Из пекаре Ненада Максимовића још неколико дана ће се ширити мирис врућег пецива јер већ у уторак, 7. октобра, очекује инспекцију која је најавила да ће му запечатити локал на 15 дана. Иако признаје да је учињен прекршај, односно није издат фискални рачун за износ од 270 динара, Максимовић претпоставља да инспекције на њему тренирају строгоћу јер је дуже од пола године активно подржавао студенте у блокади и сваког јутра им достављао храну.
Шира јавност је за Ненада сазнала крајем јануара, када се придружио генералном штрајку. Тог дана је затворио своју пекару за суграђане уз поруку да неће да ради док туку нашу децу. Ипак, Ненад је претходне ноћи вредно радио како би и тог јутра крагујевачким студентима у блокади испоручио доручак.
Када су се студенти на Сретење скупили у Крагујевцу каже да је радио 48 сати без прекида да би за све обезбедио доручак.
Ненад за Н1 каже да му је већ дан после генералног штрајка стигла инспекција. Додаје да су му инспектори тражили само оно што је прописано законом, што је он и имао.
Друга инспекција посетила је Ненада недавно, а епилог је затварање пекаре на 15 дана. Саговорник портала Н1 демантује информације са друштвених мрежа да је у питању реваншизам и признаје да је учињен прекршај – продавачица у пекари није откуцала рачун у износу од 270 динара.
„Не могу да тврдим да је реваншизам, али неке људе гађају мало више него друге“, каже Ненад.
Као пример наводи и то што њему инспектори већ у уторак стижу да запечате локал, док се други пуштају да пре казненог затварања раде још мало док не утроше купљени материјал и намирнице.
Иако још није добио решење, незванична информација је да га због неиздатог рачуна од 270 динара чека и казна од 150.000 динара. Ипак, ово затварање пекаре ће га коштати много више од тога јер, истиче овај Крагујевчанин, за та пола месеца док не буде радио мораће да плати закуп локала, порезе, доприносе, плату и све остале рачуне који стижу на наплату. Све укупно, према његовој процени – око пола милиона динара.
Да су институције строже него иначе у примени прописа када је његова пекара у питању, Максимовић верује и због тога што је један дан каснио у плаћању пореза и доприноса. Без одлагања рачун му је био блокиран, што, наводи, није случај када су други предузетници у питању.
Последњих шест месеци Ненад је у излогу своје пекаре држао залепљену црвену шаку. Сада чека пореску инспекцију да му уместо тога залепе решење о затварању радње.
Фото: Н1