Почетна » Бундева: Зимска воћка, али и поврћка

Бундева: Зимска воћка, али и поврћка

од admin
0 коментар

 

Од ње се праве чорбе, кува пекмез, слажу пите, спремају јела и предјела, она је „узјело“ то је и посластица. Да, и добар глумац. Шта мислите да ли су сви индустријски сокови од брескве и кајсије заиста само од брескве И кајсије, или је и ту бундева присутна? Сем коре, од бундеве се ништа не баца: сочно тело крије семенке које нису само спортска занимација.

Она, уз то, расте и кад све друго замре: зима је време када се пијачне тезге просто окупају наранџастим. Јефтина је (расте малтене као коров између стабиљка кукуруза), па је сиромашни троше као храну, богати њоме хране стоку. И још кажу, само за свиње је добра. Да ли је бундева све то заслужила? Никако. Како нас уверавају доктори она је права ризница витамина што су нам подарени у време када се све остало одмара и тек спрема да порасте. Зато, кажу исти ти доктори, сиромашни дуже и здравије живе. И срећније.

Има ли детета које није одрасло уз „Пепељугу“. Ону која из пепела стиже право на бал у прелепим кочијама, са лакејима и свему осталом што уз то иде. Немогуће? Могуће само ако се бундева претвори у кочије, мишеви у лакеје… даље је све као у бајци.

А баш као из бајке делују подаци из Риплијеве рубрике или Гинисове књиге. Једна једина бундева може да тежи више но читаво стабло кајсије или крушке. Она је толика да није виц да Лале кад хоће да се попну на планину стану на бундеву.

Уосталом, то је запазио неки аутопревозник, па се с његових аутобуса смеши Лала на – бундеви.

Што време више пролази све више постајем уверен да „Пепељуга“ није само бајка.

Михајло Мика Дајмак (1951–2015) дуги низ година издавао јекултни Мали кувар као подлистак Данаса. У додатку Пријатно репринтоваћемо најбоље Микине рецепте.

Супа од морке са бундева кнедлама

Морка – 1 ком; мешана зелен (шаргарепа, пашканат, першун, целер) – 500 г; црни лук – 1 главица; со; бибер.

За кнедле: брашно – 1 шоља; гриз – 2 кашике; млевено семе бундеве – 1 кашика; јаје – 1 ком; со

Један од утемељивача нове београдске кујне, Раде Литричин каријеру је градио у храмовима доброг залогаја: Клубу књижевника, Дионису,КодРадета наравно, на шест временских зона одавде у Сибиру је отворио први европски ресторан…

Шта је нова београдска кухиња? Кумови су рекли да то мора да буде тако да се после обилног ручка у стомаку не осети цигла. Раде зато сваки „слоw фоод“ започиње супом.

Ево једне: морка се очисти, а онамо исецка веза коренастог поврћа (пашканат, першун, целер и шаргарепа), препече лук, узме ‘тица, па све посоли, зачини бибером у зрну, налије водом, и кува тако да не ври. Само да пућка.

Да се повремено на површини појаве мехурићи. Тако бар четири сата.

Супа се процеди, месо је овде тек колатерална штета, али зато се приступа кнедлама од млевених семенки бундеве, како следи. Од брашна, гриза, јаја и млевених семенки бундеве, замеси се тесто, па обликују кнедлице величине нокта што се само закувају у процеђеној супи.

Густа чорба

Бундева – 800 г; црни лук – 1 главица; шаргарепа – 2 ком; кромпир – 1 ком; бујон од костију или супа од коцкице; уље; со; бубер; лимун – 1 ком; кисела павлака – 2 дл

Лук се очисти и исецка ситно, па уз мало соли, на лкаганој ватру пропржи до румене боје. Онамо се за то време бундева и корење очисте и исецкају на коцкице. Таман лук поруменео па се ово поврће убаци и кува око пола сата, уз наливање бујоном или супом од коцкице. Посоли се, побибери, зачини саоком од једног лимуна, па на лаганој ватри кува још око пола сата. По укусу пред служење дода се кисела павлака.

Наранџаста чорба

Бундева – 700 г; бели лук – 1 главица; празилук – 500 г; пиринач – 50 г; бујон или коцкица за супу; лист целера; лист першуна; со; уље; бибер

Име све говори, ако је наранџаста боја раскошна (а јесте), онда је разумљиво и што је припрема нешто сложенија. Бундеву ваља исећи на дугачке кришке и ставити у плех за печење заједно с неољуштеним белим луком и две кашике уља. Пече се у рерни загрејаној на 200 степени око 30 минута. Охлади се, ољушти бели лук па све измеша у миксеру. У лонцу се загреје преостало уље, дода исецкани празилук и лист целера па динста на тихој ватри око пет минута.

Убаци се пиринач, залије бујоном или супом од две коцкице и кува још 15 до 20 минута. Пире од бундеве умеша се у супу, дода бибер, першун, по потреби посоли и све заједно кратко прокува.

Салата од бундеве

Бундева – 250 г; целер – 1 већи корен; ротква – мањи корен; кисела јабука – 1 ком; шаргарепа – 3 ком; першун – 2 ком; пашканат – 1 ком; јогурт – 2 дл; кисела павлака – 2 дл; орах – 50 г

Ево једне праве макробиотске салате прилагођене и невичнима у кухињи. Дакле, све корење и бундева приде изрендају се на најкрупнију решетклу, орах исецка (никако се не меље) помешају се сви састојци што се само прелије дресингом од јогутра и киселе павлаке.

Слана бундевара

Бундева – 1 кг; крављи сир – 750 г; јаја – 4 ком; кисела павлака – 250 мл; лиснато тесто – 500 г; уље; со

Претпоставимо да је бундева већ очишћена од семенки, опрана и изрибана на најкрупнију решетку. Сада је само ваља мало посолити, помешати и оставити да се одмара око пола сата. Таман док не испусти вишак течности што се још само рукама добро осцеди, а сок баци.

У каквој чинији помешају се крављи сир, бундева, три јајета, пола чаше киселе павлаке, по укусу још посоли па све помеша у једноличну смесу.

Плех се науљи, распростре половина лиснатог теста, сипа фил, онда покрије и ушушка као јорганом другом половином теста, па док је још свеже исече на комаде колика ће да буде порција.

Онамо се помеша преостала павлака са жуманцетом од јајета, залије пита па још само на умерених 180 степени пече пола сата или неки минут дуже, све пазећи да прелив од павлаке и жуманцета не изгори.

Служи се топло, а богами ваља и хладно.

Пуњена бундева

Бундева – 1 кг; целер – 50 г; купус – 50 г; пиринач – 1 шољица; сир ементалер – 100 г; бибер; соја-сос; уље

Може и без соја соса, може и са неким овдашњим зачином. Може и са домаћим сиром, рецимо пиротским качкаваљем… ко га нађе. Само не може без бундеве.

Пиринач скувамо по упутству произвођача, а неољуштену бундеву исечемо у комаде величине длана па у сваком комаду кашиком направимо удубљење. Целер исечемо на коцкице, а купус у листиће.То пржимо на уљу, додавши мало воде. Помешамо и месо бундеве које смо издубили, кувани пиринач и сос од соје.Тим филом испунимо удубљења у комадима бундеве и ставимо их у науљену тепсију. Сваки комад бундеве поклопимо кришком сира и поспемо млевеним бибером. У тепсију улијемо мало воде и бундеву печемо око 20 минута на 190 степени. Служи се топло.

Мусака од бундеве

Бундева – 1 кг; млевено јунеће месо – 500 г; празилук – 2 струка; мешана зелен (шаргарепа, пашканат, целер, першун) – 500 г; јаја – 2 комада; кисела павлака – 1 чаша, млеко; со; бибер; пармезан

Ко воли бундеву, волеће и ову мусаку. Бундева се очисти па исече на листиће не дебље од центиметра, што се на неколико минута припусти сланој кључалој води. Онда се остави на страну да сачека фил.

Два струка празилука се очисте па исецкају на коцкице. Посоли се па на тихој ватри динста док лук не смекша. Очисти се још и пола килограма шаргарепе, зелени и пашканата, изренда па придружи празилуку. Кад је све довољно смекшало, дода се пола килограма млевеног јунећег меса, по потреби још досоли, побибери свакако. Пржи се уз мешање десетак минута и то је готов фил.

Направи се још и прелив од два јајета и чаше киселе павлаке.

Ређа се бундева, фил, прелив, бундева, фил, прелив, бундева, прелив. На крају, мада није обавезно, све се запраши пармезаном.

Ђувеч од бундевиних семенки

Празилук – 250 г; црни лук – 250 г; очишћене семенке од бундеве – 100 г; кукурузно брашно – 100 г; алева паприка; вегета; бибер; уље; кисела павлака

Ђувеч не мора увек да се прави с пиринчем, не мора ни с месом. Не мора да буде ни главно јело, може и само предјело. Ево доказа.

На лаганој ватри, док не порумене издинста се празилук сечена колутиће и црни лук ситно. Док не смекша. За то време семенке се очисте и истуцају или крупно самељу. Тако припремљене помешају се с кукурузним брашном и уљем док се не добије житка маса.

Дода се алева паприка, бибер и вегета, па сједини са динстаним луком.

Тепсија у којој ће се пећи науљи се, па онако празна утури у врелу рерну. Када почне да пуши (опрез: руке) тепсија се извади па улије ђувеч.Врати се у рерну, ватра смањи на 200 степени, па пече док не добије боју старог злата.

У тањиру се врућ ђувеч само још прелије хладном киселом павлаком.

Пена бундева на мексички начин

Бундева – 1 ком од око 1,5 кг; млевена јунетина – 300 г; црни лук – 2 главице; бели лук – 3 чена; млевена чили паприка – 1 кашичица; супа од поврћа – 2 дл; сецкани парадајз – 200 г; млади кукуруз – 200 г; црвена паприка – 1 ком; зелене маслинке – 10 ком; пиринач дугог зрна – 100 г; кисела павлака – 100 г; овчији сир– 100 г; уље; со; бибер

Ово традиционално и раскошно мексичко јело вероватно је најбоље, највеће и најиздашније главно јело од бундеве које се припрема за Ноћ вештица (ко се упусти у авантуру даљег читања, биће му јасно зашто).

Надев од млевеног меса неће се стврднути, већ ће остати зрнаст и сочан, па се код сервирања служи кашиком; кажу да је баш због тога јеломного укусније. Једе се надев, али и “амбалажа” од печене бундеве.

Пиринач скувамо по упутствима произвођача, оцедимо и ставимо на страну. Бундеви одрежемо врх (поклопац с петељком), тако да је отвор довољно широк да је можемо очистити од коштица, меканог дијела и влакана (поклопац не бацамо). Затим је посолимо изнутра и ставимо на страну.

У шерпи, на врућем уљу, пржимо сецкани лук док не омекша. Затим додамо искоштене и на коцкице нарезане зелене маслине, млевену чили паприку, сецкани бели лук, па чим замирише додамо мљевено месо, со и бибер.

Све заједно пржимо, стално мешајући док месо не постане зрнасто. Затим улијемо чашу супе од поврћа, додамо сецкани парадајз, млади кукуруз, павлаку, кувани пиринач, црвену паприку и овчји сир, све нарезано на коцкице. Посолимо и побиберимо, нежно измешамо и овим надевом напунимо бундеву.

Надевену бундеву положимо на плех, прекријемо алуминијумском фолијом и ставимо у загријану пећницу, на доњу решетку, на 200°Ц, 45 минута до један сат. Готово је кад месо бундеве омекша што се лако провери: мекано је кад виљушка пролази крозањ.Петнаестак минута пре краја печења склонимо фолију и бундеву поклопимо одрезаним врхом с петељком. Готово јело се, као у чинији, служи са бундевом која, као што је речено на почетрку, сасвим солидно глуми и десерт.

Елементарни ђувеч са бундевом

Пиринач – 1 шоља; црни лук – 500 г; бабура – 500 г; плави патлиџан – 500 г; мешана зелен (шаргарепа, пашканат, целер) – 500 г; целер – 1 мањи корен; парадајз – 500 г; бундева – 500 г; бибер; алева паприка; со; уље

Реч је о основном ђувечу. Најједноставнијем. Ко савлада умеће прављења овог ђувеча, касније може да пусти машти на вољу и припрема свакојаке ђаконије: са егзотичним поврћем, рибом, живином, месом…

Надоста зејтина се,уповећој шерпи, редом динста пола кила ситно исецканог и усољеног црног лука, исто толико очишћене и на крупне комаде исечене бабуре или црвене шиље, па још толико на коцкице исеченог (претходно усољеног и оцеђеног да му изађе горчина) плавог патлиџана. У све се убаци исецкана веза зелени и омањи корен целера. Када је све удинстано допола, дода се још пола кила ољуштеног парадајза који само мало треба да смекша, тек да отпусти воду.

Када свем овом поврћу временије, уместо силног посла отвори се конзерва.Али, јасно је, онда то више није баш прави ђувеч за гурмане. Претпоставимо зато да гурман у замрзивачу чува све што му треба, и када сезона патлиџанима и парадајзу није, па може у шерпу с поврћем да убаци још шољу пиринча, то зачини туцаним бибером и алевом паприком, а досоли по потреби. Мало се, све мешајући динста док пиринач не набубри. Све се саспе у земљани суд, па у масу ушушкају на комаде кол’ко за залогај, очишћена и ољуштена бундева.

По потреби се налије још мало водом (али никако не сме да остане ретко) па припусти рерни на регуларних 225 степени, док бундеване смекша, а одозго све лепо порумени.

Мандаринска гозба од бундеве

Ћуреће бело месо без костију – 400 г; месната сланина – 200 г; бундева – 200 г; целер – мањи корен; црвена паприка – 1 ком; плазилук – 1 струк; кестен – 300 г; соја-сос – ракијска чашица; кари; бибер; со; уље

Ево једног далекоисточног, егтзотичног и раскошног јела које су себи могли да приуште само мандарини.

Они су (пардон њихови кувари) прво у добро загрејаном воку или тигању испекли кестење, па га склонили на страну. У истом воку затим су на уљу пропржили ћуреће бело месо (без кожурице) исечено на резанца, па додали сланину у коцкицама. Затим поврће изрезано на штапиће, исто тако припремљену бундеву, шаргарепу и целер. Мало после празилук па кратко поклопили да се мало попари.

За то време помоћници главног кувара ољуште испечено кестење. Кувар убаци црвену паприку (и то сецкано на штапиће), све заједно промеша се неколико пута и поново поклопи. Пошто се поврће у воку врло кратко термички обрађује, брзо се дода кестење. Све заједно зачинити сосом од соје, каријем, бибером и мало посоли. Једе се штапићима, наравно.

Поховани цвет од бундеве

Цвет од бундеве – 30 ком; јаја – 3 ком; брашно – 80 г; уље; со

Бундеве, тиквице, тикве… имају прелепе жуте цветове. Нису они само лепи, они се и похују па с уживањем једу. Неоштећени цветови од бундеве се добро оперу, посоле, уваљају у брашно, затим у размућена јаја, па прже на врелом уљу док не порумене Послуже се као прилог узмесо, али је атрактивно и као самосталномало јело; ако се спремају као и јабуке у шлафроку па посипају прах шећером, постају и слаткиш.

Печена бундева

Бундева – 1 кг; прах-шећер; цимет

Права посластица захладне дане!Бундеву пресеците, извадите семенке (ваљаће за ђувеч или кнедле, а могу и само да се испеку па грицкају; знате оно семенке, спортска занимација) и с кором пеците на 180 степени, 90 до 120 минута.Бундева је печена када јој се на површини ухвати лепа хрскава корица. Служи се топла или хладна, а може и као самостално јело или прилог уз месна јела. Уколико је десерт, посипа се шећером и циметом.

Бундева у пари

Бундева – 1 кг; шећер у кристалу

Посластица за невичне. Комаде бундеве, отприлике за једну порцију, ваља поређати у шерпу, одозго посути кристал шећером, па налити са два центиметра воде. Суд се поклопи, па кува на лаганој ватри око сати по. Пази се да вода не испари, а готово је када виљушка може лако да прође кроз месо.

Сада све још само ваља охладити у фрижидеру: да постане као ледена кремпита.

Бундевара

Бундева – 2 кг; шећер 500 г; коре за питу – 750 г; лимун – 1 ком; уље; цимет

Два кила бундеве се изрендају и умешају са четврт киле шећера. Крчка се на тихој ватри док се маса не згусне, а да не загори. Онда се по укусу дода млевеног цимета.

Науљи се плех, па положи једна танка кора.

Попрска се зејтином, па постави и друга.

Онда онај крем од бундеве, што се све уролује. Тако све док има кора, крема од бундеве и места у плеху. Пече се регуларно, па извади из рерне, попрска прах-шећером, па остави (отклопљено) да се охлади. Да буде крхо. Тек тада се исече на смерне комаде.

Господски дулек

Дулек у кришкама – 1 кг; суве шљиве – 125 г; орах – 125 г; мед – 50 г

Обично, дулек се о Бадњој вечери служи само куван у пари или запечен у рерни. А може и раскошно, господски. Ваља имати кашичицу за дубљење тиквица, дулек у кришкама као лубенице, па кашичицом издубити рупе у свакој кришки.Колико има места: ни премало, ни превише. Средину никако не треба бацати (ваљаће за питу), а у сваку рупу убацити по једну суву шљиву без кошчица, полутку ораха и све лепо залити медом. Да буде пуно сафта, али да не искипи. Даље се све регуларно пече у рерни, као кад су кришке без надева.

Мика Дајмак    Данас

Можда ти се свиди

Оставите коментар