пунктовима у свим домовима здравља, а претходно се морају јавити свом изабраном лекару.

Ризичне групе
Ова вакцина препоручује се, инчае, свим грађанима, без обзира на узраст, међутим, најважнија је за ризичне групе, код којих тежи облик грипа може бити опасан по живот. Међу њима су:

труднице

грађани са хроничним поремећајима плућног система (укључујући астму)

хроничним поремећајима кардиоваскуларног система (искључујући хипертензију)

метаболичким поремећајима (укључујући шећерну болест, гојазност…)

бубрежном дисфункцијом

малигним обољењима

имуносупресијом (укључујући лица са ХИВ/АИДС)

они код којих је извршено пресађивање ткива и органа/или се припремају за пресађивање

лица старија од 65 година

чланови породице болесника у повећаном ризику од компликација код којих је контраиндиковано давање вакцине

Имунитет за 2 до 3 недеље
„Према епидемиолошким индикацијама, вакцинација се спроводи код лица смештених и запослених у геронтолошким центрима, деце, омладине и старих лица смештених у социјално-здравственим установама, као и лица запослених у тим установама. Поред тога, обавезна имунизација против грипа спроводи се и код лица запослених у здравственим установама“, стоји у саопштењу Батута.

Након вакцинације, потребно је да прође две до три недеље за стицање имунитета. Поствакцинални имунитет, међутим, варира и траје од 6 до 12 месеци, због чега је потребна вакцинација сваке године. Такође, и због варирања сојева вируса грипа, који се дешава током сваке године, односно сезоне.

Страна и домаћа вакцина
У Србији је већ годинама, и поред домаћег произвођача вакцина, могуће бирати и страну, увозну, четворовалентну. Ове године четворовалентна вакцина против грипа садржи два типа А вируса грипа и два типа Б овог вируса.

Тровалентна вакцина против грипа, коју производи Институт „Торлак“, садржи два типа А и један тип Б вируса грипа.

„Имајући у виду различиту ефективност вакцине према узрасним категоријама, потребно је напоменути да се код вакцинисаних особа и у случају оболевања, развија блажа клиничка слика и спречавају могуће теже компликације. Код наведених категорија становништва, које су у повећаном ризику, болест може имати за последицу и смртни исход због секундарно насталих компликација (најчешћа је запаљења плућа)“, кажу у Батуту.

Осим у случају потврђене привремене или трајне контраиндикације, вакцину је могуће апликовати код беба које имају више од 6 месеци, када је у питању четворовалентна, односно 18 година живота, када је у питању наведена тровалентна вакцина, према карактеристикама лека.

Вакцина против грипа може се дати истовремено са вакцином против обољења изазваних Стрептококусом пнеумоније за лица у посебном ризику, при чему се вакцине дају у различите екстремитете.

Вакцина против грипа је најефективнији и најбезбеднији вид индивидуалне и колективне заштите од грипа

Foto:shutterstock

Ана Марковић  Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар