Почетна » „Тужна сам што сам увучена у то блато“: Шеф ВЈТ против тужитељке Савовић поднео 11 пријава за недељу дана

„Тужна сам што сам увучена у то блато“: Шеф ВЈТ против тужитељке Савовић поднео 11 пријава за недељу дана

од Други Пишу
0 коментар

Виши јавни тужилац Ненад Стефановић поднео је 11 пријава против тужитељке Бојане Савовић, од којих су четири поднете Етичком одбору, а седам дисциплинских због њених наступа у медијима и на трибинама „Прогласа“. Тужитељка Савовић за Н1 каже да је тужно што се први човек Вишег јавног тужилаштва бави таквим стварима и што је, како наводи, увучена у то блато и муљ.

Тужитељка Савовић је подржала и јавно учествовала у иницијативи „Прогласа“ уочи децембарских избора 2023. године. Тужилац Ненад Стефановић је то протумачио као њену подршку листи „Србија против насиља“, што је у пријавама поткрепио изјавама Савовић у којима она наводи да жели да живи у држави без насиља.

Тужитељка за Н1 каже да никада није јавно подржала листу „Србија против насиља“, нити јавно изјавила за кога грђаани треба да гласају. А за то што је у својим наступима користила реч „насиље“ поручује да нико нема монопол над неком речју.

„Тужно је што се Ненад Стефановић бави таквим стварима. Ми имамо проблема са борбом против криминала и корупције, тужна што сам увучена у то блато и муљ. Самим тим што подноси 11 пријава против мене у једној недељи он унижава и те органе“, истакла је тужитељка у Дану уживо на Н1.

Напомиње да је озбиљна ствар ако неко 11 пута у једном месецу прекрши Кодекс и Закон о јавном тужилаштву и да је на тим органима да њу разреше, ако је тужилац Стефановић у праву.

Савовић, међутим, истиче да веома води рачуна о ономе што изјављује у јавности и да сматра да ничим није прекршила нити закон, нити кодекс. Додаје да ако је први човек ВЈТ у криву, питање је како особа која не познаје сва поменута правила руководи једним таквим тужилаштвом.

Гошћа Новог дана понавља да у својим јавним наступима никада није изговорила ни једно име, нити странку, а да је позивање на поштовање закона и Устава, не само право већ и обавеза тужилаца.

„Закон нама забрањује активности везане за политичке субјекте. Проглас није политички субјект, никада нисам изјавила за кога теба гласати. То не знају ни моји укућани“, напоменула је гошћа Новог дана.

Говорећи о пријава које су поротив ње поднете, она каже да је на свих 11 одговорила у једном поднеску.

Једна од пријава се тицала њене изјаве да у државним органима не постоји адекватан систем награде и казне за нераднике,односно за оне који добро раде.

„Као доказ сам дисциплинском тужиоцу предложила да изврши увид у резултате рада – мог, Стефановића и његовог заменика Миодрага Марковића последњих 10 година, па да сами донесу закључак да ли су резултати рада у вези са напредовањем у хијерархији“, казала је тужитељка.

Говорећи о признању за храброст, које јој је недељник НИН доделио, Савовић каже да је захвална на томе, али јој је истовремено и непријатно.

„Није нормално да тужиоци и судије добијају награде за храброст. Ја не би требало да будем на телевизији сем кратко због неког предмета“, рекла је Савовић, истичући да не треба да добије награду због тога што је радила свој посао.

Каже да колеге нису задовољне стање у ВЈТ, нити сликом која се о тој институцији ствара у јавности. Додаје да је у питању озбиљно тужилаштво, које се сада везује за скандале. „На задњем колегијуму за изабраних седам нових колега Стефановић је истерао једног колегу напоље са колегијума. Проблем је што су пристојни људи увек затечени нивоом непристојности са којом су суочени. То је проблем како ћемо се носити као друштво са непристојношћу и невеспитањем, јер ја јесам сваки пут затечена“, истакла је Савовић.

Селекција кадрова и пресуда за убиство Ћурувије

Недавно је у јавност иступила и тужитељка Јелена Стеванчевић, која није изабрана на конкурсу ВЈТ и враћена је у ниже тужилаштво. Савовић каже да њен неизбор јесте порука свима да ће се казнити свака непослушност.

„То је злупотреба хијерархијских овлашћења и дисциплински прекршаји, али ми немамо снажне институције у тужилаштву које ће то санкционисати“, напоменула је гошћа Новог дана.

Савовић истче да пресуда за убиство Славка Ћурувије показује значај избора кадрова, и да ће се последице одсуства критеријума у избору јавних тужилаца показати у будућности.

„Изостало је објашњење где је ту проблем. Порука је страшна да не знамо шта је кривично дело, шта није. Како могу те судије да се толико разликују, што се често дешава. То су искусне судије које суде за кривична дела и онда видимо да се то апсолутно не слаже са оним што мисле неке судије у апелацији. Да ли је проблем био у оптужењу, зашто сте потврдили оптужницу, зашто је трајало 20 година, како смо дошло до осуђујуће пресуде и шта се десило сада да имамо ослобађајућу пресуду? Осећај правне несигурности шта је кривично дело, шта треба да тужимо, а враћамо се на то кога ћете ви изабрати за судије и тужиоце“, рекла је гошћа Новог дана.

Коментаришући изјави програмског директора организације Црта, Раше Недељкова, који је тужилачке организације означио као главне одговорне за изборне неправилности, Савовић је казала да за велики број кривичних пријава у вези са изборима има неспорних доказа, додајући да су кривична дела која семогу врло лако доказати.

„Да ли је неко дао потпис или не, да ли је пресељен или не. Ми би као јавност требало да имам оодговор шта се с тим дешава“, истакла је она.

Foto Printskrin

Н1 Београд

Можда ти се свиди

Оставите коментар