Почетна » РЕМ покренуо поступак против Пинка због тешких увреда које је Драгослав Бокан упутио Мариники Тепић

РЕМ покренуо поступак против Пинка због тешких увреда које је Драгослав Бокан упутио Мариники Тепић

од admin
0 коментар

 

Служба за надзор и анализу програма емитера покренула је 1. децембра поступак по службеној дужности против Телевизије Пинк због изјаве Драгослава Бокана да је „Мариника Тепић припадник националне мањине, која мрзи Србију и српски народ“, те да је „национални непријатељ“. Он је све то рекао у емисији „Тема дана“, емитованој на Пинку 29. новембра.

У извешају Стручне службе РЕМ-а наводи се да је негативан став о потпредседници Странке слободе и правде постављен у контекст њеног припадања националној мањини, где је она означена као државни непријатељ, што представља позив на националну и државну конфронтацију са румунском мањином.

На овакву врсту комуникације у јавном простору реаговала је и Оливера Зекић, председница Савета РЕМ-а, која је изјавила да је „лично згрожена количином говора мржње“, док је Центар за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА) поднео пријаву против ТВ Пинк због ширења националне мржње у емисији „Тема дана“.

„Повезивање нечијег политичког деловања, оцењеног као штетно и непријатељско, са припадношћу одређеној етничкој или националној групи, те позивање на заштиту од таквог деловања, објављено у телевизијском програму, без одговарајуће реакције водитеља на начин како то тражи члан 4 став 2 Правилника, значи дискриминацију румунске националне мањине, односно дискриминацију Маринике Тепић по основу њене наведене припадности румунској националног мањини. Исказ подразумева и а приори деструктиван и непријатељски однос румунске мањине у односу на националне и државне интересе и позив да се томе супротстави. Тиме је испуњен услов да случај буде квалификован као прекршај члана 27 Правилника (Забрана говора мржње)“, наводи се у извештају Стручне службе.

Поповић: Минимализација прекршаја

Чланица Савета РЕМ-а Јудита Поповић сматра да је Стручна служба изоставила обавезу Регулатора у вези са забраном говора мржње коју прописује Закон о електронским медијима (ЗЕМ), остајући само при констатацији несклада у понашању пружаоца медијске услуге са подзаконским актом. То је, како је истакла, минимализација озбиљности утврђеног прекршаја.

Због значаја ове, али још неколико тачака дневног реда, Поповић је предложила да се закаже редовна седница (уживо), уместо ванредне (телефонске), ради непосредног сучељавања ставова и мишљења чланова Савета и Службе за надзор и анализу, али се то није догодило. Она због тога није гласала ни за усвајање дневног реда нити за одлуке које су данас донете.

Вишња Аранђеловић, чланица Савета РЕМ-а, каже за Цензоловку да није знала за предлог Јудите Поповић да буде одржана редовна седница, јер тај предлог, како каже, Поповић није изнела пред њом. Она мисли да је увек бољи састанак уживо.

„Такође мислим и да постоје случајеви у којима је важно да РЕМ брзо реагује, макар и на електронској седници. Овај пут састанак уживо није био могућ јер два члана Савета РЕМ-а и четворо запослених, који су такође присутни на нашим седницама, имају и обавезе у Привременом надзорном телу за праћење медија“, објаснила је Аранђеловић.

Јудита Поповић је критиковала и закључак Службе за надзор и анализу у вези са анализом програма ТВ Пинк од 11. новембра 2021. године, у емисији „На правом месту“, која се односи на неистините наводе, клевете, говор мржње (по основи политичког убеђења), оспоравање правоснажне судске пресуде, те злоупотребу лаковерности гледалаца.

Предмет напада су, према наводима пријаве коју је поднео један члан Савета РЕМ-а, покојни председник Владе Србије Зоран Ђинђић, као и Чедомир Јовановић. Стручна служба и Савет РЕМ-а су оценили да ту нема прекршаја медијске регулативе, те поступак није покренут.

„Очигледно ништа није спорно у констатацији да је покојни премијер Ђинђић требало да одговара за националну издају и криминалне делатности, да је убиство инспирисано са Запада који је тражио већег издајника и да се такав зове Чедомир Јовановић“, оценила је Јудита Поповић.

Стручна служба је закључила да су изнети ставови лична оцена која се налази у оквирима „јавне делатности“, коју Поповић коментарише као „правни нонсенс“, с обзиром на то да, како каже, вербалног насилника аболира из разлога што се исти редовно размеће у јавности науштрб жртава, од који је један мртав, без могућности реакције на такве оптужбе, што је такође насиље у форми бирократске одлуке.

„Клевета по својој природи подразумева неистините и увредљиве наводе, а како РЕМ нема позицију која му даје могућност провере навода изнетих у програму, то се утврђивање клевете обавља у поступку пред одговарајућим судовима. У погледу изнетих примедаба које се односе на злоупотребу лаковерности гледалаца, Стручна служба сматра да се одредба о злоупотреби лаковерности не може примењивати на информативни програм (примењује се на програме који се баве гатањем, врачањем, прорицањем судбине и слично)“, стоји у извештају Стручне службе.

Хепи без казне: Шаљиво о Ромима и осетљивим темама

На дневном реду данашње седнице била је, између осталог, и пријава Покрета Опре Рома Србија поднета против Телевизије Хепи због емисије „После ручка“ од 26. октобра. Пријава је поднета због коментара водитељке Јоване Гргуревић и изјава њених саговорника у којима помињу ромску заједницу. То је, сматрају у покрету, супротно законима о електронским медијима, о забрани дискриминације и о кривичном поступку, јер су изнете информације подстакле дискриминацију, мржњу и насиље због националне припадности, боје коже, здравственог стања, имовног стања и осталог.

У пријави се наводи да је водитељка у наведеној емисији, подстичући и своје саговорнике, „износила расистичке и фашистичке изјаве“ о ромској заједници. Додаје се да су водитељка и њени саговорници доносили неутемељене закључке у вези са оболевањем Рома од ковида 19 и да треба испитати ДНК већинског становништва и Рома, односно да Роми имају посебно отпоран генетски материјал и да имају посебну генетску модификацију коју треба испитати.

„На тај начин, лажним извештавањем и неутемељеном генерализацијом, водитељка и њена саговорница јачају постојећи екстремно десничарски наратив против Рома који за циљ има ширење мржње и насиље“, пише у пријави.

Служба за надзор и анализу програма емитера је, међутим, донела одлуку да нема основа за покретање поступка, с чиме су се сложили и чланови Савета РЕМ-а. У образложењу Службе пише да је паушално изношење података о Ромима као националној мањини која је процентуално најмање оболела од ковида 19 неприкладно, али да се током разговора нису подстицали дискриминација, расизам и говор мржње.

„Помињање ‘супериорне расе’ било је у контексту стварања имуног одговора на ковид 19, а испитивање ДНК односило се не само на Роме, као припаднике националне мањине, него на све људе који нису оболели од тог вируса. У пријави се наводи да је водитељка прекршила законске одредбе због непоштовања људских права и достојанства личности ромске заједнице наводећи да они не воде рачуна о личној хигијени, међутим, разговор такође може да се протумачи и као намера да се укаже на немогућност придржавања прописаних здравствених мера у тешким условима у којима многи Роми живе, о чему често и сами сведоче. Овај сегмент разговора завршен је у неозбиљном тону, шаљиво. Ипак, неопходно је да пружалац медијских услуга са већим степеном пажње приступа посебно осетљивим темама у друштву“, закључује се у извештају.

Расправљало се и о неправилностима у оглашавању код комерцијалних телевизија, које захтевају, сматра Јудита Поповић, озбиљнији приступ од простог утврђивања уочених неправилности, пошто су оне константне и не смањују се.

Само у октобру утврђено је чак 1.659 таквих неправилности на шест телевизија. Највише на Пинку – 493, затим на Првој – 457, Б92 – 433 и Хепи – 256. Чланови Савета РЕМ-а донели су одлуку да се поднесу захтеви за покретање прекршајног поступка против телевизија Пинк, Прва, Хепи и Б92.

Ивана Предић   Цензоловка

Можда ти се свиди

Оставите коментар