Лопови не презају да секу каблове под напоном, гасоводне цеви, ни да улазе у трафо станице, а последњи тежи инцидент догодио се прошле недеље у Винчи када је радник покушао да украде озрачену циглу.
Они тако чине велику штету, док парче бакра или челика продају по мизерној цени. Уз то, улице остају у мраку, возови без сигнала, станови без телефона, а сами лопови ризикују сопствене животе.
Близу 10 милиона динара је штета коју је од почетка године претрпела „Инфраструктура железница Србије“ у Београду. Када прекину сигналне каблове, лопови угрожавају сигурност саобраћаја, јер машиновође прате сигнале попут семафора. Затим долази до кашњења возова и нервозе путника.
– Од 1. јануара до 12. јула на територији чвора Београд догодила се 51 противправна радња. Укупна штета је процењена на 9,6 милиона динара, с тим да је индиректна штета знатно већа. Безбедност саобраћаја може бити угрожена приликом крађа колосечног прибора из колосека, крађа сигнално сигурносних уређаја, пружних бализа и пригушница, каблова и остале инсталације и опреме дуж пруге – кажу у „Инфраструктури“.
Догађало се и да лопови покраду металне тегове који затежу контактну мрежу, а колико је пад мреже опасан говори чињеница да је под напоном од чак 25.000 волти. Пружне бализе продају за неколико хиљада динара, а ове справе служе да зауставе воз који прође на црвено светло. Лопови краду чак и саму контактну мрежу.
У ЕПС-у кажу да су захваљујући њиховом ангажману и доброј сарадњи са МУП-ом успели да смање број крађа у својим објектима.
– На мети крадљиваца најчешће су трафостанице, мерно-разводни ормари, и то посебно уље из трафостаница, као и врата, прозори, жалузине и друга опрема на објектима. Заменом бакарних са оптичким кабловима бележи се и мање крађа каблова, али лопови када утврде да остају без плена бакра, из обести исеку каблове. То одмах захтева хитне интервенције монтерских и других екипа ЕПС како би купци што пре добили напајање и што краће били без електричне енергије – кажу у ЕПС-у.
Осим што је прилазак трафоу опасан по живот, уље које лопови украду из њега може бити и канцерогено.
Можда најбизарније су крађе гасних инсталација, које су такође забележене у Београду. Прошле године су станари Шејкине у Миријеву били згранути када су угледали лопова који сече цеви кроз које протиче гас. Они су успели да задрже лопова до доласка патроле полиције.
Рушили и палили зграде
Драстичан случај последица код сече секундарних сировина догодио се у Гроцкој пре две године, када се читава напуштена хала ПКБ-а сручила и повредила три особе. Они нису били крадљивци, већ су са дозволом, али нестручно, уклањали металне делове. Исти људи су месец и по дана касније секли металну конструкцију у напуштеном магацину ПКБ-а на Вилиним водама и изазвали пожар.
М. Бељан Блиц