Грађани Гроцке забринути због рада Хитне Помоћи: „Не возе болесне, возачи се шеткају?“, Дом Здравља: Све по протоколу и процени лекара

bolesnidin zdravlja grockahitna pomockaludjericapostupanjesanitetumcarivinca
Жељко Маторчевић
април 24, 2025

0 коментара

6 мин читања
530

Последњих дана на адресу наше редакције стигао је значајан број жалби грађана из различитих делова Гроцке, а које се односе на рад Службе хитне медицинске помоћи (ХМП) при Дому здравља Гроцка. Грађани износе озбиљне оптужбе да Хитна помоћ често одбија да превезе пацијенте чије је здравствено стање, по њиховој процени, веома лоше, упућујући их да сами пронађу превоз до друге здравствене установе ради даљих прегледа или опсервације.

Овакво поступање изазива велику забринутост међу становницима, посебно оним старијим или слабијег здравља, који немају увек могућност да се самостално снађу за транспорт када им је хитно потребна медицинска помоћ ван Гроцке. Уз то, у неким од пристиглих жалби помиње се и наводно несавесно коришћење службених возила Дома здравља од стране возача, који се, према тврдњама грађана, „шеткају“ без јасног увида у сврху вожње, док су санитети потребни за превоз пацијената.

Наша редакција је, са циљем расветљавања ових навода и информисања јавности о званичним процедурама, проследила сазнања о пристиглим жалбама Дому здравља Гроцка. Упитали смо их да ли постоји јасна процедура, протокол или други документ који регулише под којим околностима се врши транспорт пацијената до следеће здравствене установе када је неопходан даљи преглед или опсервација.

Из Дома здравља Гроцка стигао је детаљан одговор који објашњава организацију и рад њихове Службе хитне медицинске помоћи:

„Служба ХМП ДЗ Гроцка организована је у четири здравствених станица и то: у ЗС Гроцка, ЗС Калуђерица, ЗС Врчин и ЗС Умчари. Организација рада наведених здравствених станица усаглашена је са Планом рада ДЗ Гроцка и мишљењем Градског завода за јавно здравље Београд и Институт за јавно здравље Др Милан Јовановић Батут“, наводи се у одговору.

Даље се објашњава распоред екипа и радно време пунктова:

  • Дом здравља Гроцка: ул. Српско-грчког пријатељства бр.17, поседују санитетко возило и излазе на терен 0-24х.
  • Здравствена станица Калуђерица: ул. Краља Петра Првог бб, поседују санитетско возило и излазе на терен 0-24х, као и екипу која од 19-07х ради само у амбуланти.
  • Здравствена станица Умчари: ул. Моше Пијаде број 37, раде само у амбуланти од 19-07х.
  • Здравствена станица Врчин: ул. Железнички пут број 11, поседују санитетско возило и излазе на терен од 19-07х.

Дом здравља истиче да се у раду ХМП користе „Алгоритми ванболничког збрињавања ургентних стања“ које је израдила Републичка Стручна комисија за област ургентне медицине при Министарству здравља Републике Србије.

Кључна тачка одговора тиче се процедуре транспорта: „Приликом узимања анамнезе и вршење тријаже дежурни лекар даје инструкције о даљем току лечења. Возила хитне помоћи су у надлежности лекара који у тој служби раде, и користе се на основу њихове процене. Сви лекари из примарне здравствене заштите, уколико имају хитан случај за који сматрају да је потребан транспорт у болницу, позивају лекара службе хитне помоћи са којим заједно одлучују о даљем третману“.

Дом здравља Гроцка такође помиње постојање „хладног транспорта“ у саставу ХМП. Објашњавају да је то „возило намењено за вожњу оних пацијената којима није потребна пратња медицинске екипе, а који због свог здравственог стања морају бити вожени у лежећем положају“.

Иако званичан одговор Дома здравља Гроцка јасно прецизира да се транспорт пацијената врши искључиво на основу медицинске процене дежурног лекара и према стручним алгоритмима, притужбе грађана на терену сугеришу да постоји несклад између медицинског протокола и перцепције грађана о неопходности транспорта у одређеним ситуацијама. Званичан одговор не дотиче се директно навода о наводном несавесном коришћењу службених возила од стране возача, фокусирајући се искључиво на процедуру медицинског транспорта под надлежношћу лекара.

Ситуација и даље изазива пажњу јавности у Гроцкој, а наша редакција ће наставити да прати развој догађаја и извештава о овој теми.

 

За Жиг инфо:
Жељко Маторчевић

Последње