Zašto deca beže od kuće i kako razlikovati otmicu od bekstva

184277019673bezanje od kuce
Drugi Pišu
februar 21, 2023

0 komentara

4 min čitanja
10

Nestanak deteta se u Srbiji prijavi skoro svake nedelje, a u većini slučajeva ispostavi se da je dete pobeglo od kuće i ono se živo i zdravo vrati porodici. Hristina Piskulidis iz organizacije Astra objašnjava da je u trenutku nestanka teško razlikovati bekstvo od otmice, koje se roditelji najviše plaše, a da je najopasnije to što deca kada pobegnu mogu da naiđu na osobe koje žele da ih zloupotrebe ili eksploatišu.

Nestanak deteta trebalo bi prijaviti policiji što pre, a najkasnije u roku od 48 sati kako bi policijska potraga bila uspešna.

Sagovornica N1 iz organizacije Astra kaže da statistika pokazuje da 50 do 70 odsto nestale dece čine deca koja su pobegla od kuće ili doma u kom su smeštena. Kao bazični razlog zbog kojeg se deca odlučuju na ovaj korak, ona navodi nedostatak komunikacije s roditeljima, koji nisu upoznati s tim šta se dešava s detetom i kakve pritiske ono trpi.

Piskulidis dodaje da uglavnom beže deca iz nesređenih porodičnih i starateljskih situacija, kao i deca koja su svedoci ili i sama trpe porodično nasilje.

Ona kaže da je u trenutku nestanka nemoguće razlikovati to da li je dete pobeglo ili je oteto, zbog čega je bitno da se policija uključi u potragu.

„Kada su bežanja od kuće u pitanju, problematično je što njihova motivacija može da bude različita, ali mogu da naiđu na ljude koji su spremni da ih zloupotrebe ili eksploatišu i to je zastrašujuće“, istakla je Piskulidis.

Napominje da bi trebalo što više stručnjaka trebalo senzibilisati o deci koja su u riziku, a ovu temu uvesti među samu decu i dati im informaciju kome u tom slučaju mogu da se obrate, osim školi.

Srbija još nije uvela Ambert alert, sistem brzog alarmiranja javnosti u slučaju nestanka. Sagovornica N1 objašnjava da ovaj sistem nije čarobni štapić i da se on ne aktivira svaki put kada dete nestane, već treba da se ispune neki kriterijumi. A najvažniji od njih je da je život deteta ugrožen, što je slučaj kada su otmice u pitanju.

„Najčešće je kada su u pitanju otice, ali one čine samo tri odsto nestanaka deteta. Ako dođe do uspostavljanja Amber alerta on bi se uključivao tri do četiri puta godišnje“, rekla je Piskulidis.

N1 Beograd

Poslednje