Почетна » Винча: Школа са улицама и 11 одељења првака!

Винча: Школа са улицама и 11 одељења првака!

од admin
0 коментар

ОШ „Никола Тесла“ у Винчи је убедљиво највећа осмолетка не само у Београду, него у читавој Србији. У септембру поставили рекорд, пошто су уписали 320 нових ђака

УЛИЦА Светог Саве, Улица Михајла Пупина, Улица Карађорђа Петровића, Болечко сокаче, Трг Иве Андрића, Булевар Милоја Васића… Ово нису називи улица у неком граду, већ у ОШ „Никола Тесла“ у Винчи, највећој осмолетки у Србији.

Како би се више од 2.000 ученика снашло у скоро девет хиљада метара квадратних простора, решили су да поставе називе са улицама. Имена су сами изабрали, па су „Централни трг“ назвали именом школе, док је главна „штрафта“ понела име Милоја Васића, који је открио археолошко налазише у Винчи.

Ове године школа је оборила рекорд у броју уписаних првака. У клупе је село чак 320 нових ђака или 11 одељења, колико неке школе имају укупно ученика. Директор Драгољуб Гачић тврди да су имали заинтересованих за још једно одељење, али једноставно није било простора. Како каже, с обзиром на број малишана у предшколској установи, очекује се да ће наредних година бити још више првачића.

– Најтеже је направити распоред часова – прича директор Гачић. – Молим наставнике да што пре у јуну заврше све што имају око документације, како би почели израду распореда часова. То траје читав летњи распуст, па и када ученици крену у школу потребне су неке измене. За ђаке који долазе из Лештана, Болеча и Ритопека, њих око 500, општина је обезбедила превоз.

Школа је на прави начин искористила близину многобројних археолошких локалитета у Винчи. Тако, ђаци са наставницима често посећују налазиште „Бело брдо“, а у оквиру пројекта „Археологија за децу“ имају прилику да постану мали археолози. Витрине у ходницима пуне су пехара са разних такмичења, а на зидовима нема више места за дипломе и захвалнице које су освојили. Мали уметници на керамичкој секцији вешто праве „винчанске фигурине“ које красе холове школе. Биолошка секција чест је гост огледног добра „Радмиловац“, а ученици посећују и Институт „Винча“

– Недостаје нам минимум пет учионица – објашњава Гачић. – Надамо се да ће се ускоро изградити школа у Лештанима, чиме бисмо се мало растеретили, јер у нашу долази око 500 ученика из овог насеља. Имамо одличну сарадњу са родитељима, па тако они самоиницијативно купе беле табле, климе, окрече учионицу, дају цемент за бетонирање.

Пошто је реч о воћарском крају, када почне берба воћа, има ученика који траже „слободне дане“, како би помогли родитељима.

ПОСЕТА ФИРМАМА

У склопу професионалне оријентације, ђаци седмог и осмог разреда посећују приватне фирме, којих у овом крају има доста. Они се упознају са начином рада, процесом производње, што им помаже у каснијем избору занимања.

2.200 УЧЕНИКА

Осмолетку „Никола Тесла“ похађа 2.200 ученика, од којих је око 500 у истуреним одељењима у Лештанима, Болечу и Ритопеку, и то од првог до четвртог разреда. У старијим разредима има 40 одељења, у млађим 44, а у продуженом боравку три. Површина објекта је 8.800 метара квадратних, али велики део одлази на ходнике. У школи има 176 запослених.

УВОДЕ СЕ УНИФОРМЕ?

Руководство школе размишља о увођењу школских униформи, које су некада биле обавезне. Како каже директор Гачић, тако би се смањиле социјалне разлике међу децом, које су у последње време присутне. Ако се то оствари, биће ово једина државна школа са кецељама, док је у приватним образовним установама то обавезно.

Б. Борисављевић      Новости

Можда ти се свиди

Оставите коментар