LESKOVAC, 3. jul 2025. – Aktivisti organizacije Za krov nad glavom upozorili su javnost na novi slučaj, kako tvrde, brutalne i nezakonite primene izvršnog postupka nad građanima. Ovoga puta reč je o Zlati Ćakić, penzionerki iz Leskovca, kojoj se, uprkos tome što je već izgubila svu nasleđenu imovinu zbog dugova preminulog supruga, sada oduzima i trećina penzije – bez pravnog osnova.
U saopštenju ovog pokreta ističe se da je u pitanju „otimačina“ koju sprovode izvršitelj Dalibor Stanojković i OTP banka, uz podršku sistema pravosuđa koji, kako kažu, „radi protiv običnih ljudi“.
„Zlata Ćakić danas mora da bira da li će kupiti hranu ili lekove koji joj mogu spasiti život, zbog Zakona o izvršenju i katastrofalnih reformi sudstva u Srbiji,“ navodi se u saopštenju.
Organizacija podseća da, prema članu 222. Zakona o nasleđivanju, naslednici odgovaraju za dugove ostavioca samo do visine nasleđene imovine – a sve što su Zlata i njen sin nasledili već je prodato radi naplate duga. Ipak, OTP banka i izvršitelj Stanojković nastavljaju postupak, pozivajući se na sudsku presudu koja je, po oceni pokreta, zasnovana na grubom propustu neadekvatnog advokata, a ne na realnom stanju stvari.
„Reformom pravosuđa sudovima je onemogućeno da sami istraže činjenice. Ako vam je advokat nesposoban ili potkupljen – vi ostajete na milost i nemilost moćnijem, bez obzira na zakon i pravdu“, ističe Za krov nad glavom.
Iako je u međuvremenu dostavljeno stručno veštačenje koje ukazuje na nezakonitost postupka, izvršitelj odbija da obustavi proces, pravdajući se da samo sprovodi sudsku odluku.
„Čak i postojeći Zakon o izvršenju u članu 74 predviđa da se rešenje o izvršenju može pobiti ukoliko je u suprotnosti sa drugim zakonima – u ovom slučaju, sa Zakonom o nasleđivanju. Pozivamo Dalibora Stanojkovića da hitno obustavi nezakonito izvršenje nad imovinom Zlate Ćakić i njenog sina“, apeluje pokret.
Za krov nad glavom ovim slučajem ukazuje na širi problem – sistemski progon građana kroz izvršne postupke, koje karakteriše netransparentnost, diskreciono tumačenje zakona i slab pravni položaj običnih ljudi. Organizacija poziva na hitno ukidanje aktuelnog Zakona o izvršenju kao prvi korak ka, kako navode, „poništavanju katastrofalnih reformi pravosuđa u Srbiji“.
„Da li je normalno da ljudi u Srbiji ostanu bez krova nad glavom, novca za lekove i hranu samo zato što nisu mogli da priušte dobrog advokata? Zar zakoni i sudstvo ne treba da štite društvo u celini, a ne banke?“ pitaju iz pokreta.
Zaključuju da, čak i kada građani imaju pravdu na svojoj strani, sistem ih često ostavlja bespomoćnim pred samovoljom moćnih i politički zaštićenih.