Државна помоћ пољопривредним газдинствима страдалим у пожару: Највише до 1,5 милиона динара

domacinstvadrzavanovcana pomocpoljoprivrednicipomocpozarisrbija
Други Пишу
јул 25, 2025

0 коментара

7 мин читања
20

Влада Србије усвојила је уредбу по којој пољопривредна газдинства која су претрпела штету у пожарима у јуну и јулу ове године, имају право на новчану помоћ у максималном износу до милон и по динара, као и на помоћ у натури. Помоћ је намењена за подручје 16 градова и општина.

„Државни програм помоћи регистрованим пољопривредним газдинствима и грађанима – пољопривредним произвођачима за отклањање последица пожара односи се на отклањање последица дејства пожара на подручјима која су уништена или оштећена услед дејства пожара у јуну и јулу 2025. године“, прецизира се уредбом.

Мере утврђене овим програмом спроводе се на делу територије Србије, у јединицама локалне самоуправе обухваћеним Одлуком о проглашењу елементарне непогоде и то у градовима: Прокупље, Крушевац, Чачак, Крагујевац и Бор и општинама: Бојник, Лебане, Ивањица, Алексинац, Рача, Кнић, Житорађа, Блаце, Куршумлија, Голубац и Мионица.

У уредби се подсећа да се, у току јуна и јула 2025. године подручје Србије и већег дела Балканског полуострва налазило под утицајем вреле и нестабилне ваздушне масе.

„Током јуна, а посебно у периоду између 7. и 9. јула 2025. године, забележене су екстремно високе температуре праћене ударима ветра орканске јачине које су погодовале настанку, ширењу и разбуктавању пожара великих размера“, стоји у уредби.

Како се наводи, процењује се да је штета коју су претрпела пољопривредна газдинства на територији поменутих општина значајна и огледа се у штетним дејствима:

– на усевима и засадима на пољопривредном земљишту,

– у губитку грла домаћих животиња, укључујући и кошнице пчела,

– у делимичном или потпуном уништењу пољопривредне механизације и опреме.

Помоћ пољопривредним газдинствима, реализоваће се, како се наводи – доделом бесповратних новчаних средстава и доделом помоћи у натури, ради отклањања последица пожара.

Помоћ у новцу
„Пољопривредно газдинство може остварити право на бесповратну новчану помоћ у максималном износу до 1,5 милиона динара“, наводи се у уредби.

Бесповратна новчана помоћ додељује се једнократно.

Право на доделу бесповратне новчане помоћи, у складу са овим програмом, има пољопривредно газдинство, под условом:

1) да је делимично или потпуно уништена пољопривредна механизација и опрема, која се налази у његовом власништву;

2) да је настала штета непосредна последица пожара у јуну и јулу 2025. године;

3) да је штета пријављена у складу са Законом;

4) да није остварило право на бесповратну помоћ за исту намену од министарства надлежног за послове пољопривреде, других државних органа, јединице локалне самоуправе или од других домаћих или страних донатора.

Помоћ у натури
Пољопривредно газдинство може да оствари помоћ у натури, „у виду доделе одређених материјалних добара за штету насталу на усевима и засадима на пољопривредном земљишту, односно за губитак грла домаћих животиња, укључујући и кошнице пчела“.

Помоћ у натури, у складу са овим програмом, пољопривредно газдинство може добити под условом:

1) да је наступила потпуна или делимична штета на усевима и засадима на пољопривредном земљишту или губитак грла домаћих животиња, у његовом власништву;

2) да је настала штета непосредна последица пожара у јуну и јулу 2025. године;

3) да је штета пријављена у складу са Законом;

4) да није остварило помоћ у новцу или у натури за исту намену од министарства надлежног за послове пољопривреде, других државних органа, јединице локалне самоуправе или од других домаћих или страних донатора.

„Помоћ у натури обезбеђује се из донаторских средстава“, истиче се у уредби.

Донаторске уговоре са донаторима материјалних добара, предвиђено је – закључује Министарство пољопривреде.

Могу и други органи државне управе да закључују донаторске уговоре, с тим што су дужни да уговоре чији је предмет донација пољопривредном газдинству „без одлагања доставе Министарству за јавна улагања, односно Радној групи“.

Редослед спровођења мера
Предвиђено је да локалне самоупаве донесу решење о додели новчане помоћи, односно помоћи у натури а на основу предлога радне групе.

Новац исплаћује Министарство за јавна улагања, по пријему коначног решења.

Помоћ у натури додељује Министарство пољопривреде, такође по пријему коначних решења.

Држава је, наводи се у уредби, у ову сврху у буџету обезбедила 80 милиона динара.

Shutterstock/BokiPop034

Д.К    Н1

Последње