Почетна » Поништен тендер за национални стадион: Влада због ковид кризе није спремна на нове финансијске обавезе

Поништен тендер за национални стадион: Влада због ковид кризе није спремна на нове финансијске обавезе

од admin
0 коментар

 

Канцеларија Програма уједињених нација за развој (УНДП), за потребе Владе Србије, расписала је 25. октобра 2019. године тендер за прикупљање понуда за израду Техничке документације за изградњу новог националног фудбалског стадиона.

Претходно је, у јуну, Влада формирала и Радну групу за праћење реализације пројекта „Изградња националног фудбалског стадиона, са пратећим садржајима”.

За председника је именован министар спорта Вања Удовичић, а за његовог заменика министар финансија Синиша Мали.

Ниједно од ова два министарства већ месецима Инсајдеру не доставља информације о томе да ли је улагање од 250 милиона евра, што је свота за коју је Србија требало да се задужи за градњу националног стадиона, оправдано.

Званичници годинама обежавају градњу националног стадиона. Тако је тај пројекат најавио још 2013. тадашњи председник Фудбалског савеза Србије Томислав Караџић. Две године касније, о његовој изградњи говорио је Александар Вучић у време док је био премијер приликом разговора с фудбалским репрезентативцима Србије након што су победили репрезентацију Албаније.

Тада се, како су пренели медији, захвалио фудбалерима упитавши их да ли постоји нешто што би они желели на шта је фудбалер Немања Матић упитао „када ће нови стадион?”.

Уз опаску да је ово „намештено” питање, Вучић је тада најавио издвајање од 150 милиона из државног буџета у наредне три године.

У међувремену, цифра је скочила на 250 милиона динара, а да је новац обезбеђен тврдио је министар финансија Синиша Мали крајем 2019. године. Како је рекао, у буџету за 2020. новац је већ опредељен. Испоставило се, међутим, да је буџетом предвиђено задуживање ради изградње стадиона.

Одговарајући на критике да је нелогично узимање кредита за изградњу националног стадиона Синиша Мали је улагање оправдавао тиме да неће бити грађен само стадион већ цео комплекс који ће се звати „Стадион цитy”.

„Пројекат ће да дигне тај део Београда, јер мастер план покрива 600 хектара. Ту ће бити и стамбени, пословни квартови, забавни паркови… Спорт је одавно престао да буде само спорт“, говорио је тада Синиша Мали.

У међувремену, министар је изјавио и да је завршена и Студија оправданости која би морала да да одговор на питање да ли је овакво улагање исплативо. Сама Студија до данас није објављена, а одговарајући на питања Инсајдера у фебруару ове године министар Синиша Мали је тврдио да ће нам овај важан документ бити достављен. Упркос томе, из Министарства финансија никада нису доставили тражену Студију, а то до данас нису учинили ни Министарство за спорт ни Фудбалски савез Србије.

Инсајдер

Можда ти се свиди

Оставите коментар