Због Ћациленда родитељи деце са инвалидитетом не могу да одрже протест: „За њих нема слуха ни у, ни испред Скупштине“

cacilendprotestroditelji
Други Пишу
октобар 12, 2025

0 коментара

9 мин читања
17

Родитељи разочарани што није усвојен Предлог измене Закона о социјалној заштити, којим би се увео статус родитељ-неговатељ, најавили су протест испред Народне Скупштине, али је полиција одбила да обезбеди скуп, наводећи безбедносне разлоге јер је у близини “Ћациленд”. Народна посланица Татјана Пашић и репортерка Н1 Тамара Стојановић сложиле су се да овај потез власти представља доказ како власт “нема слуха за социјално рањиве категорије” ни испред ни унутар Народне Скупштине Србије.

Репортерка Н1 Тамара Стојановић одлука полиције да не обезбеђује протест испред Скупштине где се налази “Ћациленд” тумачи као “измештања тих људи из видокруга оних који су доносиоци одлука” и да овим потезом показују какви су приоритети власти, те да су они у фокусу само када могу “да капитализују њихову патњу”.

“Мени се чини да на овом примеру можемо да видимо најнепосредније како изгледа однос режима према особа са посебним потребама, или још шире говорећи социјално рањивим категоријама. Те социјално рањиве категорије најчешће се налазе на периферији њихове пажње, они до сада нису имали за њих слуха, а сада видимо најнепосредније да не желе ни да их виде у својој близини”, каже Стојановић.

Народна посланица странке Слободе и правде Татјана Пашић каже да држава само показује да је не интересује ова тема, али да је то очекивано. Оно што је изненађујуће јесте одговор полиције која је рекла да не може да заштити родитеље деце са инвалидитетом од људи из Пионирског парка.

“То што полиција не жели да обезбеђује протест значи да су у тим шаторима људи који су спремни да ту безбедност спремни да ту безбедност угрозе. Мислим да је потребно да ти људи буду ухапшени и да се утврди ко је тамо и због чега”, уверава посланица Пашић.

„Молбе нема ко да чује”
Репортерка Н1 Тамара Стојановић добила је награду од Поверенице за људска права за прилог “Молбе нема ко да чује”, а који прати један дан родитеља детета са сметњама у развоју.

Она напомиње да за десет година борбе иза родитеља који апелују да се овај закон усвоји стоји безброј петиција и иницијатива, како би остварили “минимум права”.

Стојановић сматра да слух медија за ову тему постоји, јер како каже, када се на претраживачу укуца ова тема излази безброј новинских чланака који сведоче о присутности у јавном дискурсу, али изостају потези доносиоца власти.

“Из тог прилога, надам се, може да се види да изазови са којима се суочавају њихови родитељи нису мали. Дакле, они су њима потпора двадесетчетворочасовна, како у сфери пружања подршке за обављање базичних физиолошких потреба, што подразумева подизање из кревета, стављање у колица, одвожење до тоалета, пружање специфичне медицинске помоћи, аплицирање лекова”, објашњава репортерка Н1 и каже да та подршка не престаје ни током ноћи када деца спавају.

“Прва услуга која је усмерена ка родитељу”
Народна посланица Татјана Пашић каже да предлогом закона, који покушавају да имплементирају, родитељи који имају статус “родитељ-неговатељ” би добили одређену месечну накнаду у висини минималне зараде на нивоу Републике Србије и обезбеђено пензионо и социјално осигурање.

“Ово је прва услуга која је усмерена ка родитељу. Постоје бројне социјалне услуге које су усмерене на децу, а ово је случај да би родитељи добили надокнаду за свој рад који нико не види и не признаје, а не би остали ускраћени за све друге накнаде, попут дечијег додатка”, објашњава Пашић.

Објашњава да је тим родитељима јако тешко јер не могу да раде, јер све време бринуо деци, “без паузе и предаха”, те им је неопходно да имају “обезбеђен материјални статус”.

“Мајка је та која најчешће остаје са дететом, јер се већина бракова разводи кад су деца са сметњама у питану. Проблем је у томе што мајка онда сама брине о том детету, а не може да ради, нема никаквих примања, и не постоји у систему социјалне заштите”, каже народна посланица.

Ти родитељи су неретко приморани да дају и отказ или сместе децу у дом, напомиње репортерка Н1, и додаје да би њиховом положају било еквивалентно да добију статус попут статуса “хранитеља”, како би деца остала у свом дому.

“Нема места ни у скупштини, ни испред скупштине”
Када је пред посланике изнет предлог да се расправља о овом закону, од 177 присутних посланика њих 36 је гласало “за”, а њих 141 су били суздржани јер нису хтели да гласају “прозив”.

Пашић каже да овај предлог није био политички обојен, и напомиње како је опозиција спремна да “превазиђе” политичка неслагања у другим областима, као и у случају изгласавања предлога о алиментационом фонду, када је власт направила своју верзију опозиционог предлога, а за коју је и опозиција гласала.

“Они немају никакве приоритете. Немају никакву корист што ће помоћи одређеној категорији људи, тако ја то видим, и не могу то да капитализују. Ми сад парадокс да имамо милијарду евра за Национални стадион или 18 милијарди евра за ЕXПО, а кажу да не би имали пар милиона да се издвоји како би се статус ових родитеља решио”, закључује народна посланица Татјана Пашић.

Novi šatori ispred Doma narodne skupštine Srbije Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIC

Н1/Нова

Последње