Kaluđerica: Organizovali parastos pobijenim Srbima capraških sela na Baniji

U nedelju 23. avgusta 2020. godine,sa početkom u 10 i 30 u crkvi "sv Joakima i Ane" u Kaluđerici, udruženja "Zavičaj" i "Koordinacija" su organizovali, po deveti put, parastos pobijenim Srbima capraških sela na Baniji u Hrvatskoj. 

admin
avgust 24, 2020

0 komentara

5 min čitanja
40

 Pomen je organizovan  povodom jednog od najtežih zločina nad Srbima na području opštine Sisak u ratu devedesetih koji se desio 23. 08. 1991,  kada su hrvatske jedinice u ranim jutarnjim časovima u transporterima sa oznakama „JNA“ protutnjale kroz sedam capraških srpskih sela i nasumice pucajući na lokalno stanovništvo ubile 20 civila, a više desetina ranili. U svet je otišla vest da su to učinile jedinice JNA.

U njihovom krvavom pohodu zaustavili su ih meštani Brđana, koji su se, čuvši pucnjavu kroz druga sela, na brzinu organizovali i postavili uspešnu zasedu.

Najmlađa među ubijenima Željka Boinović /23/, po zanimanju tekstilna radnica, ustreljena je kroz prozor u kući svog deda Miloša Vraneševića u Trnjanima.

Svi ubijeni, osim Željke, bili su oženjeni i iza njih je ostalo 32. dece, 18 sinova i 14 kćeri.

Zoran Vranešević /26/ ubijen je naknadno, kada je iz Beograda, gde je radio kao policajac, pošao ocu na sahranu.

Četvorica pripadnika rezervnog sastava hrvatske policije zaustavili su Vraneševića na punktu u Odri, a zatim usmrtili sa tri metka i ostavili na obali Save kod Starog mosta, gde je pronađen nakon pet dana.

Posle ovog događaja Srbi iz capraških srpskih sela više nisu odlazili na posao u Sisak, već su organizovali odbranu svojih sela i kuća, a ubrzo zatim formirali i opštinu koju su nazvali Caprag, po području na kojem se nalaze pomenuta sela, sa sedištem u Gradusi, koja je bila u sastavu Republike Srpske Krajine.

Do sada niko nije krivično odgovarao za zločin u capraškim selima Blinjski Kut, Kinjačka, Brđane, Čakale, Blinjska Greda, Bestrma i Trnjani.

Krivičnu prijavu koju su podnele porodice ubijenih protiv četvorice pripadnika hrvatskog Zbora narodne garde zbog krivičnog dela ratnog zločina nad civilima, Županijsko državno tužilaštvo u Sisku odbacilo je u septembru 2006. godine.

Sud je odbacio prijavu uz obrazloženje “da su njihovi rođaci ubijeni u oružanom sukobu između paravojnih grupa takozvane SAO Krajine i Hrvatske vojske ili su kolateralna šteta tog oružanog sukoba”.

Tužbe za naknadu štete porodica ubijenih hrvatski sudovi su odbili zbog zastare i nedostatka dokaza o učestvovanju pripadnika Hrvatske vojske u tom događaju, s tim što je presuđeno da porodice državi moraju da nadoknade parnične troškove koji se kreću i do više hiljada evra.

Neki od tih postupaka dospeli su i pred Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, ali ih je sud odbacio zbog proteka roka od šest meseci između “posljednje istražne radnje ili njihova saznanja o neefikasnosti istrage na nacionalnom nivou” i podnošenja zahteva tom sudu.

Juče su parastosu i polaganju venaca,  prisustvovale i delegacije opština Grocka i Zvezdara i mnoga srodna i prijateljska udruženja kao i članovi porodica poginulih.

kp2

kp1

Vence su položile sledeće delegacije:
Udruženje veterana Crvenih beretki, prijatelja i učesnika rata

Delegacija GO Grocka

Delegacija udruženja Zavičaj

Delegacija udruženja Koordinacija

Udruženje boraca Krajine

Udruženje Krajišnika Srbije

Udruženje zavičajnog udruženja Banijaca

Delegacija SUBNOR-a Grocka

Udruženje Vrbičanaca Prizren

Udruženje Moj Boleč.

 

Pogledajte video:

 

 

EŽI

Poslednje