Са поремећајима повезаним са проблемима менталног здравља и лошијим академским учинком, истраживачи су заузети покушавајући да пронађу начине за решавање овог стања, а нова студија изгледа да нуди посебно обећавајући метод лечења, пише Science alert.
Користећи приступ когнитивне бихејвиоралне терапије (ЦБТ) назван „Protect“ (Professional Use of Technical Media), дошло је до смањења тежине симптома.
„Резултати овог испитивања су показали да је „Protect“ интервенција ефикасно смањила симптоме поремећаја играња игрица и неспецифицираног поремећаја коришћења интернета током 12 месеци“, пишу истраживачи у свом новом раду.
У истраживању је учествовало укупно 422 средњошколца из 33 различите школе, старости између 12 и 18 година. Од њих, 167 је уписано на „Протецт“ курс, док је 255 коришћено као контролна група без обуке „Protect“. Затим су заказана накнадна истраживања током године.
Курс „Protect“ изводе обучени психолози и састоји се од четири сесије по 90 минута. Као и код других ЦБТ техника, покушава да промени негативне обрасце размишљања како би се променило понашање, у овом случају, фактори ризика као што су досада, мотивациони проблеми и социјална анксиозност су решени.
Након годину дана, истраживачи су открили да је озбиљност симптома опала за 39,8 одсто у „Протецт“ групи, у поређењу са 27,7 одсто у контролној групи. Међутим, није било значајне разлике између две групе у стопама инциденције било ког стања након годину дана.
„Поред тога, дескриптивне анализе симптома показале су почетно повећање тежине симптома поремећаја играња игара или неспецифицираног поремећаја употребе интернета у току првог месеца у „Protect“ интервентној групи, у поређењу са смањењем тежине симптома у контролној групи само за процену“, написали су истраживачи.
„Ова парадоксална реакција би се могла објаснити повишеном свешћу о проблематичном понашању на интернету, које је изазвала интервенција „Protect“.
Оно што се дешава у мозгу са овим врстама зависности је слично ономе што се дешава у мозгу људи зависних од супстанци попут дроге или алкохола, сматрају истраживачи. Сматра се да око 4,6 одсто људи има поремећај играња игрица, а преваленција оних са поремећајем коришћења интернета износи око шест одсто.
Имајући све то на уму, ове поремећаје озбиљно схватају научне и медицинске заједнице, посебно пошто се утицај пандемије на образовање и изолацију и даље осећа широм света.
Даље у наставку, истраживачи желе да виде даље студије које укључују више ученика и ризичних група, и предлажу да „Protect“ материјале могу да доставе наставницима као и саветницима.
С обзиром да стопе инциденције за ова два стања нису опале током 12 месеци, тим указује нато да је заустављање понашања зависности у најранијој могућој прилици најбољи пут напредка.
„Уобичајено, превенција треба да почне пре појаве симптома и треба да буде усмерена на појединце који би могли да добију највише користи и који су одабрани према факторима који повећавају ризик од појаве болести, као што су старост и први симптоми“, објашњавају истраживачи.
Истраживање је објављено у JAMA Network Open.