„Прво питање док су ме после царског реза водили према соби било је: Је л’ имате климу? Само су се сестре насмејале и рекле да се навикнем на врућину“, исповест је једне од породиља која се током врелог таласа који је захватио Србију, опоравља на четвртом спрату Гинеколошко-акушерске клинике „Народни фронт“ у Београду.
На истом спрату налази се и Одељење високоризичних трудноћа, а према сведочењу читатељки које одржавају трудноћу или су се породиле овде, нема климе. Породиље које су се јавиле Н1 наводе да жене падају у несвест, да су бебе „комиране“, а вентилатиори у собама „цркавају“.
„Буквално лежимо на кревету са завојима на ногама 24 сата и знојимо се као стока. Буквално лежис и зној ти клизи са чела“, исповест је једне од породиља.
Н1 се тим поводом обратио клиници, али није добила одговор да ли клима има, да ли се, с обзиром на искуства породиља, планира постављање додатних. Начелник ГАК „Народни фронт“ Жељко Миковић рекао је 11. јула за Нову да су „стари и добро познати проблем старе и дотрајале климе“.
„Ми градимо стадионе, ЕXПО, а не можемо да сервисирамо климу“
Уредница портала Бебац Јелена Ћирић Николић сматра да ситуација није добра и да би сви требало да се осврнемо и извинимо свим бебама које се тренутно рађају у Србији.
„Јер очигледно нисмо били способни да купимо нове климе или да их сервисирамо“, рекла је она за Н1.
Несервисирање је, како каже, синоним за систем који се урушава, за трулеж који постоји у свим здравственим инситуцијуама у Србији.
„Широм Србије јављају се мајке, није само проблем клима али сад је због врућина акценат на томе, бебе да спавају, жене не могу да дишу, а треба да се опорављају од порођаја“, истиче она.
Све чему сведочимо, како каже, је нехумано.
„Сви слушамо савете лекара, знамо шта је топлотни удар, а сви здравствени радници одвајају бебе од мајке и одводе у неклиматизоване собе којих има врло мало. Као друштво требало би да размислимо шта је приоритет. Ми градимо стадионе, ЕXПО, а не моемо да купимо климу, не можемо да сервисирамо климу….“, оцењује она.
Како закључује, или је реч о апсолутном немару или је у питању недостатак новца, а новац мора да се одвоји за новорођенчад.
Крив је систем и они који не издвајају средства из буџета, додаје саговорница Н1.
Foto Printskrin N1
Тамара Стојановић, Н1 Београд