Почетна » Уочи посете Шолца Србији активисти поручили: Ископавајте свој литијум у Немачкој

Уочи посете Шолца Србији активисти поручили: Ископавајте свој литијум у Немачкој

од Други Пишу
0 коментар

После пресуде Уставног суда, Влада Србије одлучила је да се с пројектом Јадар настави. Због тога сада у Београд стиже и немачки канцелар Шолц. Шта му поручују активисти који се противе експлоатацији литијума?

У селима у долини реке Јадар ни високе температуре нису зауставиле радове на њиви. У том крају живи око 18.000 људи, углавном младих породица с децом које живе од плодне земље. Али, последњих пет година њихов живот се окренуо наопачке, јер компанија Рио Тинто планира у њиховом крају да отвори рудник литијума.

Породица ветеринара и пољопривредника Златка Кокановића ту живи већ генерацијама. Он у педаљ познаје мапу свог краја и јасно му је да ту нема места и за њих и за рудник, пише ДW.

„Овде је планирано главно постројење прераде, ту је наша црква на пар стотина метара. Ту ће се дробити дневно 4.000-5.000 тона стенског материјала који ће бити третиран с 1.000 тона сумпорне киселине и биће испиран огромним количинама воде, тако да ће завршавати у Јадру“, рекао је Златко Кокановић екипи ДW.

У његовој кући често заседа „кризни штаб“. Мештани долине Јадра организовали су се у удружење „Не дамо Јадар“ како би заједно покушали да зауставе отварање рудника. Јер ако буду морали да напусте своја имања, кажу, неће изгубити само дом, већ и основни извор прихода, а рудник ће уништити и животну средину.

„Европи аутомобили, Кинезима батерије, а нама Србима депонија и болести и канцери и ко зна каква чуда. Боље да се копа у Србији, него у Немачкој или Француској“, револтиран је и Драган Карајчић из удружења „Не дамо Јадар“.

За Златка Кокановића из те организације је све ово било очекивано. Они су, каже, све време упозоравали јавност на то да Рио Тинто ни после одлуке Владе о заустављању пројекта није отишао из долине Јадра, већ да су њихове активности само биле смањене.

„Литијума има у Немачкој три пута више, господине Шолц. И налази се у подземним термалним водама где је много једноставнија експлоатација и где би било много мање утицаја на животну средину. Изволите, па ископавајте свој литијум у Немачкој“, поручио је Кокановић немачком канцелару.

Ипак, каже да не планирају протест поводом доласка европске делегације, већ спремају даље активности.

„Ми се нећемо гањати по Београду с њима и немамо намеру да трошимо снагу и енергију, јер је то очигледно план и циљ ове власти да нас похапси и да нас стави иза решетака. Али, нећемо им то дозволити.“

На последњем великом протесту крајем јуна они су Влади Србије дали рок до 10. августа да усвоји закон о трајној забрани геолошких истраживања и експлоатацији литијума и бора у Србији. У супротном ће, кажу, блокирати железничке пруге и путеве.

Посланик Александар Јовановић Ћута убеђен је да ће Вучић на овој теми „поломити зубе“. „Ми имамо посла с фирмом коју ниједна нормална земља не прима у кућу, али су зато нашли Александра Вучића, великог, храброг борца, који нема храбрости да брани свог сељака, него се ставио у службу Рио Тинта. Е зато ће да га упамти Србија и отићи ће с власти“, каже Јовановић.

Компанија Рио Тинто у међувремену наставља са активностима. Они су у долини Јадра већ откупили 161 хектар земље од 854 хектара, колико планирају. Из тог краја расељено је нешто више од 50 домаћинстава, а међу оних 250 који су остали многи кажу да нема новца за који би напустили своја имања.

Али, и компанија има своје трикове. Овде кажу да су власницима кућа понудили додатних пет одсто на откупну цену ако с куће скину кров. „Зато да би и она друга страна оних кућа продала, да би се иселили. Психолошки нас убијају, то је психички рат“, закључује Драган Карајчић из Недељица.

Olaf Šolc Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

ДW/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар