Завод за заштиту природе Србије до сада није извршио стручни надзор у заштићеном природном добру „Пионирски парк“ због, како наводе у одговору достављеном порталу Н1, „објективне немогућности приласка парку“. Како се види у документацији достављеној Н1, Завод је у марту поднео захтеве за ванредни инспекцијски надзор Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију и Управљачу заштићеног подручја – ЈКП Зеленило Београд, али кажу да до сада извештај нису добили.
„Поводом ‘заузимања’ Пионирског парка, а у складу са својим надлежностима, Завод за заштиту природе Србије треба да изврши стручни надзор у заштићеном природном добру СП „Пионирски парк“, који до сада није извршен због објективне немогућности приласка парковској површини“, наводе из Завода у одговору за Н1.
Пиониски парк у Београду, сада препознатљиви као “Ћациленд”, заузели су 6. марта студенти који за себе кажу да желе да уче, а касније су им се придружили и они који сигурно не би. Од тада, до данас, изглед парка је променио не само намену, него и своја својства.
Прве слике депоније на отвореном виђене су након великог протеста у Београду 15. марта, када су само дан касније, радници Зеленила из парка камионима извозили смеће.
Екипа Н1 посетила је тада парк и забележила да су зелене површине уништене, а цвеће изгажено. Претходно су постављени мобилни тоалети, паркирана возила, закуцавани ексери у дрвеће.
До сада није познато да ли је „Зеленило“ реаговало и пријавило стање у којем се парк налази већ више од два месеца јер на питања Н1 нису одговарали.
Од Завода нису потраживани услови заштите природе кад су стављали шаторе, покретне WЦ-е
Из Завода за заштиту природе наводе да оно што су могли да у датим околностима ураде и што су урадили одмах – то је подношење захтева за ванредни инспекцијски надзор надлежном Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију.
„За масовно окупљање и постављање разних објеката на простору СП „Пионирски парк“ (шатори, покретни тоалети, паркирана возила и сл.) од Завода нису потраживани услови заштите природе. Имајући у виду да су у складу са чланом 4. Решења о стављању под заштиту природног добра СП „Пионирски парк“ наведене активности забрањене, Завод је послао захтев за ванредни инспекцијски надзор Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију. Исти допис је прослеђен и Управљачу заштићеног подручја ЈКП Зеленило Београд”, наводе из Завода.
Стигло им 18 захтева за обављање стручног надзора
Завод је 13. марта ове године, како се види из документације достављене Н1, упутио захтев за ванредним инспекцијским надзором Пионирског парка у којем су навели следеће:
„Заводу за заштиту природе Србије обратили су се забринути грађани Београда због масовног окупљања и постављених објеката (шатори, покретни тоалети, паркирана возила и сл.) у заштићеном природном добру СП „Пионирски парк“ у Београду. До сада је на адресу Завода пристигло 18 захтева за обављање стручног надзора и заједничких обилазака локације са надлежном инспекцијом. Имајући у виду да за наведене активности од Завода нису потраживани услови заштите природе, а да су у складу са чланом 4. Решења о стављању под заштиту природног добра „Пионирски парк“ исте забрањене, молимо вас да поступите у складу са чл. 120. и 121. Закона о заштити природе и обавите ванредни инспекцијски надзор“, пише Н1.
До данас, како наводе, Завод није добио Извештај ванредног инспекцијског надзора.
Управља „Зеленило“ или ипак неко други?
Пионирски парк као парковска целина има заштиту трећег степена и представља заштићено природно и културно добро, а Решењем о стављању под заштиту природног добра, „Пионирски парк“ поверен је на управљање и чување ЈКП „Зеленило Београд“.
Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs