Родитељи Јовине гимназије траже одговоре о безбедности школе и расељавању ученика
Родитељи ученика Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду саопштили су да је директор ове школе Радивоје П. Стојковић на последњој седници Наставничког већа, на изненађење више од 70 професора, оптужио актуелну власт за могуће коруптивне радње и означио је као одговорну за расељавање ученика и професора Јовине гимназије у Машинску, Хемијску и Саобраћајну школу.
Како се наводи у саопштењу, на питање професора ко је школу прогласио небезбедном, Стојковић је рекао да је од новембра 2024. године упућивао захтеве за испитивање безбедности зграде гимназије, због одступања од грађевинске дозволе и незавршених радова на куполи објекта. Према његовим речима, захтеви су упућивани градској грађевинској инспекцији, као и надлежним и овлашћеним органима града Новог Сада, Покрајине и Републике, али да никада није добио одговор о томе да ли је зграда гимназије безбедна.
Директор је, како се даље наводи, изјавио да је на састанку са надлежним органима у Градској кући у августу 2025. године договорено да ће чланица Градског већа за образовање потписати да је зграда гимназије безбедна. Након тог састанка, 19. августа 2025. године, Стојковић је упутио званичне дописе градоначелнику Новог Сада Жарку Мићину, начелнику грађевинске инспекције и главној грађевинској инспекторки, у којима је тражио да се изјасне да ли гарантују безбедност ученика, запослених и пролазника у објекту Јовине гимназије.
У саопштењу се наводи да је директор тражио одговор у року од 24 часа и да је након тога више пута ургирао, али да, како тврди, ни након ургенција ниједан надлежни орган није потписао да је школа безбедна. Због тога, према његовим речима, ученици и професори Јовине гимназије нису расељени његовом одлуком, већ одлуком Покрајинског секретаријата за образовање, Владе Војводине, Министарства просвете и других надлежних органа, до израде елабората о статици зграде.
Стојковић је, како се истиче, навео да је све време инсистирао на испитивању безбедности спорне куполе гимназије и последично целе зграде, јер није завршена последња фаза изградње куполе, односно није уведено грејање и хлађење. Као разлог за то навео је да није пристао да угради неупотребљиве топлотне пумпе, за које је, како је рекао, инсистирала власт у Граду Новом Саду, уз питање ко је и из које странке захтевао њихову уградњу.
Родитељи у саопштењу подсећају да је у том периоду градоначелник Новог Сада био Милош Вучевић, те да је Радивоје П. Стојковић овим изјавама указао на могућу корупцију у градској власти коју је Вучевић предводио. Како је наведено, Стојковић је рекао да су неупотребљиве топлотне пумпе уграђене у више школа у Новом Саду, да је Јовина гимназија у буџет града вратила 32 милиона динара опредељених за ту намену, као и да проблеме нису имале школе које су те пумпе уградиле, већ оне које то нису учиниле.
На питање професора зашто није поступио по два решења грађевинске инспекције из 2025. године – једном за исходовање грађевинске дозволе за куполу и другом за њено уклањање, што би, како се наводи, решило питање безбедности школе – директор је одговорио да је тражио средства од града, Покрајине и Републике, али да та средства школи нису додељена. Како се истиче, одговарајући на питања професора, Стојковић је означио актуелну власт као једине кривце за расељавање ученика.
На крају саопштења, родитељи ученика Јовине гимназије захтевају од бившег градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, актуелног градоначелника Жарка Мићина, Градске грађевинске инспекције, покрајинског секретара за образовање Роберта Отота и министра просвете Дејана Вука Станковића да се изјасне поводом навода директора Јовине гимназије и да јавности саопште да ли су они искључиви кривци што ће ученици и професори ове школе читаву школску годину провести у три новосадске школе, а не у матичној згради.
