Почетна » „Београдски сајам“ постао бескућник, имовина и вредност преко ноћи смањени

„Београдски сајам“ постао бескућник, имовина и вредност преко ноћи смањени

ЕXПО нијеједини разлог за измештање

од Други Пишу
0 коментар

Милионска имовина „Београдског сајма“ смањена је готово напрасно на само 200.000 евра, објавио је „Данас“. Лист наводи и да Влада Србије наставља да Сајму одузима имовину због проширивања насеља „Београд на води“.

„Нова економија“ преноси да Сајам више нема ни уписано право коришћења некретнина које су му биле на располагању протеклих шест деценија.

Борила се држава на суду годинама и победила – сопствено предузеће. „Београдски сајам“ остао је тако без земљишта, али и хала и других објеката. Нема више ни уписано право коришћења над некретнинама. У јуну је из своје имовине искњижио 24 хектара.

„И због тога ће, уместо у добитку, Сајам завршити са нето губитком од скоро милијарду динара“, истиче Катарина Балетић, новинарка „Нове економије“.

Сајам сада чека селидбу. Из града су то у априлу и најавили.

За око пет година прелази у Сурчин, код будућег националног стадиона, а у оквиру комплекса који ће држава саградити за изложбу ЕXПО 2027.

Али није ЕXПО једини разлог за измештање.

Сајам туризма Фото:Драган Мујан/Нова.рс

„Једноставно, пројекат ‚Београд на води‘ је велики државни пројекат и дошли су до закључка да је потребно још више простора да би се он проширио“, каже Марко Стојановић с портала Градња.рс.

Ако се већ „Београд на води“ шири онда је потребно да се бар сачува оно што се сачувати може, без обзира на то ко је власник, напомиње Стојановић.

„Цела та армирано-бетонска конструкција од које је направљена хала 1 је заиста специфична у целој Србији и због тога ће она сигурно бити сачувана. Али, морамо се сада изборити да и хале 2 и 3, наравно, и хала 4, која је прикључна хали 1, да и оне буду сачуване“, напомиње Стојановић.

Према подацима из 2018. земљиште и грађевине којим је располагао Сајам вределе су 38,6 милиона евра.

Лист „Данас“ пише да је стална имовина Сајма практично преко ноћи смањена са 4,5 милијарде динара на свега 25 милиона. Сходно томе, смањен је и капитал са 4,4 милијарде, 444 милиона динара.

То је урађено највероватније како би један од симбола Београда био приватизован, сматра новинар Данаса Гојко Влаовић.

„Битно је да то земљиште се прикаже да вреди мање него што вреди, једноставно да би могло да буде купљено за мање новца и да та трансакција буде окончана онако како Влади одговара“, објашњава Влаовић.

Приватизација је покретана раније, али је прекинута због имовинских односа, подсећа новинарка „Нове економије“ Катарина Балетић.

„Да ли ће се сада кренути у неки нови поступак приватизације – не знамо, али се свакако, уколико гледамо да је прекинуто због решавања питања имовине, свакако се сада отворио простор за наставак неког таквог поступка“, каже Балетић.

„Београдски сајам“ на питање Н1 следи ли му приватизација, одговара:

„Дана 05.03.2020. године Министарство привреде је донело одлуку о обустави поступка приватизације, других информација немамо“.

Наглашавају, промене по питању имовине и капитала тренутно немају утицаја на њихово пословање, које настављају на постојећој локацији, а у прилог томе говоре и заказане манифестације које се одвијају у складу са календаром.

 

Н1/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар