Више од 130 европских НВО подржало грађане Србије: Захтевају прекид репресије

Građanska inicijativapotpisisolidarnost
Жиг Инфо
март 11, 2025

0 коментара

4 мин читања
21

Више од 130 европских невладиних организација потписало је изјаву солидарности са народом Србије, осуђујући ескалацију репресије над антикорупцијским покретом и захтевајући њен прекид.

У саопштењу, иницираном од стране Европског грађанског форума (ECF) и Балканске мреже за развој цивилног друштва (BCSDN), протестни покрет је описан као „инспиративан“, изражавајући подршку борби грађана Србије и наглашавајући да је репресија део ширег тренда напада на цивилно друштво у Европи.

Ова изјава долази у тренутку када је глобална организација за заштиту људских права CIVICUS Monitor додала Србију на листу земаља под посебним надзором због забринутости око кршења грађанских слобода.

Протести, који су се проширили на више од 245 градова и места и извели десетине хиљада људи на улице, дубоко су укорењени у српском друштву и уживају широку подршку синдиката, пољопривредника, адвокатских комора, приватних предузећа и самоорганизованих грађана.

Организације потписнице такође критикују Европску унију, тврдећи да је њено неделовање допринело продубљивању неповерења грађана Србије према европском путу, слабљењу процеса проширења и дискредитовању спољне политике ЕУ.

Систематско гушење критичких гласова

Масовни протести су почели након трагичног урушавања реновиране железничке станице у Новом Саду 1. новембра 2024. године, у којем је погинуло 15 људи, а две особе су тешко повређене. Овај инцидент је разоткрио системску корупцију и немар власти, због чега демонстранти захтевају системске промене и одговорност за трагедију.

Међутим, Влада Србије је на ове легитимне изразе туге и гнева одговорила ескалацијом репресије против цивилног друштва.

Размере државног насиља и застрашивања су алармантне. Документовано је на десетине напада на демонстранте, укључујући улетање возила у масу људи и брутални напад на студенткињу од стране активиста владајуће странке. Они који изражавају подршку покрету – студенти, професори, активисти и независни гласови – оптужени су да делују у име страних интереса и суочавају се са претњама, присмотром, полицијским испитивањима и губитком посла.

Ауторитарне тактике

Поступци Владе Србије су само најновија ескалација дугогодишњег тренда. Више од деценије, политичко руководство земље се систематски удаљава од принципа демократије и обавеза неопходних за интеграцију у ЕУ. Према оцени CIVICUS Monitora, простор за деловање цивилног друштва у Србији је класификован као „опструиран“, што додатно потврђује дугогодишње препреке са којима се суочавају они који се залажу за демократизацију.

Потписнице писма упозоравају да ови трендови одражавају ауторитарне тактике, које су многе од њих већ препознале и искусиле у својим земљама.

Последње