Почетна » Ускоро продаја Београдског сајма, активисти открили ко ће бити купац: Прво приватизација, а онда ниче стамбени комплекс

Ускоро продаја Београдског сајма, активисти открили ко ће бити купац: Прво приватизација, а онда ниче стамбени комплекс

од Други Пишу
0 коментар

Према сазнањима Центра за локалну самоуправу, у наредним недељама Влада ће објавити приватизацију компаније „Београдски сајам доо“, у којој је држава Србија тренутно једини власник, а вероватни купац ће бити „Београд на води доо“, у коме држава има 32 одсто власништва.

Како је Нова.рс објавила, закупци на Сајму полако добијају обавештења о селидби, уговори о закупу се скраћују. Сада се страхује и да би нови купац овог београдског симбола могао бити ослобођен од уплате надокнаде за конверзију земљишта која би требало да се слије у државни буџет..

Корак по корак, због Београда на води, Сајам ће бити део приватног власништва, а онај у чије руке будео пао, моћи ће да ради све, осим да гади станове. Ипак, да се и то промени постараће се нови Генерални урбанистички план Београда, који није довољно прецизирао намену тог земљишта, па оставља простор и да ту настане стамбени комплекс, објашњавају урбанисти.

Епилог: Сајам ће нестати, како би се проширио Београд на води.

Иделана локацја коју има овај изложбени просто, нашла се на мети инвеститора насеља које сваког дана поприма све веће размере.

Како сазнаје ЦЛС, Влада ће ускоро објавити приватизацију компаније „Београдски сајам доо“, у којој је држава Србија тренутно једини власник, а вероватни купац ће бити „Београд на води доо“, у коме држава има 32 одсто власништва.

Нови прописи олакшаће Београду на води да се прошири на Сајам. Конверзија уз накнаду права коришћења у право својине над грађевинским земљиштем биће укинута изменама и допунама Закона о планирању и изградњи највероватније до априла или маја, најавио је раније министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.

Никола Јовановић из Центра за локалну самоуправу каже да уколико држава буде продавала Београдски сајам, нови купац би морао да плати наканду за конверзију земљишта, уколико жели да уместо сајамских активности жели нешто да гради.

„Није спорно да држава и град предвиде друго место за сајам , али куповином посотјећег предузећа за те активности, нови купац и даље мора да плати конверзију“, каже Јовановић.

Додаје да „не би било фер“ да се на овај начин заобилазним путем дође до, како Јовановић каже, најатрактивнијег земљишта за изградњу , а да се не изврши конверзија и уплати предвиђена свота у буџет.

Постојећи Урбанистички план препрека потенцијалном инвеститору

Осим хале један, која остаје трајно заштићена као споменик културе, будући купац Београдског сајма моћи ће да руши постојеће зграде и да гради комерцијалне објекте попут хотела и тржних центара, мада не и стамбене зграде. Тако каже Генерални план (ГП).

Зачкољица је што 11 хектара, половина комплекса, отпада на зелену површину крај Саве, у ГП-у одређену као јавни парк.

Ипак, све би могло да „оде низ воду“, када буде усвојен нови Генерални урбанистички план, што би требало да се догоди ове године.

Некадашњи градски урбаниста, Ђорђе Бобић каже да иако је имао увид у нови ГУП, није успео да извуче закључак шта ће се тачно догодити са вим делом на ком се и налази Београдски сајам.

Исто је, раније за Нову, потврдила и Ива Ћурчић из организације Министарство простора.

Она је подсетила да је Генерални урбанистички план, чији је рани увид био прошле године имао нејасне назнаке о судбини многих пројеката који су планирани у Београду, укључујући и Сајам.

„Цела зона Калемегдана и Београдског сајма ишрафирана у зону креативне индустрије. Ми из самог плана не сазнајемо шта то значи, ни шта је заправо идеја. Значи ли то измештање Београдског сајма, па рушење инфраструктуре, па настајање нових објеката? То је остало нејасно“, наводи Ћурчић.

Закупци већ упозорени на исељење

Закупци локала у склопу сајамских хала већ су почели да добијају усмена обавештења о томе да се полако спремају за исељење, а осим тога, уговор са Сајмом о закупу простора сада је могуће продужити само на период од шест месеци, што раније није био случај.

„Полако се спремајте, ускоро ће селидба“, речено је закупцима.

Како је за Нова.рс потврдило више закупаца, који су инсистирали да остану анонимни, осим што су им усмено упућана обавештења о исељењу, није им дозвољено ни да реновирају локале, иако су неки од њих то и хтели.

Портал Нова.рс раније је објавио да се са добро познате локације у Булевару војводе Мишића Сајам, по свему судећи, сели у Сурчин, тик поред новог Националног стадиона.

Пројекат „Еxпо 2027“

Поред будућег Националног стадиона у Сурчину градиће се мултифункционални комплекс „ЕXПО 2027“.

То је наведено у Нацрту просторног плана подручја посебне намене Националног фудбалског стадиона – друга фаза, који је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре као наручилац плана ставило на јавни увид.

Како се наводи у тексту, изради овог документа се приступило на основу Одлуке о измени и допуни Одлуке о изради Просторног плана подручја посебне намене Националног фудбалског стадиона коју је донела Влада Србије.

Упрваво ће то, претпоставља се, бити нова лоакција сајма.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs, Shutterstock

Андрија Лазаревић    Нова

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар