Почетна » Веран Матић упутио Уставном суду захтев за приступ информацији од јавног значаја у вези са иницијативом Савета РЕМ

Веран Матић упутио Уставном суду захтев за приступ информацији од јавног значаја у вези са иницијативом Савета РЕМ

од Други Пишу
0 коментар

Поводом иницијативе Савета РЕМ за покретање поступка за оцену уставности одредбе члана 126. став 1. Закона о електронским медијима, Веран Матић (председник Управног одбора Асоцијације независних електронских медија – АНЕМ) упутио је Уставном суду Захтев за приступ информацији од јавног значаја.

Овај Захтев је уследио након информације коју је на састанку Радне групе за израду радне верзије Нацрта закона о јавним медијским сервисима саопштио министар информисања Дејан Ристић који је изјавио да „према његовим сазнањима, упркос протеку законског рока, јавни позив скупштинског Одбора за културу и инфомисање за избор нових чланова Савета РЕМ неће бити расписан док се не оконча започета процедура пред Уставним судом која је базирана на иницијативи Савета РЕМ за покретање поступка за оцену уставности”.

 

Матић од Уставног суда тражи обавештење о тренутном статусу поменуте иницијативе Савета РЕМ, очекује увид у тражену информацију, као и достављање поменутог документа.

Подсећамо, на хитној седници Савета РЕМ, одржаној 3. јуна, 2024. године, донета је одлука о подношењу иницијативе Уставном суду за оцену уставности одредбе члана 126. став 1. Закона о електронским медијима, која предвиђа да „чланови Савета изабрани у складу са Законом о електронским медијима настављају да обављају ту функцију до истека једне године од дана ступања на снагу овог закона”.

Имајући у виду да је Закон о електронским медијима ступио на снагу почетком новембра 2023. године, јасно је да годину дана касније неће доћи до смене постојећег и именовања нових чланова Савета РЕМ, што је противно закону и договору који је постигнут на седмочасовном састанку представника новинарске и медијске заједнице са тадашњом председницом Владе Аном Брнабић (која је, у међувремену, изабрана за председницу Народне скупштине), представницима мисије ОЕБС-а и Делегације Европске уније у Србији, који је одржан у октобру 2023. године.

Одговорност за непоштовање ове законске одредбе сноси Одбор Народне скупштине надлежан за информисање, који на основу Закона о електронским медијима није објавио јавни позив за предлагање кандидата за члана Савета, најраније шест месеци, а најкасније три месеца (почетком августа 2024. године) пре престанка мандата члана Савета.

Можда ти се свиди

Оставите коментар