Наш суграђанин је добио потврду од ПаyПал-а да му је легао новац на рачун, али једна ствар је била сумњива.
Џепарење, крађа делова или аутомобила, преваре… само су неки од начина отимачине у данашње време. Појавом сајбертехнологије, интернета и друштвених мрежа, створио се простор и за такозвани високотехнолошки криминал.
Свима су већ одавно познати мејлови у којима нас обавештавају да смо добили наследство и да је само потребно да „уплатимо одређени новчани износ да би адвокат послао даља упутства“…
Београђанин М. П. обратио се редакцији „Ало!“ и испричао како је замало опљачкан на потпуно другачији начин. Иако је високообразован и нове технологије су му веома блиске, преварант је био прилично уверљив, па се умало упецао.
– Имао сам приватни посао који сам затворио. Остале су ми неке вредне машине, које продајем преко огласа на интернету. Једног дана добио сам мејл потенцијалног купца. У поруци је са мном, на енглеском језику, контактирао човек и упитао да ли је оглас још актуелан. Обрадовао сам се, јер сам помислио да ћу коначно продати машине – започиње причу наш суграђанин.
Како каже, одговорио је на мејл и дао свој број телефона. Купац је био из Америке. Позвао је нашег саговорника и рекао да му све одговара, да је веома заинтересован и спреман да плати транспорт и царину.
– Тражио ми је број рачуна, на који ће преко ПаyПал-а уплатити новац. Све је било нестварно, али ништа није указивало на превару, јер лично нисам имао никакве обавезе. Зато сам и дао број свог рачуна – прича М. П.
Након тога, наш суграђанин је добио потврду од ПаyПал-а да му је на рачун уплаћен новац.
– Све је било како треба, осим детаља да је уплаћено више пара, у односу на првобитан договор. Био сам срећан јер сам успео да продам веома вредну опрему, само је остало да разјасним вишак новца – објашњава наш саговорник.
М. П. је контактирао с купцем путем мејла, обавестио га да је примио уплату и упитао зашто је износ већи од договореног.
– Објаснио је да је новац за трошкове транспорта, јер је ту обавезу преузео на себе, али да би те паре ја требало да уплатим шпедитеру. Дао ми је и број рачуна. Тада сам посумњао у целу причу и проверио свој рачун у банци. На њему није било средстава! – истиче М. П.
С обзиром на то да је у тренутку поменуте преписке била ноћ, а у Америци дан, постојала је могућност да наша банка још није евидентирала уплату.
– Сачекао сам јутро и проверио са банком. Када сам видео да нема уплате, схватио сам да је све заправо велика превара. Написао сам „купцу“ мејл у којем сам му се „захвалио“ на сарадњи и обавестио га да овога пута није успео – прича саговорник „Ало!“ и додаје да интернет преваранти, осим што пажљиво осмишљавају сваки корак, воде рачуна и о временским зонама у свету, и тачно знају када су им шансе за пљачку најбоље.
Сајберпретња
Број и врсте кривичних дела из области високотехнолошког криминала, као и проузроковану материјалну штету, веома је тешко проценити. Оваква кривична дела из године у годину у сталном су порасту, наводи МУП Србије, а начини извршења због природе савремених технологија веома су разнолики и све више софистицирани.
Кончита Пјевић Ало