Почетна » Тотални распад система у болници у Батајници

Тотални распад система у болници у Батајници

од admin
0 коментар

 

Према сведочењу наших извора, у батајничкој болници “неспремност” и “недовршеност” су две речи које описују услове у којима су дочекани први пацијенти. Четири месеца, колико је прошло од почетка изградње, очигледно нису била довољна да баш све буде завршено и под конац.

Како нам напомињу извори, стуација се постепено поправља, али амбијент у којем су дочекани пацијенти свакако није био потпуно спреман и функционалан.

“Тоалет постоји тамо где се особље пресвлачи, али ту је креч на WЦ шољи. Заправо, WЦ је цео у кречу, јер је још у изградњи”, каже за Нова.рс наш извор упознат са стањем у болници.

То нису услови у којима треба да бораве и раде здравствени радници, које у време панемије доживљавамо као хероје.

Према нашим сазнањима, болница је почела да ради уз недовољан број особља.

“Раде по две сестре у смени, осам сати без иједне паузе. А пацијенти само стижу, све је пуно и примају се нови из минута у минут”, објашњава наш извор.

На сам дан отварања болнице није било лако ни пронаћи лекове који су били неопходни пацијентима. Било је и проблема са сталцима за инфузију, па је особље морало да чека да једном пацијенту истекне инфузија како би је други пацијент добио.

“Лекови су у били кутијама, ништа није било распаковано, па се сваки посебно тражио и нагађало се у којој је кутији”, наводи наш извор.

По свему судећи, проблем је била и набавка заштитне опреме за особље.

“Нису биле обезбеђене униформе. Стигле су рукавице неодговарајуће величине. С два броја већим рукавицама није лако наћи вену пацијенту, а и често спадају па је могућност заразе већа”, тврди наш добро упућен извор.

О недовршености батајничког “свемирског брода” сведоче и призори које је забележила екипа Неwсмаx Адриа. Све стаје у јдну реченицу: “Молер, бравар, фасадер електричар и обезбеђење на сваком кораку”.

Уз констатцију да и након званичног отварања болница делује као градилиште, новинар Жељко Вељковић примећује да су истовремено присутни мајстори и ковид позитивни пацијенти.

 

Да је било недовршености, не пориче ни директорка болнице Татјана Аџић Вукичевић.

“Болница је почела да ради и да се пуни невероватно брзим темпом. У датом тренутку треба покренути свемирски брод, прво му дати батерије, да би он могао да ради, да не кажем струју и остале замајце. Да ли је лек стајао на ладици или је стајао у кутији, то вас не би требало да интересује, већ само да вас интересује колики је број људи и да ли су сви добили неопходну помоћ која им је потребма, а сада их је 390, а у јединици интензивне неге 50. Молим вас, ја сада морам да радим свој посао”, рекла је директорка и тако завршила наш кратак телефонски разговор.

Кратка историја изградње

Изградња ове установе почела је у августу, тада је као једно од доказа снаге Србије и њеног здравственог система, најављено да ће она бити отворена 1. децембра. Први пацијенти су у болницу стигли 4. децембра, а по свему судећи могли су и касније.

Док је трајала изградња, најчешчи посетилац, па чак и у вечерњим сатима, био је председник Србије.

“Овај величанствени објекат који градимо коштаће између 27 и 28 милиона евра”, рекао је Вучић, приликом постављања камена темељца, 1. августа. Истакао је и да је посебно поносан на то што ће све градити српске фирме.

 

Бојана Миловановић    Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар