Почетна » УЗБУНА И Србија и Хрватска повлаче са тржишта лек који МАСОВНО КОРИСТИМО

УЗБУНА И Србија и Хрватска повлаче са тржишта лек који МАСОВНО КОРИСТИМО

од admin
0 коментар

Србија и Хрватска повлаче укупно 10 серија лека „солифар“ јер садрже, како су надлежни истакли, „нечистоће“. Тим леком лечи се велики број пацијената који имају „претерано активне бешике“, нагон за честим мокрењем, али и многе жене које су, на пример, после порођаја добиле такозвану стрес инконтинецију или невољно испуштање урина приликом неких напора.

И српска и хрватска агенција за лекове издале налог, њихова пре пет дана, а наша пре три, да се одређене серије лека повуку са тржишта и то три серије у Хравтској, а седам у Србији.

Код нас још сви лекари и фармацеути нису добили обевештење о томе, па је у неким приватним апотекама још могуће наћи. Апотеке „Београд“ имају све информације, док су приватни апотекарски ланци још необавештени.

То смо утврдили насумичним звањем апотека и провером да ли имају спорних серија „солифара“ на рафовима.

Наиме, пре три дана Агенција за лекове и медицинска средства је на свом сајту објавила, у писму здравственим радницима, информацију о повлачењу седам серија тог лека с тржишта, пошто је добила информацију од носиоца дозволе за стављање медикамента у промет у Србији да су у одређеним серијама од пет и 10 милиграма пронађене „нечистоће“.

Lekovi se povlače s tržišta

Према истим информацијама, одлука је донета због „одступања од стандарда квалитета за одређене серије овог лека, а на основу извршене реконтроле приликом које су добијени резултати испитивања нечистоће ‘СЛФ Н-оксид’ изван одобрене спецификацијске границе у року употребе лека“.

Спорне серије су таблете од пет милиграма – СС16002А, СС16002А/1 и СС117001А, док су „нечистоће“ нађене у серијама филм таблета од 10 милиграма СС26002А/1, СС26002А/2, СС26002А/3 и СС217001А.

Лек је намењен, како се наводи у упутству о коришћењу, за лечење симптома претерано активне мокраћне бешике. Ови симптоми су: јака, неодложна потреба за мокрењем без претходног упозорења, потреба за честим мокрењем или ненамерно умокравање због немогућности правовременог одласка у тоалет.

Ни лекари још не знају

Поједини здарвствени радници, међутим, наводе за „Блиц“ да не знају за повлачење тог лека, а признају да га често прописују многим својим пацијентима.

Проф. др Александар Милошевић, уролог, каже за „Блиц“ да још није добио обавештење надлежних да се серије лека повлаче са тржишта и додаје да је тај медикамент прописивао својим пацијентима.

– Лек је намењен великом броју пацијената. Добијају га пацијенткиње код којих је дијагностикована такозвана стрес инконтиненција или невољни губитак урина при напрезању, али и мушкарци који имају претеране нагоне за мокрењем. Они се јављају чак и када је мала количина мокраће у бешици. Лек омогућава „успоравање“ бешике, али и смањује могућност умокравања. За претерано активну бешику разлог може да буде и субјективни осећај пацијента. То стање, такође, може да се јави и као последица хируршких интервенција, али и честих инфекција – наводи тај стручњак.

Lek se daje mnogim pacijentima

Према његовим речима, чињеница је да су се у протеклих неколико месеци његови пацијенти жалили на неке нуспојаве лека, као што је сувоћа усана, те им је он мењао терапију.

Нисмо добили информацију о повлачењу

Фармацеуткиња Вукосава Стевановић, председница Удружења „Апотекарско језгро“, каже за „Блиц“ да њено удружење нема информацију о повлечњу лека с тржишта, али да ће одамах о томе бити упућено обавештење свим члановима.

Како је додала, мада често отвара сајт АЛИМС, она још није видела обавештење о повлачењу серија лека из промета јер „апотекари нису обавезни да пре почетка свог рада прво читају сајт АЛИМС“.

– Из упозорења које сам видела сад на сајту АЛИМС не може да се закључи која је тачно „нечистоћа“ разлог за повлечње тих серија лека с тржишта. Ознака „СЛФ Н-оксид“ упућује на једињење азотног оксида, али шта је прецизно у питању не може да се види из упозорења. Такође, информција која је истакнута за здравствене раднике на сајту АЛИМС упућује на то да је током прве анализе спорних серија лекова све било у реду, а да је накнадно дошло до појаве „нечистоћа“ – наводи Вукосава Стевановић и додаје да она сада не може да процени која је била опасност за пацијенте.

Р.Бриза   Блиц

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар