Почетна » „Еколошки устанак” завршен протестном шетњом: Борба за еколошки патриотизам

„Еколошки устанак” завршен протестном шетњом: Борба за еколошки патриотизам

од admin
0 коментар

 

Песник Љубивоје Ршумовић указао је да је данас потребан еколошки патриотизам и позвао на борбу против похлепе инвеститора и уништавања река.

„Морамо се борити против похлепе сваке врсте, јер похлепа је стављање потока и река у цеви да би се добило нешто мало киловата“, рекао је Ршумовић.

Декан Шумарског факултета Ратко Ристић упитао је да ли је Министарство рударства и енергетике национална институција, која ради у интересу народа или у интересу мултинационалних компанија, наводећи да се истраживања литијума врше не само код Лознице и Ваљева већ и у селу Добриња код Пожеге.

„Ако је по закону, онда су то лоши закони и треба их мењати“, додао је Ристић.

Александар Јовановић Ћута из Покрета Одбранимо реке Старе планине је констатовао да је „у току свеопшти напад на све што је здраво у овоој земљи“ и поручио да су грађани дошли да кажу „не“ на све оно што скрнави природу.

Он је подсетио на захтеве више од 80 еколошких организација.

„Шта да захтевамо, да нам децу не трују сумпор-диоксидом? То се не захтева то се брани“, рекао је Јовановић.

Он се обратио Рио Тинту речима: „Пропашће вам сваки евро који сте уложили да трујете нашу Србију“.

„Ово је наша земља. Добродошли сте сви, али под једним условом – нема тровања наше деце“, рекао је.

Он је позвао окупљене да одустану од свих подела јер „онде куда смо пошли само можемо да стигнемо ако смо заједно“.

Професорка Љиљана Томовић с Билошког факултета је рекла да је прошле године прошла 5.000 километара по Србији проучавајући животиње којима се бави и да је ситуација гора него што је мислила – свуда је ђубре.

„У биологији постоји принцип да се животиње суочене с опасношћу боре или беже. На нама је да одлучимо шта ћемо да радимо“, навела је.

Како је подсетила еколошки покрети начинили су Еколошки устав у коме су дефинисани задаци, проблеми и кораци и „на нама је да то спроведемо и не дозволимо ни овој ни будућим вастима да одступи од принципа јер ми немамо где да бежимо“.

Грађанима су се обратили и Деско Стојанов из Раките, Зоран Костић Цане, фронтмен групе Партибрејкерс, Биљана Стојковић, професорка Биолошког факултета, представници еколошких покрета из БиХ…

Међу транспарентима били су „Дали смо вам пензије, ваздух и реке вам не дамо“, „Стоп МХЕ – реке су живот“, ”Темерин – престоница еколошке запуштености“, „Право на воду“, „Млади одлазе јер не могу да дишу“, „Не борим се за власт, него за све нас“, “Реке штеди, вода вреди“, „Студенти чувају реке Србије“, …

Захтеви организатора „Еколошког устанка“

1. Поштовање Устава и постојећих закона,

2. Усклађивање прописа са највишим стандардима животне средине

3. Учешће грађанки и грађана у питањима здраве животне средине

4. Информисање и образовање о заштити животне средине на свим нивоима

5. Заштита природе,

6. Заштита свих шума, заустављање сече у заштићеним оподручјима и пошумљавање

7. Обустава градњи и ревизија штетних пројеката МХЕ

8. Очување водних добара

9. Здраве урбане средине

10. Одговорно управљање отпадом

11. Да дишемо чист ваздух

12. Добру енергију за све

13. Свеобухватни одрживи развој

Учесници скупа кренули су у протестну шетњу, а до Владе Србије, представништва компаније Рио Титно, и до Радио-телевизије Србије.

Испред РТС демонстранти су затражили одржавање дебате уживо на којој би уз еколошке активисте учествовали и министри Зорана Михајловић, Ирена Вујовић, Томислав Момиовић, директори Завода за заштиту природе, Србијавода, Агенције за заштиту животне средине…

„Одбранимо реке Старе планине“ као организатори „Еколошког устанка“ захтевају уклањање свих малих хидроелектрана (МХЕ) у Србији, поштовање Устава и Закона о заштити природе, као и „праведну екологију, без масовног тровања становништва“, најавио је Александар Јовановић из Покрета Одбранимо реке Старе планине..

Иако је најављено је да ће грађани бити у групама од четворо или петоро, а размак између група биће три метра, многи од учесника протеста нису носили маске. Организатори нису апеловали на учеснике да се придржавају прописаних мера, а то није учнио чак ни Раде Панић, председник Синдиката лекара и фармацеута Србије који је био један од говорника на скупу.

На протесту су, како представљени захтеви које је осмислило више од 45 еколошких организација.

Покрет „Одбранимо реке Старе планине“ на овом протесту подржава више од 70 организација из земље и региона.

Активиста Покрета Александар Јовановић Ћута изјавио је раније да „устанак“ траје већ годину дана, када је кренуо са Старе планине где су успели да „одбране реке“ од МХЕ.

„Наш основни циљ је брисање свих МХЕ са читаве територије Републике Србије, чак и рушење постојећих. Када Немац изгради МХЕ река настави да тече, ови наши када граде – реке нема, река иде у цев, нестане сав живи свет“, истакао је Јовановић.

 Фото: Срђан Илић            Инсајдер

Можда ти се свиди

Оставите коментар