Мештани Бегаљице, дела Гроцке, још су у шоку после катастрофе која их је задесила протеклог викенда. Вода однела мост на Дубочајском потоку, потопила имања, ушла у куће и носила покућство као играчке
ЗА ЧЕТРДЕСЕТ година, колико живимо у Гроцкој, не памтимо овакву катастрофу. Вода је хучала, срушила мост и надирала сат времена. Било је страшно! Таласи су уништили ограду и надирали у двориште и у кућу. Такав страх никад нисам осетио.
Овако, за “Новости”, говори Слободан Јевђевић (76) из Гроцке, чије је имање прво страдало када је поплава у петак увече однела мост изнад Дубочајског потока на Смедеревском путу, тако да је саобраћај на овој деоници онемогућен до даљег.
Киша, која је у ноћи између петка и суботе сатима падала широм престонице, направила је огромне штете, почупала стабла, каблове, однела мостове и путеве, удавила живину. – Делови арматуре моста који је силовита бујица ишчупала срушили су Јевђевићеву ограду од туја и зауставили се подно чврстих стабала у воћњаку.
Таласи подивљалог потока носили су грање, дебла и смеће, ударали су у кућу, у дворишну зграду и гараже, вода је надирала и плавила имање од 45 ари, покидала 180 метара ограде, уништила трактор за кошење траве, агрегат за струју, два фрижидера и два шпорета, два дечја мотора, дигла паркет у дневном боравку… неупотребљиве ствари још је немогуће пребројати. Поплава је иза себе оставила муљ, блато, мокре, покварене ствари и непрегледан посао.
– Нико из општине није дошао да види ово, а камоли да пита како смо – потресено прича Јевђевић, пилот “Јата” у пензији. – Немамо воду, доносе нам деца из града. Цео живот смо ово правили и уништено је за сат времена.
Из бунара су извађена четири метра муља. Не тражим новац ни помоћ, само да већ једном реше питање овог потока. Отвор из којег вода из Дубочајског потока иде у Дунав је мали, не може да пропусти сву ту количину течности. И ето, имали смо невреме са много кише и остали и без ћуприје и без окућнице.
Репортери “Новости” у понедељак су код Дубочајског потока у Гроцкој затекли раднике који су радили на санацији штете и поправци моста. Да је вода немилосрдна и незаустављива, уверило нас је језиво стање око потока после поплава. Блато је било свуда, грање и стабла у кориту речице. Мештани у неверици одмахивали главом и сви говорили исто – да овакву катастрофу нису доживели.
Киша која се протеклог викенда стопила са бујичним потоцима направила је огромну штету и у Бегаљици. Житељи овог грочанског насеља кажу да су имали проблем са водом и 2014. године, али није било овако страшно.
________________________________
КУДА ДО СМЕДЕРЕВА?
ПУТНИЦИ који крену до Смедерева преко Гроцке, односно Смедеревским путем, мораће да бирају неки од алтернативних праваца све док не буде направљен нови мост изнад Дубочајског потока. Док радници не санирају пут ка Смедереву, који је због поплава пресечен и блокиран, возила ће до овог града ићи ауто-путем или преко Бегаљице, Пударца и Умчара.
________________________________
– Кад је бујица кренула, свекрва и ја смо бежале кроз прозор! – кроз сузе прича Виолета Ђорђевић. – Покидале смо ограду да бисмо се склониле код комшија на брдо. Све нам је уништено, немамо где да спавамо! Имале смо неколико кокошака а и њих је вода подавила. Већ два дана чистимо овај муљ, а чини ми се као да га има све више. Немам паре да купим намештај, а овај морам да бацим.
Миодраг Савић, који је годинама радио у иностранству и сазидао велелепну кућу у овом делу Гроцке, у понедељак је нем и блатњав стајао у свом дворишту и покушавао да очисти оно што је бујица укаљала.
Силовит удар воде срушио му је ограду, а трава испред куће више се не види од муља и блата. Талас висине три метра уништио му је намештај – кожну гарнитуру, лампе, комоде, замрзивач, срушио улазна и врата и разбио стакло на њима.
Слободан Јевђевић бацио је сав намештај
– Искључили су ми струју и воду, немам чиме да перем ове ствари – у неверици је Савић. – Бесан сам јер нико не долази да помогне, не могу сам да склоним овај шут и остатке ограде. Размишљам да све ово продам и да не пролазим кроз ову агонију више.
УКЛОЊЕНЕ ТРИ ТОНЕ ЛЕШЕВА ЖИВОТИЊА
ОПШТИНЕ Гроцка, Барајево и Обреновац претрпеле су највећу штету у поплавама које су у петак погодиле престоницу. Бујица није заобишла ни насеља Чукарице и Раковице. Према речима секретара за послове одбране и ванредних ситуација Дарка Главаша, са територије целог града претходних дана екипе “Ветерине” уклониле су укупно око три тоне лешева животиња. На терену су тренутно стручњаци из Завода за биоциде, заједно са људима из Завода за јавно здравље.
– Циљ је да се отворе сви путни правци који су погођени невременом и да се што више станова очисти и дезинфикује – рекао је Главаш.
Велика материјална штета забележена је у Лазаревцу и Обреновцу. У ове две општине оштећено је више од 110 домаћинстава, а једна кућа је срушена. Комисија за процену штете од суботе је на терену.
– Вода се повукла свуда где је било проблема – каже председник Општине Обреновац Мирослав Чучковић. – Стабилизовано је снабдевање електричном енергијом у Дражевцу. Комисија за процену штете прикупља документацију. У шест месних заједница имамо 60 оштећених домаћинстава од воде у нивоу до пола метра и једну срушену кућу.
Све екипе јавних предузећа на терену су широм Лазаревца. Оштећене су углавном викендице у насељима Врбовно и Степојевац. Према тренутним проценама 57 домаћинстава претрпело је штету.
СИСТЕМ РАНЕ НАЈАВЕ
ДО краја године имаћемо завршен пројекат за систем ране најаве на водотоцима другог реда, што значи да ћемо тада моћи да поставимо мерне уређаје за мерење и количине падавина и водостаја.
Добићемо потребне информације у року од пола сата и моћи ћемо много брже да реагујемо и евакуишемо људе – истакао је помоћник градоначелника Андреја Младеновић, гостујући на ТВ Студио Б.
(Г. Н.)