Олуја, пожар и друге непогоде: Како наплатити штету и шта је покривено осигурањем?

autokucanaplatanevremeolujaosiguranje
Други Пишу
јул 13, 2025

0 коментара

7 мин читања
11

И ове године временске неприлике су направиле велике штете широм региона, што на кућама и зградама, што на аутомобилима. Могућност да наплате поправку и санирање штете имају сви они који су претходно прибавили полису осигурања – за стамбене објекте полису осигурања имовине, а за аутомобиле – каско осигурање, пише портал Све о осигурању.

Висина штета још није сабрана, а у зависности од тога колико је имовине осигурано знаће се и колико ће укупно бити исплаћено из осигурања. За објекте који нису били осигурани власницима остаје једино да се надају да ће држава прискочити у помоћ, пише портал Све о осигурању.

Сви који имају полисе осигурања потребно је да се што пре јаве својим осигуравајућим кућама са захтевом за надокнаду штете, а пожељно је да најпре сачекају проценитеља пре него што ишта почну да поправљају. Већини осигуравајућих кућа штета се може пријавити онлајн или преко контакт центра, а код појединих се и фотографије као доказ могу послати преко вибера/онлајн.

С обзиром на то да су некако баш у ово доба године најучесталији остварени ризици пожари и олује, да би се наплатила штета од њих довољно је имати полису осигурања имовине од основних ризика – ту обично спадају и пожар и олуја, уз изузетак осигурања усева и плодова где се олуја углавном третира као допунски ризик. Важно је знати да не постоји једна полиса која може осигурати и кућу, и пољопривредно имање, и животиње, и возило већ се за све потписује посебна полиса, указује овај портал.

Каско за возило
Каско полисом се може надокнадити штета на возилу без обзира на то да ли је штету направило дрво, део фасаде, контејнер или друго возило. Комплетна каско полиса покрива и лом стакла која најчешће и страдају, иако се многи одлучују за делимичну каско полису рачунајући да је висина премије нижа. Кад је осигурање у питању, готово увек се испоставља да не треба као главни параметар узимати цену премије већ висину и обим покрића (шта је све покривено и које су осигуране суме).

Осигуравачи скрећу пажњу да свако осигурање има специфичне услове покрића па је важно да осигураници пажљиво проуче своје полисе осигурања како би били свесни шта тачно покрива свака од њих.

Уколико немате каско полису, а штету на возилу је направило дрво, потребно је да се обратите градском зеленилу и пратите њихове инструкције – уколико се дрво налазило на јавној површини. Ако се пак ради о стаблу из нечијег дворишта, адреса за надокнаду штете је власник дворишта односно дрвета, појашњава овај портал.

Ако се догоди да на ваше возило падне, или вашу имовину оштети део фасаде са неке зграде – што није немогуће с обзиром на то да је у лето 2023. године олуја одвалила терасу на једанаестом спрату зграде, за то је одговоран или власник стана или стамбена заједница.

Осигурање стана
Ако смо одговорни власници стана, уз основну полису (покриће од основних ризика – углавном пожар, олуја, удар грома, град, експлозија, па чак и пад летелице на објекат) можемо да доплатимо покриће тзв. допунских ризика (поплаве, крађе, али и штете коју наша имовина нанесе трећем лицу – осигурање опште или грађанске одговорности).

Осигурање опште или грађанске одговорности би покрило и штете које би проузроковао поменути пад терасе, или рецимо столица коју би ветар одувао са наше терасе и која би оштетила туђ аутомобил. Ипак, ако је зграда стара или оштећена, многи осигуравачи неће прихватити ризик јер је у таквим случајевима извесност штете висока, па се не може ни осигурати.

За заједничке просторе (заједничка тераса, кров, лифтови…) одговорни су сви станари заједно, и штете које настану на том простору (или од тог простора) може покрити полиса коју уговори стамбена заједница. Око плаћања премије за ту полису потребно је да се донесе одлука на нивоу целе стамбене заједнице. Ако те полисе нема, онда штету заједнички сносе сви станари.

Иако се већ дуго говори да се грађани осигуравају у краткотрајним таласима – само кад се догоди нека временска непогода и кратко иза тога – по расту премије у неживотним имовинским осигурањима рекло би се да је све више оних који мисле на финансијске ризике у случају штете.

Подаци, наиме, показују да у последњих неколико година премија ове врсте осигурања расте у просеку 15 до 18 одсто.

Архива Фото: БЕТАПХОТО/МУП СРБИЈЕ

Н1/Данас

 

Последње