Градска општина Гроцка и Центар за културу општине Гроцка се у овогодишњу културно-туристичку манифестацију „Дани европске баштине” са темом „ Културно наслеђе и заједнице – живети с наслеђем“ укључују садржајним музичким, едукативним, ликовним и изложбеним програмима у складу са богатством културног наслеђа у непосредном окружењу, који имају за циљ да посетиоцима, становницима са територије општине, а посебно деци и младима, представе разноврсно и вредно културно наслеђе са којим живимо – са освртом на важност културне баштине, њеног очувања, и присутност у савременом добу.
Планирани културно-туристички програм током трајања манифестације укључује музички фестивал „Ретник“, две изложбе у Ранчићевој кући (самосталну изложбу „Мајолике“ Драгане Купрешанин и групну изложбу дечјих радова „Моје окружење, моја културна башта“), Ликовну радионицу за основношколски узраст посвећену винчанској култури, организовану посету ученика Археолошком налазишту у Винчи, Касноримској гробници у Брестовику и дфругим споменицима културе, презентацију Касноримске гробице у Брестовику археолога Радета Милића из Центра за урбани развој Београда, предавање и гостујућуизложбу „Старо и нестало воће Србије“ Природњачког музеја у Београду, ауторке Александре Савић, више кустоскиње музеја,као и стручна вођења Ранчићевом кућом, репрезентативном варошком кућом народног неимарства Гроцке.
ФЕСТИВАЛ ретких етничких музика Балкана „Ретник“
Друго издање фестивала „Ретник” одржаће се 2. и 3. септембра 2016. у Ранчићевој кући у Гроцкој, седишту Центру за културу Гроцка. Дводневни Фестивал ретких етничких музика Балкана „Ретник” покренут је са циљем да представи културној јавности традиционалну музику Србије и Балкана, и то сегмент који је непознат ширем аудиторијуму – оригиналне музичке форме и вокална извођења доајена српског традиционалног певања, као и музицирање на старим музичким инструментима, као што су гајде и кавал.
У оквиру другог издања фестивала традиционалне музике РЕТНИК, који се одржава у амбијенту Ранчићеве куће, заштићеног споменика културе у Гроцкој, очекује нас низ певачких радионица и наступа на којима и јесте тежиште овогодишњег „ретничког” окупљања:
I дан фестивала – петак, 2. септембар, 11- 15 часова, певачке радионице са доајенима српског традиционалног певања, уз упознавање старих музичких инструмената;
II дан фестивала – субота, 3. септембар у 17 часова, наставак радионице;
Концерт: у суботу, 3. септембра у 19 часова, публици ће се својим наступима представити врхунски домаћи традиционални уметници.
Од фестивала „Ретник” се и ове године очекује да ће бити место живог сусрета и дружења свих генерација, а организатори најављују музичка изненађења. Фестивал „Ретник” кроз концерте, предавања и образовне програме представља изванредне уметнике – носиоце старих и ретких традиционалних облика, попут наших ојкалица, песме извика, гајдашке свирке. Пре свих, ту је Олга Красојевић, доајен српског традиционалног певања и вођа једне од најбољих српских изворних група Црнућанка, из села Црнућа подно Рудника. Из Штрпца, из Метохије, долази Славица Реџић, најистакнутији чувар традиције Сиринићке жупе, која ће се представити певањем насамо и уз кавал из краја подно Шар планине. Из западне Србије стижу водећи тандем певања „извика”, који ће бити изабран на сабору „Без извора нема воде“ у Рожанству. Наш чувени гајдаш, свирач и певач, Бокан Станковић, овога пута дочекаће публику и учеснике песмом, двогласним баладама из родног Ласова, те Поповице, Шаркамена и других села источне Србије. Најмлађи учесници ове године јесу основци наставнице Музичке културе, етномузиколога Миле Ђачић из школе „Свети Сава“ у Врчину.
Организатори „Ретника” су „World Music asocijacije Srbije”, удружењe „Ринг Ринг”, Центар за културу Гроцка и Удружење „Извор“. Програмски уредник фестивала је Светлана Спајић.
Секретаријат за културу Града Београда допринео је и у значајној мери помогао реализацију програма обезбеђивањем неопходних средстава за финансирање.
ИЗЛОЖБА „Мајолике“ у Ранчићевој кући, Мајевичка 9 у Гроцкој, Центар за културу Гроцка, доступна је посетиоцима све до 14. септембра 2016. године. Серија дигиталних цртежа и керамике Мајолике ауторке Драгане Купрешанин за тему има орнаменталне стилизације етно-мотива са простора Србије (превасходно Војводине и Источне Србије). Колорит карактеристичан за мађарску, словачку и румунску културу слободно је компонован у орнаменталне структуре, реализоване на керамичким репетицијама у форми мајолика. Сегменти са фасадне и керамике ентеријера комбиновани су у нове стилизоване облике. Идеја ове серије радова је интерпретација културног наслеђа ових простора на савремен начин, са акцентом на подстицај мултикултуралности и очување наслеђа.
Током трајања изложбе, у сарадњи са основним школама са територије општине Гроцка договорене су организоване посете ученика који ће се упознати са темом манифестације и садржајем изложбе кроз стручно вођење едукативног карактера, прилагођено узрасту.
ИЗЛОЖБА ликовних и фото радова деце и младих „Моје окружење, моја културна башта“ биће представљена у Ранчићевој кући, галеријском простору Центра за културу Гроцка у петак, 16. септембра у 19 часова, уз наступ ученика ОМШ „Гроцка“, и може се погледати све до 10. октобра. Изложба има за циљ да подстакне и промовише креативност деце и младих,али и да покрене свест о важности културних вредности којима смо свакодневно окружени, а чији су будући носиоци управо деца и млади.
Изложена поставка обухвата жириране ликовне радове деце и младих по конкурсу „Моје окружење – моја културна башта“, као и фото радове са летње фото-радионице Центра за културу са сродном темом „Моје окружење – моја фото башта“. Обе теме у оквиру изложбе обухватају избор најуспелих радова који приказују културну баштину и природна блага са којима живимо. Циљ конкурса и радионице је подстицање радозналости деце и младих да упознају и истражују, да се упознају са културним вредностима и наслеђем, лепотом и богатством свог окружења – да уоче постојеће манастире и цркве, археолошка налазишта, винчанску културу, Касноримску гробницу у Брестовику, народбно неимарство, Дунав, воћњаке, винограде и још много тога што свакодневно сусрећу, а спада у наша културна и природна блага.
Секретаријат за културу Града Београда и Секретаријат за спорт и омладину Града Београда допринели су и у значајној мери помогли реализацију изложбе, ликовног конкурса и фото-радионице обезбеђивањем неопходних средстава за финансирање.
ЛИНИЈА КУЛТУРЕ / излетнички обилазак споменика културе Гроцке, осмишљена је за суботу 24. септембра и суботу 1. октобра као организована, групна посета споменицима културе и локалитетима општине Гроцка, за ученике 5-ог и 6-ог разреда овдашњих основних школа са подручним одељењима (до 50 ученика по излету). Између осталих, ученици ће се упознати са Археолошким налазиштем „Бело брдо“ у Винчи, Касноримском гробницом у Брестовику из 3. века, амбијенталном целином „Грочанска чаршија“ и манастиром Рајиновац у Бегаљици. Ови излети имају за циљ упознавање школске деце са вредним споменицима културе и културном баштином у непосредном окружењу, од којих је „Бело брдо“ од изузетног значаја за РС (и светског значаја), док су остали наведени споменици, сакрални објекти и целине, културна добра од великог значаја за РС.
ПУТОВАЊЕ У АНТИКУ – трибински програм посвећен Касноримској гробници у Брестовику, споменику културе од великог значаја за РС, одржаће се 23. септембра у 17 часова у скупштинској сали Градске општине Гроцка.
Трибински програм у Гроцкој је осмишљен у сарадњи са археологом Радетом Милићем из Центра за урбани развој у Београду, који ће путем видео-презентације и предавања дискусионог карактера представити виртуелну шетњу Касноримском гробницом у Брестовику. Идеја домаћих истраживача и стручњака је да дигиталном презентацијом приближе историју данашњој генерацији, склоној употреби нових медија, а посматрач виртуелно улази и упознаје сакрални објекат из старог Рима на обалама Дунава.
Дигитална реконструкција бави се некадашњом унутрашњошћу овог београдског маузолеја са краја трећег или почетка четвртог века и приказује колоритне фреске, античке скулптуре, саркофаге и трагове обављања паганског посмртног култа. Археолог Раде Милић ће примерке дискова са виртуелном презентацијом/реконструкцијом гробнице поклонити школама са територије општине (којих има укупно 8 са још 7 подручних одељења), како би их даље користиле у настави.
ЛИКОВНА РАДИОНИЦА посвећена неолиту и винчанској култури, у периоду од 15. до 30. септембра одржава се упросторијама ОШ „Илија Гарашанин“ у Гроцкој, за узраст деце од 1-ог до 5-ог разреда. Током трајања радионице, у терминима средом и петком 14-15.30 часова, ученици ће се упознати са неолитском културом и цивилизацијом коју на територији ГО Гроцка, али и читаве Србије, репрезентује Археолошко налазиште „Бело брдо“ у Винчи. Полазници радионице ће се позабавити ликовним мотивима, винчанским писмом, орнаментима и чувеним скулпторалним облицима винчанске културе попут „Даме из Винче“, као и њиховим значењима.
Радионицу води Марион Дедић, академска сликарка.
СТРУЧНА ВОЂЕЊА Ранчићевом кућом у Гроцкој, заштићеним спомеником културе, одвијаћњ се под тематским називом „Топлина старог варошког дома Гроцке“.
Кустоска вођења кроз Ранчићеву кућу, заштићени споменик културе од великог значаја за РС, подразумевају упознавање са неимарством и варошком архитектуром 18. и 19. века локалног поднебља чији је репрезентативни пример Ранчићева кућа, каои народном традицијом у којој је настало. Специфичан начин градње, традиционални материјали, лепоте и вредности народног неимарства Гроцке као и присутност објеката у данашњем времену, стару варош на Дунаву која је као варошица уписана још у далеком 16. веку чини правом београдском оазом сачуване народне архитектуре. У Гроцкој је заштићено законом и дан-данас сачувано више оваквих појединачних објеката, као и читава амбијентална целина под називом „Грочанска чаршија“, која је по свом великом значају категорисана у рангу са Косанчићевим венцем и старим језгром Земуна.
Кустос је Зорица Атић, историчарка уметности, а вођења се заказују на тел. Центра за културу, 011 850 23 21.
ГОСТУЈУЋА ИЗЛОЖБА „Старо и нестало воће Србије“ Природњачког музеја у Београду биће 30. септембра у 17 часова представљена у скупштинској сали општине Гроцка, уз пратеће предавање. Ауторка изложбе и излагач је Александра Савић, виши кустос Природњачког музеја.
Гроцка је право место за ову изложбу занимљиву и причу о старим сортама воћа из још једног разлога – највећи је произвођач трешње, кајсије и брескве у Србији, међу првима у узгоју јабуке и крушке, а као стари воћарски крај, овде се још увек могу наћи аутохтоне врсте воћки.
Циљ изложбе је да се представи богатство и разноврсност великог броја сорти аутохтоног воћа наших простора, које је потребно истражити, забележити, али и сачувати, као и промоција руралне баштине и афирмација традиционалних вредности које су од значаја за нашу средину и њено памћење.
На изложби „Старо и нестало воће Србије“ биће представљене сорте аутохтоног и одомаћеног воћа, међу којима су:
– јабуке (петровача, памуклија, ружица, шарунка, фунтача, масњача, девојачка црвенка, крстовача, шимширка, овчији нос, слаткара, преспанка, тетовка, кожара, будимка, ђулица, ребрача, сенабија, колачара и друге);
– крушке (јагодарка, видовача, илињача, петровчица, мирисавка, лубеничарка, сијерак, медунак, стамболка, округлица, месњача, јарац, такиша, караманка, базва, јерибасма, калуђерка, тепавац, михољача, зимњача, лончара, овчара, кантаруша и туршијара);
– шљиве (црвена ранка, пожегача, белошљива, округлица, црвени пискавац, горчивка, говеђача, тургуља, панађурка, моравка, бардаклија, пандара),
али и друго воће нашег подручја.
Учешће у свим програмима је бесплатног карактера.
Контакт особа: Зорица Атић (zorica.atic@gmail.com), 064 64 73 750
Центар за културу општине Гроцка