Ученицима осмог разреда је, после месец дана од нове школске године, стигла на ред лекција о Европи, свету и народу у Југославији између два светска рата, а поједини родитељи који су преслишавали децу ову наставну јединицу, остали су у шоку када су у уџбенику из историје угледали лик чувеног Чарлија Чаплина уместо Адолфа Хитлера, који се спомиње у лекцији.
Последњих година родитељи у Србији често се изненаде када у школским уџбеницима своје деце пронађу одређене нелогичности или пропусте издавачке куће, а најновији догађај је, благо речено, шокирао поједине маме и тате, али и њихове тинејџере (наравно, оне који су приметили шта је погрешно у књизи).
Наиме, у уџбенику из историје за 8. разред издавачке куће „Бигз школство д.о.о“ на странама 28-29, налази се лекција под називом „Европа, свет и српски народ у југословенској држави у периоду између два светска рата“.
Као илустрација лекцији стављен је лик чувене филмске звезде Чарлија Чаплина који би, претпостављамо, у овом предавању требало да буде Адолф Хитлер који се и спомиње у овој наставној јединици.
Заправо, у уџбенику је илустрована сцена из филма „Велики диктатор“, у ком је Чаплин тумачио лик Адолфа Хитлера.
Родитељи који су уочили да је лик немачког диктатора замењен сликом Чарлија Чаплина, остали су шокирани и збуњени због чега је то тако.
„Ово је скандалозно! Просвета је већ довољно срозана. Заиста ми је нестварно да је издавачка кућа, односно Министарство просвете које је и одобрило овај уџбеник, прихватило да уместо Хитлера буде лик Чарлија Чаплина. Па чекајте, нису деца глупа. Можда неке од њих не занима историја, али нема шансе да не знају ко је био Хитлер. Могу једино да закључим да их на овај начин праве лудим“, каже за Нова.рс огорчени родитељ.
Аутори уџбеника су, како се наводи на корици поменуте књиге, Урош Миливојевић, Зоран Павловић и Весна Лучић, а издавачка кућа је „Бигз“, као што смо и написали.
Редакција портала Нова.рс контактирала је овог издавача како би нам објаснио због чега је дошло до замене наведених ликова, као и да ли је то намерно урађено или им је „промакло“.
Из „Бигза“ су истакли да постављено питање није за њих, него за Завод за унапређивање образовања и васпитања.
„Ми немамо у опсегу рада ништа везано за уџбенике“, навели су они.
Потом су у другом мејлу опширније истакли због чега је у уџбенику убачена сцена из филма.
„Фотографија коју карактеришете као ‘спорну’ постављена је свесно и наменски на уводну двостраницу у поглавље уџбеника у коме се обрађује период историје између два светска рата. У питању је секвенца из култног филма ‘Велики диктатор’ из 1940. године. Смисао фотографије је да илуструје тенденције у уметности у међуратном периоду, будући да тема уџбеника није само политичка историја, већ и култура епохе о којој се говори“, истичу из „Бигза“.
Додају да је симболику фотографије разумела и стручна комисија Министарства просвете која је 2021. године одобрила уџбеник за употребу у настави, као и наставници историје који, заједно са својим ученицима, уџбеник користе већ трећу школску годину.
„Нико од њих није имао примедбу. Све Вам може бити јасније ако прочитате текст лекције у уџбенику на страни 70, где се налази и наведена фотографија. Идеја аутора уџбеника приликом истицања овог значајног филма и његовог аутора, била је да се ученицима укаже на то како су уметници и у најтежим временима, што је у овом случају био успон зла Хитлеровог нацизма, били способни да критички посматрају стварност око себе, стварајући ванвременска уметничка дела“, истичу.
Налашавају и да не постоји забуна или омашка у вези са наведеном фотографијом.
„Она је ту с разлогом јер је Чаплинов филм једно од најзначајних дела ангажоване филмске уметности двадесетог века“, кажу из „Бигза“ за наш портал.
Упутили смо питања Заводу за унапређивање образовања и васпитања, али смо за њихов одговор остали ускраћени.
Ко одобрава уџбенике
Национални просветни савет на предлог Завода за унапређивање образовања и васпитања доноси план уџбеника основног образовања и васпитања.
Захтев за одобравање уџбеника издавач подноси Министарству у року који је утврђен Јавним позивом.
Министарство, потом, доставља Заводу четири примерка рукописа уџбеника и елабората у штампаној и електронској форми у року од 10 радних дана од дана истека рока за достављање рукописа уџбеника утврђеног Јавним позивом.
Foto: The Print Collector / Heritage Images / Profimedia,Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia
Сања Радовановић Нова
1 коментар
Nije u pitanju nikakva greška. Nije neko budala da greškom zameni Hitlera Čaplinom. Fotografija lika iz filma je stavljena na uvod u celo poglavlje. U lekciji o Hitleru stoji Hitlerova slika. Neuka „novinarka“ nije otvorila udžbenik, a objavila je tekst „zapanjenog roditelja“.