Podsetimo se, meštani Boleča obratili su se redakciji Žig infa zbog deponije koja se stvara na obali Bolečice. Kako su rekli za Žig info, pošto direktor Eko Grocke, Milenko Bukvić ovu deponiju ne vidi, mi smo je uslikali da mu pokažemo. Verovatno je ne vidi zbog plate koju ima duplo veću od njegovog predsednika stranke i Srbije, istakli su meštani Boleča.
Preduzeće „Eko Grocka“ je prvo i jedino preduzeće u javno- privatnom partnerstvu, u kojem je 20 posto u vlasništvu GO Grocka, dok je većinski 80 posto u vlasništvu „Magipa doo“, ćerke firme italijanskog partnera.
Ispred javnog dela preduzeća je postavljen direktor Milenko Bukvić, na predlog sadašnjeg saziva Skupštine GO Grocka, dok je Nikola Macanović direktor postavljen ispred privatnog partnera. Milenko Bukvić je član SNS-a i dojučerašnji šef odborničke grupe ove stranke u Grockoj.
Nikola Macanović je nakon obraćanja meštana Boleča izjavio za Žig info da od početka ove godine u Grockoj nema zaduženih preduzeća za čišćenje divljih deponija, jer Opština nije raspisala tender.
-Procedura za divlje deponije je sledeća :za svaku kalendarsku godinu Opština raspisuje tender za divlje deponije i određuje sredstva za iste . Nakon dobijenog tendera firma, najbolji ponuđač, zvanično može da dobije nalog za čišćenje iste . Nakon uočavanja od strane građana divlja deponija se prijavljuje inspekciji ,oni izlaze na teren, prave zapisnik i zahtev za uklanjanje prosleđuju direkciji. Direkcija na osnovu tendera šalje pismeni zahtev firmi zaduženoj u toj kalendarskoj godini za uklanjanje divljih deponija i jedino po ovoj proceduri ta firma može da izađe na teren i ukloni deponiju . Od 01.01.2022 godine na teritoriji GO Grocka nema zvanično raspisanog tendera, stoga ni firme koja je nadležna za uklanjanje divljih deponija, izjavio je za Žig info Nikola Macanović jedan od direktora Eko Grocka (ispred privatnog partnera).
Predsednik GO Grocka, Dragan Pantelić kaže da ipak nije sve tako kako kaže Macanović.
– Ministarstvo ekologije će finansirati čišćenje deponija na teritoriji čitave Srbije i to bi trebalo da bude realizovano za 15 dana. Problem je što jedino Eko Grocka i Gradska čistoća mogu da odnose smeće na deponiju u Vinči. Divljih deponija ima zaista dosta i biće potrebno vreme da se one očiste. Očekujem i od komunalnih inspektora da će nakon uklanjanja istih da adekvatno deluju i kažnjavaju sve one koji budu ponovo bacali smeće, tamo gde to nije dozvoljeno. Sutra ću vam reći nešto više o planu čišćenja deponija na teritoriji GO Grocka, izjavio je za Žig info, predsednik GO Grocka Dragan Pantelić.
Dok se pronalazi rešenje ko će i kako čistiti divlje deponije po GO Grocka, danas na teritoriji ove lokalne samouprave situacija sa smećem je ovakva:
Umčari:
Boleč, Hajdučka česma:
Grocka:
Divlje deponije se stvaraju i kod pretovara Eko Grocke
Preduzeće „Eko Grocka“ vrši takozvani pretovar smeća na više lokacija na teritoriji opštine. Jedna od tih lokacija se nalazi u krugu fabrike „PKB Grocka“. Oko pretovarnih kontejnera, danas smo zatekli ovakvu sliku:
Još jedan pretovar se vrši u Umčarima, kod starog mlina. Pogledajte kako tamo izgleda:
Nikola Macanović, iz „Eko Grocka“ kaže da divlje deponije koje su nastale oko pretovarnih mesta su isključivo napravili građani, a ne radnici tog preduzeća.
– Radnici direktno iz malih kamiona iskipavaju u veliki abrol kontejner, tako da ništa ne ispada, sve divlje deponije nastaju od građana, kaže Nikola Macanović za Žig info.
Za Žig info:
Željko Matorčević
Naslovna fotografija: Ilustracija- karikatura