Почетна » Двојици свештеника у Црној Гори због литија одређено 72 сата притвора

Двојици свештеника у Црној Гори због литија одређено 72 сата притвора

од admin
0 коментар

 

У решењу се, како су рекли из Митрополије црногорско-приморске за РТЦГ, као разлог за задржавање Шљиванчанина навели постојање основане сумње да је извршено кривично дело непоступање по здравственим прописима за сузбијање опасне заразне болести.

Бранилац Мирчете Шљиванчанина Божо Милоњић, изјавио је новинарима да у овом случају нема услова да би отац Мирчета могао бити процесуиран, јер је он спровео све могуће мере Националног координационог тела које су биле до њега.

„Једини разлог задржавања је покушај да се спрече литије које је Митрополит Амфилохије најавио за следећу недељу”, закључио је адвокат Милоњић, додајући да је данас први пут у својој каријери доживео да га полиција спречава да изађе на улаз на који жели, као и да га раздвајају од брањеника.

Претходно је задржавање одређено и свештенику Жељку Ћалићу. Његов адвокат Радоје Бојовић, рекао је да ће уложити жалбу на ово решење о којој ће одлучивати истражни судија.

„У самом решењу као разлог за задржавање оца Жељка, наведен је могући утицај на следеће молебане и литије, с обзиром на то да отац није могао да контролише, као што је рекао у својој изјаву, тај фамозни број од 200 људи, који је прописао Национално координационо тело”, рекао је Бојовић.

Он је објаснио да је процена тужитељке Јелене Протић да та наредба НКТ-а о броју окупљених до 200 људи, неће бити испоштована с обзиром да је Црква најавила да ће литије ићи сваке недеље, наводи се на сајту МЦП.

Адвокат Бојовић ће жалбу поднети јер су, како је каже, бројни примери да се ове мере селективно примењују и да иако Устав предвиђа једнаку примену закона према свима и свакоме, дискриминација је очигледна на штету епархија СПЦ у Црној Гори.

Из Митрополије је речено да се током саслушавања двојице свештеника испред Тужилаштва окупило више свештеника и грађана.

Саслушан и бјелопољски свештеник Дарко Пејић

Јутрос је у Центру безбедности Бијело Поље саслушан и протојереј – ставрофор Дарко Пејић, због молебана који је служен у бјелопољској Цркви Светих апостола Петра и Павла.

“Добио сам позив иако сам и синоћ и јутрос нагласио инспектору да ја нисам подносилац пријаве за овај скуп, нити сам у беседи позивао народ на њега. Зато ми је нејасно зашто сам баш ја позван и не знам да ли се иза свега овога крије нека лоша намера“, рекао је Пејић.

Он је за РТЦГ рекао да је ово је трећи пут у последња два месеца да га позивају у полицију, оценивши да то постаје једна врста малтретирања.

Пејић је најавио молебан у Бијелом Пољу за недељу 21. јуна и замолио своје парохијане да остану сталожени и да ништа не раде исхитрено и на своју руку.

Митрополија црногорско – приморска јутрос је саопштила да је, након литија које су одржане у више црногорских градова, полиција синоћ уручила позиве за саслушање свештеницима који су у захтевима поднетим Управи полиције за одобрење јавних окупљања били наведени као организатори.

У саопштењу се наводи и да су слободе лишени свештеници Мирчета Шљиванчанин из Подгорице и Жељко Ћалић из Даниловграда, који су синоћ дали изјаве, а који ће данас, такође, бити салушани, након чега ће се одлучити о њиховом даљем задржавању или пуштању на слободу.

Протести грађана Црне Горе до којих је дошло након доношења Закона о слободи вероисповести настављени су синоћ након три месеца неодржавања због епидемије коронавируса.

Спорни закон, који је црногорска скупштина усвојила у децембру прошле године, довео је до затезања односа између Србије и Црне Горе и то због члана који предвиђа да све верске заједнице, међу којима је и Српска православна црква, морају доказати да су пре 1918. године биле власнице црквене имовине, иначе ће им она бити одузета.

Додатно, односи су затегнути и након привођења свештеника који су упркос забрани окупљања одржавали литије, али и након што су црногорске власти у Зогању код Улциња срушиле нелегално грађени објекат СПЦ од више стотина квадратних метара.

Председник црногорске владе Душко Марковић саопштио је у четвртак да су он и председник Црне Горе Мило Ђукановић недавно понудили обуставу примене спорног закона до изјашњења Уставног суда и Европског суда за људска права, али да је митрополит црногорско-приморски Амфилохије ипак позвао на наставак протеста.

Инсајдер

Можда ти се свиди

Оставите коментар