Почетна » За празнике се више троши, а онда мушкарци за беспарицу криве жене, тако крећу свађе, па батине…“

За празнике се више троши, а онда мушкарци за беспарицу криве жене, тако крећу свађе, па батине…“

од Други Пишу
0 коментар

Насиље у породици и насиље над женама нису заобишли ни ускршње празнике када је забележено више бруталних случајева напада на жене, од којих су се чак три десила у истом дану! Само дан после Ускрса, полицајци су у Бечмену, Бору и Сурчину ухапсили тројицу мушкараца који су осумњичени за насиље над женама, свега неколико дана касније у Кладову је ухапшен мушкарац који је ударао и гушио бившу супругу.

Насиље током празника све чешће

– За празнике је симптоматично да имао пораст насиља. Ми годинама евидентирамо пораст насиља у ситуацијама током и после празника, о томе годинама причамо. Знате, породице су на окупу, ту се више и пије и троши, бахати. Онда, када ти празници прођу, када се сведу рачуни и када се види да пара нема и да је потрошено оно што је требало и што није требало крену свађе – каже за „Блиц“ Весна Станојевић, директорка Сигурне куће.

Објашњава да мушкарци тада обично оптужују жене за мањак новца и да су оне криве што је до тога дошло.

FOTO: VESNA LALIĆ / RAS SRBIJA

– Тада долази до много већег броја насиља над женама него што је то обичним данима. То је једна појава која није нова и која је нажалост и ове године врло присутна јер је велики број жена баш био повређен у том периоду ускршњих празника – упозорава она.

13 убијених жена од почетка године

Од почетка године Србију је запљуснула језива статистика фемицида, према којој је убијено чак 13 жена, а насиље над женама није ни јењавало.

Како за „Блиц“ каже Весна Станојевић то нажалост није нешто што је ново или нешто што је неуобичајено.

– Ми већ од почетка године имамо 11 убијених жена, а насиља има на све стране. Жене су највише погођене тим насиљем, хвала богу па у овим случајевима нема смртног исхода. . Ми имамо само податке о женама које се нама обрате и које нас зову или непосредно дођу на разговор. Тај број свакако јесте велики, али број жртава је далеко већи од оних података који су нама доступни. То је неупоредиво већи број јер се мали број жена јавља. То је страшно – каже Станојевић, директорка Сигурне куће, а након ових њених речи догодила су се чак још два убиства жена у Србији.

Додаје да добар део насиља над женама није евидентиран јер га стварно има сваки дан ко зна колико.

Жене се плаше како да живе након насиља
– Жене које трпе насиље се плаше да дођу у сигурну кућу јер свака каже „А шта ћу ја после, где ја да се вратим и како да се вратим?“. Она зна да је та породица или средина у коју се враћа неће примити или ће је примити на потпуно други начин. Жене се плаше, угрожене су и материјално, и социолошки с обзиром да ми живимо у друштву где се женама мање верује – каже она.

Како каже, увек се поставља питање да ли је то увек овако било, и да ли се нешто променило у односу на пре.

– Ја имам и велико искуство и приличне године. Сећам се периода када се то насиље није пријављивало на начин како то сад бива. Сада ми о томе на овај или онај начин причамо или пишемо и водимо разне евиденције. Наравно ту су медији који су врло битни у целој овој причи, али ја мислим да је насиља увек било, али да није било овако брутално као што је то сада случај.

Сведочимо најбруталнијим облицима насиља
Трудној жени (30) у Кладову претио је и вређао ју је ванбрачни супруг И.Г. (44). Он је њу потом је и ударио у пределу главе и гушио је рукама. Након хапшења утврђено је да је осумњичени прекршио судску меру заштите од насиља у породици, забране узнемиравања ванбрачне супруге и малолетне деце.

Дана 22. априла, у панчевачком насељу Маргита догодило убиство. Како сазнаје „Блиц“, комшија је убио комшиницу. Како сазнајемо, Д. Д. (64) ножем је усмртио С. Ј. (77) због комшијских несугласица.

С.И. (46) из лесковачког села Јарсеново ухапшен је због сумње да је убио ванбрачну супругу Гордану Д. (56). Он јој је ножем нанео више убодних рана због којих је несрећна жена преминула на лицу места.

Ф. К. (40) из Бечмена ухапшен је због сумње да је након расправе са И. К. (38), прво вређао супругу у присуству малолетне деце, а затим јој претио. Потом ју је ухватио, гурао је и стезао рукама.

А. К. (45) из Бора је ухапшен због сумње да је после краће расправе, песницом у главу ударио супругу (42).

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RINGIER

У Сурчину је ухапшен С. С. (33) због насиља у породици. Он је у алкохолисаном стању отишао код бивше супруге Ј. Г. (32) у Бољевце, где је почео да је малтретира, ударао је и претио да ће је убити, гађао столицом и молио све по кући. Тако је срча од разбијеног стакла повредила његово једногодишње дете. Насилник се на томе није задржао, већ је насрнуо на њену мајку која је покушала да заштити ћерку.

– Ми сада имамо најбруталније облике насиља. Само пођите од тога колико деце страда. Ја се не сећам у свом животу да је оволико деце било жртва насиља од стране и својих родитеља, старатеља и разноразних других људи и окружења, а да не говорим о педофилима и о класичном насиљу у породици – говори Станојевић.

Према њеним речима, људи данас имају много оружја иако је било неких акција полиције да се одузме то нелегално оружје.

– Мислим да много оружја постоји код људи још од ратова у Босни, и да је одатле пренета велика гомила оружја и да се тим оружјем и прети и наравно извршавају најтежа кривична дела. Како би се то све решило потребна је једна озбиљна друштвена акција да би се све те ствари могле макар да ставе на своје место. Ја не мислим да насиље може потпуно да се искорени, али да се смањи може сигурно ако би се сви удружили да на томе радимо –

Ескалација насиља за празнике
– Када постоји тај период празника за жене које имају искуство насиља тај период представља ризик од даље ескалације насиља. Конзумација алкохола у том периоду није узрок насиља, већ повод који отклања те кочнице и доводи до тога да се насиље лакше почини. Насиље постоји и у оквиру ванбрачних и брачних заједница. Нама се жене најчешће јављају када насиље прође, када могу да буду саме и побегну од насилника, па макар и на посао – каже за „Блиц“ Јована Маркулић из Аутономног женског центра.

Она је објаснила да је од 2017. године када се почело са применом Закона о спречавању насиља у породици мало боља ситуација.

– Полиција може да када им жене жртве насиља пријаве насиље да изрекне хитне мере насилнику у трајању од 48 сати. А те мере се потом могу продужити на 30 дана. За тих 30 дана може се десити да насилник добије забрану приласка и контактирање жртве или да насилник буде измештен из тог смештаја без обзира чије је власништво у питању – каже она.

Истиче да су институције дужне да реагују када им се пријави насиље, док у Аутономном женском центру жртве насиља могу да добију психо-социјалну подршку.

– Ми са њима радимо на прављењу тог плана како да пријаве насиље. Инсистирамо да жртве буду прво на безбедном и далеко од насилника, како не би дошло до ескалације насиља када насилник сазна да је добио неку меру – напомиње.

Жене могу да заштите само институције
Истиче да је важно је да се насиље пријави институцијама јер се само на тај начин трајно могу заштити жене и санкционисати насилник, али и упозорава на недостатке.

– Наш систем нема ту услугу за жене за то шта ће бити када изађу из Сигурне куће, ту постоји празан ход. Очекује се од жене да док је у Сигурној кући среди свој живот, пронађе посао и место становања. Жене просечно остају у Сигурној кући до шест месеци, некада и нешто више, а то је свакако кратак период да се било која особа, а посебно жртва насиља, оснажи, изађе из насиља и почне да живи потпуно – закључила је она.

naslovna foto FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ, SHUTTERSTOCK / RINGIER

Никола Тодоровић   Блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар