Републички завод за заштиту споменика културе, носилац инвестиционих права капиталног пројекта “Реконструкција, ревитализација и презентација археолошког локалитета Бело брдо у Винчи” саопштио је да нису тачне информације и тврдње које су се појавиле у јавности и медијима у последњих неколико дана, да ће у склопу овог пројекта на археолошком локалитету Бело брдо у Винчи, једном од најзначајнијих налазишта неолитске културе, бити изграђени стамбени објекти.
Завод у саопштењу подсећа да усвојено архитектонско – урбанистичко решење уређења археолошког локалитета Бело брдо у Винчи подразумева пренамену шире зоне налазишта у циљу формирања својеврсног музеја на отвореном уз стриктно очување археолошког налазишта, изградњу Центра за посетиоце и Научно-истраживачког центра, као и уређење приобаља локалне реке Болечице и Дунава. Наведено рефлектује интегрални развој локалитета заснован на заштити културног наслеђа, промоцији туризма и развоју научно-истраживачке делатности.
„Још једном истичемо да је најважнији циљ пројекта санације и реконструкције археолошког локалитета Бело брдо у Винчи – очување археолошке и културне баштине једне од најстаријих култура у Европи и свету, чији остаци деценијама уназад неповратно нестају у Дунаву. Такође, важно је истаћи и да је пројекат до сада прошао оцене свих релевантних државних институција у Србији, али и независних међународних и европских комисија и експерата“, поручује се у саопштењу.
Капитални трогодишњи пројекат “Реконструкција, ревитализација и презентација археолошког локалитета Бело брдо у Винчи”, који реализује Влада Републике Србије уз подршку Амбасаде Сједињених Америчких држава, отпочео је са имплементацијом јануара 2021. године и подразумева почетну инвестицију Владе Републике Србије од 364.400.000 динара, односно око три милиона евра, како би налазиште било сачувано и постало туристичка дестинација и научни центар за проучавање неолитске културе у Европи, подсећа се у саопштењу.
Поред капиталног пројекта, санацију и ревитализацију археолошког налазишта Бело брдо у Винчи подржала је и Влада Сједињених Америчких Држава кроз Амбасадоров фонд за заштиту културне баштине, у износу од 475.000 долара. Средства Амбасаде САД омогућавају прву фазу санације.
„Прва фаза пројекта обухвата санацију најугроженијег сектора, обалоутврду Дунава, низом потпорних армираних шипова како би било заустављено клизиште на археолошком налазишту и спречен губитак културног наслеђа старог 7.500 година. Радови прве фазе пројекта започети су у јануару ове године и још увек су у току. По завршетку санације почињу радови на уређењу приобаља Дунава, са пешачко – бициклистичком стазом и садржајима за индивидуалне и породичне активности, од чега ће највише користи имати управо локално становништво. У склопу капиталног пројекта, ни у једној фази санације и реконструкције археолошког локалитета Бело брдо није била планирана, нити споменута, изградња стамбених објеката“, објашњава се у саопштењу.
Подсећа се и да је у току Јавни увид у Нацрт измена и допуна Просторног плана подручја посебне намене археолошког налазишта Бело брдо, у трајању од 30 дана, од 7. јула до 5. августа 2023. године, сваког радног дана, у згради Градске управе Града Београда, улица 27. марта бр. 43-45 и згради Градске општине Гроцка, улица Булевар ослобођења бр. 39, као и на званичним интернет страницама министарства надлежног за послове просторног планирања, Града Београда и Градске општине Гроцка.
Физичка и правна лица могу доставити примедбе на Нацрт измена и допуна Просторног плана у писаној форми, јединици локалне самоуправе у току трајања Јавног увида, закључно са 5. августом 2023. године. Примедбе на Нацрт измена и допуна Просторног плана могу се доставити директно Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Сектор за просторно планирање и урбанизам, Немањина 22 – 26, Београд.
Са појединостима победничког пројекта на Међународном конкурсу за урбанистичко решење археолошког локалитета Бело Брдо у Винчи, “Меморија тла” студија “АКВС архитектура” из Београда, грађани се могу упознати и на изложби, на платоу испред ГО Гроцка, Булевар ослобођења 39, до 31. јула 2023. године.
Капитални пројекат „Реконструкција, ревитализација и презентација археолошког локалитета Бело брдо у Винчи“ имплементира Републички завод за заштиту споменика културе, у директној сарадњи са Националном платформом Србија ствара у оквиру Кабинета председнице Владе Републике Србије, Министарством културе, Градом Београдом и Музејом града Београда.
Foto Tanjug/Vladimir Šporčić