Gradska Opština Grocka i italijanska kompanija “Magip” potpisale su 30.07.2015 godine ugovor o javno-privatnom partnerstvu koji predviđa da ta firma investira oko 10 miliona evra za rešavanje problema komunalnog otpada u toj opštini.
Javni ugovor o poveravanju komunalnih delatnosti, sakupljanju, transportu i odlaganju komunalnog otpada, proizvodnji i distribuciji toplotne energije potpisali su direktor kompanije “Magip” Đamarino Luiđi i predsednik opštine Grocka Stefan Dilberović.
Kako je u izjavi medijima objasnio Dilberović na tenderu je najveću ponudu dala italijanska kompanija “Magip” koja je za investiranje ponudila oko deset miliona evra.
Magip d.o.o je osnovan, prema podacima iz APR-a 7. Maja 2015. godine, neposredno pred otvaranje tendera za javno-privatno partnerstvo. Pre toga, u februaru iste godine, delegacija SGO Grocka zajedno sa predsednikom OO SNS-a Grocka Dragoljubom Simonovićem, je posetila Italiju. Osim podataka da je firma registrovana na adresu Vučka Milićevića broj 5. u Grockoj, tačnije na trećem spratu u stanu broj 11, drugih podataka ova firma nema. Broj telefona nije unet, nemaju Upravni, kao i Nadzorni odbor, ništa osim osnivačkog kapitala.
EKO Grocka, preduzeće koje je nastalo pre osnivanja
Međutim, prema istraživanju Žig Infa, Magip .d.o.o je osnovao ćerku firmu pod nazivom „Eko Grocka“ koja će se zapravo baviti iznošenjem smeća na području opštine Grocka, a koja je registrovana na adresi postojećih komunalnih preduzeća u Grockoj.
Ovo preduzeće, prema zvaničnim podacima Agencije za privredne registre, osnovana je u ponedeljak 19. Oktobra 2015. Godine. Prema istim podacima, zakonski zastupnik je Filippo Pirone zajedno sa direktorom, srpskim državljaninom, Borko Balijem.
Borko Bali je istog dana, kada je firma osnovana podneo ostavku na funkciju direktora JKP „Gročanski Komunalac“, kako je naveo iz ličnih razloga.
Borko Bali, inače, nije sa područja opštine Grocka, a ono što se zna o njemu, pre rukovođenja gročanskim komunalcem, je da je obavljao poslove kao pomoćnik generalnog direktora za nabavke i stovarišne poslove u Železnicama Srbije za vreme Dragoljuba Simonovića (bahatog direktora Železnica Srbije, smenjen od strane Aleksandra Vučića i trenutnog predsednika SNS-a u Grockoj).
Eko Grocka, iako je zvanično osnovana pre par dana, imala je svoje predstavljanje u javnosti mnogo ranije. Naime, krajem septembra 2015 godine postavljeni su plastični kontejneri i kante u Kaluđerici zarad promovisanja otvaranja pijace. Na tim kontejnerima i kantama pisao je sledeći natpis:
Magip EKO GROCKA
Takođe, početkom oktobra 2015 godine, RTS radi reportažu o novom javno-privatnom partnerstvu u Grockoj, gde se na snimku pojavljuje Filipe Berone, direktor „Eko Grocke“.

Zašto se napravila ćerka firma?
Prema istraživanju Žig Infa, ćerka firma Magipa je napravljena iz razloga što će se to preduzeće baviti čišćenjem smeća na području opštine Grocke, a koje će iznajmljivati, navodno, radnike i ostale mašine od Magipa d.o.o. Ovim potezom lokalnih vlasti stvara se prostor za razne finansijske kombinacije. Na primer: Eko Grocka će poslovati sa gubitkom, dok će Magip biti uspešna firma. Tačnije, postoji mogućnost da Eko Grocka služi da bi se pokrivali gubici, a sdruge strane, Magip predstavljen kao uspešno finansijko preduzeće, a samim tim i uspeh lokalne vlasti u Grockoj.
Prema istim istraživanjima, iako je ugovorom rečeno da će GO Grocka usuditi prostorije trenutnih komunalnih preduzeća Magipu, to preduzeće se ne nalazi na toj adresi. Magip d.o.o će se , prema istraživanju, nalaziti u Vrčinu u naselju Tranšped. S druge strane, Eko Grocka – preduzeću sa kojim nije potpisan nikakav ugovor, GO Grocka daje prostorije na korišćenje.
Prema iskazima radnika komunalnih preduzeća u Grockoj, poslednjih dana se zaposleni obaveštavaju da će se prostorije novog komunalnog preduzeća preseliti u Vrčin, što za njih predstavlja veliki problem zbog povezanosti prevoza ka ovom naselju. Naime, ni jedan javni prevoz ne vozi do relacije Tranšped, bar ne direktna linija sa područja GO Grocka. Tako da će veći deo radnika morati da putuje do Beograda, pa sa Lastine stanice na Šumicama presedati do Tranšpeda. Tim činom, vremenski period za dolazak na posao biće oko dva sata. Isto toliko će im biti potrebno i za povratak. Činom premeštanja radnika, očekuje se da će mnogi odustati od svog radnog mesta, svojim nedolaskom. Tu se stvara prostor za otpuštanjem radnika, bez da se proglase tehnološkim viškom i samim tim gube pravo na zakonsku novčanu naknadu.
Za Žig Info:
Željko Matorčević