Почетна » Огроман пропуст МУП приликом обезбеђења кошаркашке утакмице Партизана: „Или се синоћ полиција поштено обрукала или из неког разлога није ни хтела да интервенише“

Огроман пропуст МУП приликом обезбеђења кошаркашке утакмице Партизана: „Или се синоћ полиција поштено обрукала или из неког разлога није ни хтела да интервенише“

од Други Пишу
0 коментар

Након завршетка кошаркашке утакмице између Партизана и Жалгириса група хулигана напала је и претукла неколико навијача Партизана. Група нападача је била бројна, добро припремљена и организована. Сви су били наоружани дрвеним и металним палицама, али и хладним оружјем којим су тукли неколицину навијача Партизана.

На снимку који кружи друштвеним мрежама види се како група маскираних мушкараца у црном, моткама и шипкама туче неколицину навијача Партизана који су се враћали са кошаркашке утакмице.

На снимку се, такође, види да малобројни навијачи Партизана нису ни пружили значајан отпор, већ су буквално пар минута пребијани палицама и шипкама док су лежали на земљи, а на снимку неко чак помиње и да имају секире.

Где је овде одговорност полиције

Када су у питању јавни скупови, они се у полицијској пракси деле на обичне и јавне скупове високог ризика. Кошаркашки меч, на коме присуствује преко 20.000 навијача Партизана мора бити проглашен јавним скупом високог ризика.

Када су такви јавни скупови у питању, неколико дана пре јавног скупа, полиција саставља План обезбеђења јавног скупа. То је интерни документ у коме је тачно разрађено и наведено колико ће полицајаца обезбеђивати јавни скуп, које ће јединице бити ангажоване, али и могуће пројекције проблема које би могле да настану приликом таквог јавног скупа.

Обезбеђење утакмице као што је ова у Арени, не обезбеђује само полиција која се налази у самој дворани или тик поред ње, како се јавности можда чини, већ то ради много више полицијских снага које нису у самој дворани.

Један од битних сегмената обезбеђења јавног скупа, који сваки план садржи је теренско – оперативна провера која се врши пар дана пре самог догађаја. То конкретно значи да се ангажује одређен број полицајаца и инспектора који у тих неколико дана прикупљају све безбедносно интересантне информације до којих дођу: колико се навијача очекује, одакле групно долазе на утакмицу, да ли су можда договорене навијачке туче, али и да ли постоје индиције да ће доћи управо до оваквих инцидената какви су се десили након синоћне утакмице. И то је прво где је МУП заказао, јер очигледно није имао сазнања да би до овога могло да дође. Остаје несхватљиво да полиција није могла бар да наслути овако нешто, јер полицајци који се баве навијачима, већ знају у којим крајевима града или у којим локалима се састају одређене навијачке групе.

Друга ствар која је заказала синоћ је такозвано дубинско обезбеђење утакмице.

Поред полицајаца који су ангажовани као физичко обезбеђење саме утакмице, а које углавном чине припадници жандармерије, одређени део полицијских снага је ангажован и на дубинском обезбеђењу. Дубинско обезбеђење се врши управо да би се спречили инциденти као што је био синоћни, јер оно подразумева да одређени број полицијских патрола, неколико сати пре и после утакмице обилази шире подручје око спортске приредбе, како би се уочило кретање или груписање ривалских навијачких група, али и да полиција својом константном видљивошћу одврати евентуалне навијачке групе од прављења инцидената или популарних „сачекуша“.

 

Синоћни догађаји показују да дубинско обезбеђење није постојало или пак није радило свој посао како треба, јер да јесте онолика група хулигана који носе дугачке мотке, шипке и секире не би могла проћи неопажено.

Још једна ствар која указује на потпуни фијаско синоћњег обезбеђења је и то што је инцидент трајао поприлично дуго, веома близу Арене, а да се полиција ни у једном тренутку није појавила и интервенисала. Да је дубинско обезбеђење постојало, нека патрола би се створила на лицу места за један минут.

Сви ови набројани пропусти су веома симптоматични. Обезбеђење оваквих утакмица је рутинска ствар за нашу полицију, па све ово до сада набројано звучи поприлично невероватно. Остају могуће две ствари: или се синоћ полиција поштено обрукала или из неког разлога није ни хтела да интервенише. Најбизарније од свега је званично саопштење МУП-а везано за синоћни инцидент, у којем наводе да немају никаква сазнања да се догодила туча близу Арене, места које је полиција обезбеђивала.

Олако се синоћним нападачима „налепила“ етикета навијача Црвене Звезде. Нападачи уопште нису имали никаква обележја овог клуба, а не треба занемарити важну чињеницу, а то је да међу навијачима Партизана постоји више сукобљених фракција. На кошаркашким утакмицама се често може чути погрдно скандирање председнику Србије, док једна група навијача спречава да се то дешава. Једном приликом су избили и нереди између навијача Партизана управо због овог скандирања.

Сумња да полиција синоћ намерно није интервенисала може бити врло оправдана. Прво због тога што је врло нелогично да се направи овакав безбедносни пропуст. Друга ствар је та што је већ било ситуација када је доказано да полиција намерно није хтела да интервенише. Најпознатији случај је свакако Савамала, када полиција није интервенисала упркос дојавама грађана, да их у Херцеговачкој лица са фантомкама везују и руше булдожерима њихове објекте.
Други случај када полиција није интервенисала је случај сличан овом синоћ, који се догодио у Каћу у априлу 2019. године. Тада је дошло до масовне туче навијача Партизана, а полиција није интервенисала. Данас се због тога води поступак против тадашњег начелника ПУ Нови Сад Милорада Шушњића, а у оптужници се наводи да је лично он наредио да се не интервенише у Каћу, као и да је спречио да се уради увиђај након те туче, где је било и више тешко повређених лица.

Foto: Printscreen/Tviter

Угљеша Бокић  Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар