Почетна » Шеснаест година од погрома над Србима на Косову

Шеснаест година од погрома над Србима на Косову

од admin
0 коментар

 

Епархија рашко-призренска, Дом културе „Грачаница“ и Удружење породица жртава обележиће овај дан са више иницијатива, којима, како је организатор саопштио, подстиче обнову уништеног културног блага, фресака, икона, слика, књига и библиотека.

Ове године програм на Косову ће протећи без публике и гостију, у складу са уведеним ванредним стањем због вируса корона.

У манастиру Грачаница одржаће се парастос, након тога ће присутни положити беле руже испред уметничке инсталације МИССИНГ, биће отворена и избложба. Међутим, у складу са уведеним ванредним стањем програм обележавања и отварање изложбе обавиће се без присуства публике и доласка гостију из других крајева, а програм ће се одвијати на платоу испред Дома културе „Грачаница“, наводи КоССев.

Налогодавци до данас нису откривени

КоССев подсећа да је 286 српских кућа, више од 35 цркава, манастира и гробаља уништено и запаљено и више од 4.000 Срба са југа КиМ-а протерано у тродневном насиљу екстремних Албанаца који су напали Србе широм КиМ. Убијено је осморо Срба и 11 Албанаца – који су страдали у обрачуну са америчким и француским КФОР-ом који је покушавао да заустави насиље. Међународни тужиоци и судије на Косову процесуирали су седам случајева уништавања цркава и 67 особа осудили на затворске казне од 21 месеца до 16 година. Ипак, до данас нису откривени налогодавци за ово, како су међународни кругови у више наврата оценили – организовано насиље.

Повод за насиље дављење тројице албанских дечака, УНМИК накнадно демантовао

Повод за највеће етничко чисћење Срба и неалбанског становништва на Косову и Метохији од 1999. године било је дављење тројице албанских дечака, 16. марта 2004, из села Чабра које се граничи са српским селом Зупче код Зубиног Потока.

У косовским медијима оптужени су Срби да су несрећну децу наводно појурили са псима у реку.

Портпарол УНМИК полиције, Дерек Чепел (Дарецк Цхаппел) је касније демантовао да су албански дечаци настрадали бежећи од Срба.

Ипак, то није помогло да се напад екстремних Албанаца заустави у Митровици. Тада се као посебно питање отворила улога косовских медија, о чему је ОЕБС у Бечу издао посебан извештај у којем је критиковао „очигледан спин“, „неодговорно и сензационално“ извештавање електронских медија на албанском.

„Такође, треба напоменути да су медији, посебно електронски, показали неприхватљив ниво емоција, пристрасности, небриге и погрешно применили ‘патриотски’ жар. Посебно извештавање у вече 16. марта од стране три главна косовска телевизијска канала заслужује најјачу могуц́у критику“, наводи се у ОЕБС-овом извештају.

Удар на манастире

Према подацима Епархије рашко-призренске из априла 2004. године, укупан број уништених црквених зграда је био близу 100.

У насиљу су уништена и ремек дела хришћанске средњевековне уметности, као што је Богородица Љевишка из XИВ века, која је данас под УНЕСЦО заштитом, манастир Девич, Саборна црква Светог Ђорђа, седиште Рашко-призренске епархије, богословија Свети Кирило и Методије са којом је изгорео и призренац Драган Тодоровић, староседелачка призренска четврт Каљаја, Манастир Светог Архангела са тадашњим тек обновљеним конаком, црква Светог Спаса и црква Светог Саве у Јужној Митровици.

Немири на мосту

Више хиљада екстремних Албанаца наредног дана – 17. марта, кренуло је из Јужне Митровице ка главном мосту и тадашњој зони поверења, најпре палећи возила међународне заједнице и рушећи покретну ограду УНМИК-а, да би потом прешли у северни део града и сукобили се са Србима који су се брзо окупили са северне стране моста и потиснули их ка југу.

У тадашњим међународним интерним извештајима, наведено је да су се у делу око зграде општине, моста и парка, у Јужној Митровици могли видети грађани са аутоматским оружјем, упереним ка северном делу града, на који се пуцало у више наврата, а фотографисана су и амбулантна кола која су превозила каменице и оружје, дотурајући их демонстрантима око главног моста.

У Митровици седам погинулих, 200 рањених

У овим сукобима у Косовској Митровици, убијено је двоје Срба – старији Боривоје Спасојевић и мајка двоје малолетне деце – Јана Тучев.

жСпасојевић је убијен као пролазник на улици, а Тучев док је отварала терасу свог стана.

Болнички извори у Јужној Митровици потврдили су да је у сукобима повређено 84 Албанаца, док је болничко особље на српској страни навело да је повређено 22 Срба, од којих пет тешко, те да су две српске жртве убијене снајперским хицима.

У тадашњем сукобу на мосту, повређено је и 11 француских припадника КФОР-а који су покушавали да зауставе насиље.

Касније је потврђено да је у овом насиљу најмање седам особа погинуло, док је преко 200 рањено. АП је тада јавио да је погинуло четворо Албанца и троје Срба.

Ескалација насиља

Насиље је посебно ескалирало у Свињару, Чаглавици, Липљану, Косовом Пољу, Обилићу, Призрену, Гњилану, и Пећи. Обилић и Свињаре су тада потпуно очишћени од српског становништва.

Спаљене су куће у Косовом Пољу, као и куће у једном од тадашњих најзначајнијих повратничких села – у Белом Пољу.

У Гњилану су српске куће спаљене такође. Запаљене су школе и поште. У Обилићу је нападнута и запаљена школа у тренутку када је око тридесетак ђака имало часове.

Насиље имало „степен организованости“; „спреман план за насиље“, „оркестрирано и организовано“

Непосредно након мартовског погрома – за српску страну, односно мартовских немира – за косовску и међународну, отворило се управо питање да ли је насиље било унапред припремљено и организовано.

Портпарол УНМИК полиције, Дерек Чепел, оценио је да је насиље имало „степен организованости“.

И тадашњи шеф УНМИК-а, Хари Холкери, рекао је приликом посете Обилићу, које је страдало у овом насиљу – да су албански екстремисти имали „спреман план за насиље“.

Тадашњи Генерални секретар НАТО-а, Јап де Хоп Схефер, описао је 17. Март као „неприхватљиво насиље“, „оркестрирано и организовано од стране екстремне фракције у албанској заједници“.

У свом извештају Савету безбедности УН, тадашњи генерални секретар Кофи Анан известио је: „Напад који су предводили албански екстремисти против косовских Срба, Рома и Ашкалија је организована, широко распрострањена и циљана кампања“.

И више других европских званичника је имало сличне изјаве да је акција била унапред припремљена, подсећа КоССев.

КоССев/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар