До сада се сматрало да су мутације које воде у рак плућа трајне и да остају чак и ако се престане пушити. Али изненађујуће откриће, објављено у часопису Натуре, показује да оне малобројне ћелије које избегну штету могу да „поправе“ плућа, преноси ББЦ.
Тај је учинак уочен и код пацијената који су пушили кутију цигарета дневно током 40 година пре него што су престали да пуше.
Хиљаде хемикалија у диму цигарета узрокују промене структуре ДНК у ћелијама плућа полако их трансформишући из здравих у канцерозне ћелије.
Студија је открила да се то догађа у великим размерама у плућима пушача чак и пре него што развију рак.
Велика већина ћелија узетих из дисајних путева пушача била је мутирана дуваном и ћелије су садржавале и до 10.000 промена.
„Оне се могу сматрати минијатурним темпираним бомбама које чекају следећи удар који ће их подстаћи на преображење у рак“, каже др. Кејт Говерс, једна од научница с УЦЛ-а.
Ипак мали део ћелија остане нетакнут.
Нејасно је како избегну генетску девастацију изазвану пушењем али научници кажу да се чини да опстају у својеврсном бункеру.
Након што особа престане да пуши те ћелије расту и замене оштећене ћелије плућа.
Код људи који престану да пуше до 40 одсто њихових изгледа изгледа као и код особа које никад нису пушиле.
„Били смо потпуно неприпремљени за такво откриће“, казао је др. Питер Кемпбел с института Сангер и додао: „Постоје ћелије које на неки начин магично обнове облогу дисајних путева“.
„Једна од задивљујућих ствари су били пацијенти који су престали да пуше чак и након 40 година пушења и обновиле су им се станице које су биле незахваћене утицајем духана“.
Научници још морају да утврде колики се део плућа обнови.
Студија се усмерила на главне дисајне путеве, а не на мале алвеоле преко којих се кисеоник преноси из ваздуха у плућа.
Око три четвртине случајева рака плућа узроковано је пушењем.
Досадашња истраживања показала су да се ризик појаве рака плућа смањи готово од дана кад људи престану да пуше, а претпостављало се да је то због тога што с престанком пушења престају даље мутације изазване пушењем.
Др. Рејчел Орит из британског удружења за истраживање рака каже како је мотивишуће што људи престанком пушења имају двоструку корист – заустављају појаву даљих оштећења плућних ћелија и отварају простор плућима да здраве ћелије уклоне део постојећег оштећења.